Reklama
reklama

Více než 2 piva denně uspíší mrtvici o 5 let, tvrdí vědci

Nadměrné pití alkoholu přibližuje až o pět let hrozbu cévní mozkové příhody (CMP), neboli mozkové mrtvice. Ukázal to rozsáhlý výzkum, na kterém se podíleli odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).

Výsledky analýzy otiskl prestižní odborný magazín Stroke a reportáž komentující výsledky odvysílala v hlavním večerním vysílacím čase americká zpravodajská televizní stanice NBC News.

Brněnští vědci, statistička Pavla Kadlecová a doc. Robert Mikulík z FNUSA-ICRC, ve spolupráci s kolegy Rossem Andelem a Elizabeth P. Handing z University of South Florida a Nancy L. Pedersen ze stockholmského Karolinského institutu analyzovali data 11 644 dvojčat narozených v letech 1886-1925, kteří v padesáti letech zodpověděli dotazník ohledně množství obvykle konzumovaného alkoholu a následně byli sledováni až do roku 2010, zda se u nich vyskytla mrtvice či jiné onemocnění.

Analyzovaná data pocházejí z největšího registru dvojčat na světě, spravovaným právě švédským Karolinským institutem.

"Při konzumaci více než dvou alkoholických nápojů denně ve středním věku mají lidé minimálně srovnatelné riziko výskytu CMP jako lidé se známými rizikovými faktory, což je vysoký krevní tlak a cukrovka. Přičemž nezáleží, zda jde o konzumaci dvou půllitrů piva, dvou sklenek vína či dvou ‚panáků’ tvrdého alkoholu (vše má přibližně shodný objem alkoholu)," popsala Kadlecová.

Studie jako první ukázala, že riziko spojené s nadměrnou konzumací alkoholu se mění s věkem výskytu mrtvice. Do věku 75 let může být riziko CMP spojené s alkoholem dokonce vyšší než riziko spojené s vysokým tlakem a cukrovkou.

Srovnání věku kdy vznikla cévní mozkové příhoda u jednovaječných dvojčat, z nichž jedno pilo alkoholické nápoje jen zřídka (méně než půl alkoholického nápoje denně) a jedno pilo více než dva alkoholické nápoje denně, ukázalo, že nadměrná konzumace alkoholu může zkrátit čas do vzniku mozkové příhody až o 5 let.

„Pravidelná nadměrná konzumace alkoholu by měla být považována za významný rizikový faktor pro cévní mozkovou příhodu,“ dodal Mikulík.

Ten se v rámci výzkumného programu FNUSA–ICRC příčinám vzniku a včasné diagnostice cévních mozkových příhod věnuje dlouhodobě. CMP je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity u starších nemocných.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře