Reklama
reklama

Více než 2 piva denně uspíší mrtvici o 5 let, tvrdí vědci

Nadměrné pití alkoholu přibližuje až o pět let hrozbu cévní mozkové příhody (CMP), neboli mozkové mrtvice. Ukázal to rozsáhlý výzkum, na kterém se podíleli odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).

Výsledky analýzy otiskl prestižní odborný magazín Stroke a reportáž komentující výsledky odvysílala v hlavním večerním vysílacím čase americká zpravodajská televizní stanice NBC News.

Brněnští vědci, statistička Pavla Kadlecová a doc. Robert Mikulík z FNUSA-ICRC, ve spolupráci s kolegy Rossem Andelem a Elizabeth P. Handing z University of South Florida a Nancy L. Pedersen ze stockholmského Karolinského institutu analyzovali data 11 644 dvojčat narozených v letech 1886-1925, kteří v padesáti letech zodpověděli dotazník ohledně množství obvykle konzumovaného alkoholu a následně byli sledováni až do roku 2010, zda se u nich vyskytla mrtvice či jiné onemocnění.

Analyzovaná data pocházejí z největšího registru dvojčat na světě, spravovaným právě švédským Karolinským institutem.

"Při konzumaci více než dvou alkoholických nápojů denně ve středním věku mají lidé minimálně srovnatelné riziko výskytu CMP jako lidé se známými rizikovými faktory, což je vysoký krevní tlak a cukrovka. Přičemž nezáleží, zda jde o konzumaci dvou půllitrů piva, dvou sklenek vína či dvou ‚panáků’ tvrdého alkoholu (vše má přibližně shodný objem alkoholu)," popsala Kadlecová.

Studie jako první ukázala, že riziko spojené s nadměrnou konzumací alkoholu se mění s věkem výskytu mrtvice. Do věku 75 let může být riziko CMP spojené s alkoholem dokonce vyšší než riziko spojené s vysokým tlakem a cukrovkou.

Srovnání věku kdy vznikla cévní mozkové příhoda u jednovaječných dvojčat, z nichž jedno pilo alkoholické nápoje jen zřídka (méně než půl alkoholického nápoje denně) a jedno pilo více než dva alkoholické nápoje denně, ukázalo, že nadměrná konzumace alkoholu může zkrátit čas do vzniku mozkové příhody až o 5 let.

„Pravidelná nadměrná konzumace alkoholu by měla být považována za významný rizikový faktor pro cévní mozkovou příhodu,“ dodal Mikulík.

Ten se v rámci výzkumného programu FNUSA–ICRC příčinám vzniku a včasné diagnostice cévních mozkových příhod věnuje dlouhodobě. CMP je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity u starších nemocných.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře