Reklama
reklama

V Brně je největší centrum, ve kterém zachraňují pacienty s cévní mozkovou příhodou

Ve Fakultní nemocnici Brno bylo otevřeno zrekonstruované Cerebrovaskulární centrum, které paří do sítě center pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Přístrojová i stavební modernizace si vyžádala investice ve výši šedesát devět miliónů korun. Ty byly hrazeny jak z prostředků Evropské unie, tak z vlastních zdrojů nemocnice.

Brněnské cerebrovaskulární centrum je v současnosti největším centrem, co do počtu přijímaných pacientů v České republice. Zajišťuje pomoc nejen obyvatelům Brna, ale i Jihomoravského kraje a lidem z části kraje Vysočina a Zlínského kraje.

Cévní mozkové příhody jsou jedním z celospolečensky nejvýznamnějších zdravotních problémů. „Jsou totiž třetí nejčastější příčinou smrti a nejčastější příčinou invalidity a nesoběstačnosti v dospělém věku,“ podotkla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Po rekonstrukci má Neurologická klinika FN Brno k dispozici: 5 lůžek JIP (1x jednolůžkový a 2x dvoulůžkový pokoj se zázemím), 8 lůžek iktové jednotky (o 2 lůžka více), 9 monitorovaných lůžek a  rehabilitací (nově zřízena v místě bývalé jídelny).

Za rok 2013 bylo ve FN Brno akutně hospitalizováno 860 pacientů s cévním onemocněním mozku. „Pacienti s cévním onemocněním mozku tvoří 34 procent přijatých pacientů na Neurologickou kliniku FN Brno, ale obsazují téměř polovinu lůžkové kapacity, což je dáno podstatně delší ošetřovací dobou těchto nemocných. Průměrná ošetřovací doba nemocného s cévní příhodou je totiž téměř o třetinu delší než u ostatních nemocných,“ doplnila informace Mrázová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře