Reklama
reklama

Únanový syndrom: Za nemoc může nezdravý a nevyvážený životní styl

Bolesti hlavy, poruchy spánku, unavené svaly nebo deprese: to jsou příznaky sezonní únavy. Když se ale přidá ještě zvýšená teplota, může již jít o chronický únavový syndrom. Ten nejčastěji postihuje ženy ve věku od 25 do 45 let. Zhruba 65 procent nemocných tvoří alergici.

Chronický únavový syndrom není podle všeho novým onemocněním. Termín se poprvé objevil v USA už ve 30. letech minulého století. Souvisel s epidemií náhle vzniklé a déle trvající únavy, která se objevila ve vesničce Incline Village v roce 1934. Nemoc se projevila u většího množství lidí s velkým smyslem pro odpovědnost a povinnost, kteří byli zvyklí podávat vysoké pracovní výkony. Jednoznačná příčina tehdy však nebyla odhalena.

Diagnostická kritéria chronického únavového syndromu lékaři definovali až v roce 1988. Příznaků nemoci je celá řada „Pro chronický únavový syndrom je typická vracející se únava, která trvá déle než půl roku a způsobuje více než 50procentní snížení životní aktivity. Únava má charakter vyčerpání organismu a činí jakoukoli fyzickou či psychickou činnost téměř nemožnou,“ popsal Lubomír Novák, vedoucí interního oddělení Kliniky GHC Praha.

Dalšími příznaky mohou být bolesti hlavy, poruchy spánku a paměti nebo neschopnost soustředění. Častá je nervozita, deprese, psychické vyčerpání, zvýšená teplota, bolesti svalů nebo kloubů, bolesti v krku, zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží.

Lidé často chronický únavový syndrom zaměňují za sezonní únavu (jarní únava, podzimní depresivní období atp.), ta však má mírnější průběh a její léčba je výrazně snazší. Sezonní únava je přechodný stav, který je způsoben převážně deficitem určitých vitaminů a látek s antioxidačním působením. Ve srovnání s únavovým syndromem netrvá sezonní únava déle než šest měsíců a lze ji vyléčit úpravou stravy a životosprávy. Uzdraví se jen polovina nemocných „Léčba syndromu chronické únavy je obtížnější. Podle některých amerických studií se úplně uzdraví méně než 50 procent lidí. Výskyt syndromu chronické únavy v populaci se odhaduje na 40–400 nemocných na 100 tisíc obyvatel. V Česku by tedy mohlo být až 40 tisíc nemocných,“ vysvětlil Novák. „Chronický únavový syndrom je onemocnění, které nelze léčit přímo. Je nutné ovlivnit jeho příznaky a spouštěcí faktory, jako jsou například déletrvající virózy nebo zátěžový způsob života. Důležitá je vstupní konzultace, během které v jeden den provede lékař klinická, laboratorní a zobrazovací vyšetření. Díky výsledkům získá komplexní informace o zdravotním stavu pacienta a navrhne postup léčby,“ dodal Novák.

Většina diagnostikovaných případů jsou ženy ve věkovém rozmezí 25 až 45 let. Obecně panuje názor, že současný uspěchaný a nevyvážený životní styl je náročnější pro ženy, protože zvládají více rolí najednou. Není například výjimkou, že ženy na mateřské dovolené zároveň pracují. Dostávají se proto do stresových situací častěji než muži.

Rizikovými faktory jsou vysoké pracovní nasazení, dlouhodobé psychické a fyzické přepětí, stres a neschopnost relaxovat. Onemocnění se vyskytuje u lidí, kteří hůře zvládají stresové situace. Lidé s únavovým syndromem mají častěji poruchy imunity, asi 65 procent tvoří alergici. Častým spouštěcím faktorem bývá chřipka či kvasinkové infekce.

Příznaky syndromu - Bolest v krku, Zvýšená teplota, Bolestivé místní uzliny, Celková slabost svalů,  Bolesti svalů, Bolesti hlavy, Dlouhotrvající únava, Poruchy spánku, Bolesti kloubů, Zapomnětlivost, Nesoustředěnost, Deprese.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře