Reklama
reklama

Únanový syndrom: Za nemoc může nezdravý a nevyvážený životní styl

Bolesti hlavy, poruchy spánku, unavené svaly nebo deprese: to jsou příznaky sezonní únavy. Když se ale přidá ještě zvýšená teplota, může již jít o chronický únavový syndrom. Ten nejčastěji postihuje ženy ve věku od 25 do 45 let. Zhruba 65 procent nemocných tvoří alergici.

Chronický únavový syndrom není podle všeho novým onemocněním. Termín se poprvé objevil v USA už ve 30. letech minulého století. Souvisel s epidemií náhle vzniklé a déle trvající únavy, která se objevila ve vesničce Incline Village v roce 1934. Nemoc se projevila u většího množství lidí s velkým smyslem pro odpovědnost a povinnost, kteří byli zvyklí podávat vysoké pracovní výkony. Jednoznačná příčina tehdy však nebyla odhalena.

Diagnostická kritéria chronického únavového syndromu lékaři definovali až v roce 1988. Příznaků nemoci je celá řada „Pro chronický únavový syndrom je typická vracející se únava, která trvá déle než půl roku a způsobuje více než 50procentní snížení životní aktivity. Únava má charakter vyčerpání organismu a činí jakoukoli fyzickou či psychickou činnost téměř nemožnou,“ popsal Lubomír Novák, vedoucí interního oddělení Kliniky GHC Praha.

Dalšími příznaky mohou být bolesti hlavy, poruchy spánku a paměti nebo neschopnost soustředění. Častá je nervozita, deprese, psychické vyčerpání, zvýšená teplota, bolesti svalů nebo kloubů, bolesti v krku, zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží.

Lidé často chronický únavový syndrom zaměňují za sezonní únavu (jarní únava, podzimní depresivní období atp.), ta však má mírnější průběh a její léčba je výrazně snazší. Sezonní únava je přechodný stav, který je způsoben převážně deficitem určitých vitaminů a látek s antioxidačním působením. Ve srovnání s únavovým syndromem netrvá sezonní únava déle než šest měsíců a lze ji vyléčit úpravou stravy a životosprávy. Uzdraví se jen polovina nemocných „Léčba syndromu chronické únavy je obtížnější. Podle některých amerických studií se úplně uzdraví méně než 50 procent lidí. Výskyt syndromu chronické únavy v populaci se odhaduje na 40–400 nemocných na 100 tisíc obyvatel. V Česku by tedy mohlo být až 40 tisíc nemocných,“ vysvětlil Novák. „Chronický únavový syndrom je onemocnění, které nelze léčit přímo. Je nutné ovlivnit jeho příznaky a spouštěcí faktory, jako jsou například déletrvající virózy nebo zátěžový způsob života. Důležitá je vstupní konzultace, během které v jeden den provede lékař klinická, laboratorní a zobrazovací vyšetření. Díky výsledkům získá komplexní informace o zdravotním stavu pacienta a navrhne postup léčby,“ dodal Novák.

Většina diagnostikovaných případů jsou ženy ve věkovém rozmezí 25 až 45 let. Obecně panuje názor, že současný uspěchaný a nevyvážený životní styl je náročnější pro ženy, protože zvládají více rolí najednou. Není například výjimkou, že ženy na mateřské dovolené zároveň pracují. Dostávají se proto do stresových situací častěji než muži.

Rizikovými faktory jsou vysoké pracovní nasazení, dlouhodobé psychické a fyzické přepětí, stres a neschopnost relaxovat. Onemocnění se vyskytuje u lidí, kteří hůře zvládají stresové situace. Lidé s únavovým syndromem mají častěji poruchy imunity, asi 65 procent tvoří alergici. Častým spouštěcím faktorem bývá chřipka či kvasinkové infekce.

Příznaky syndromu - Bolest v krku, Zvýšená teplota, Bolestivé místní uzliny, Celková slabost svalů,  Bolesti svalů, Bolesti hlavy, Dlouhotrvající únava, Poruchy spánku, Bolesti kloubů, Zapomnětlivost, Nesoustředěnost, Deprese.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře