Reklama
reklama

V novém domově pro seniory bude 120 míst

Lidé z jižní Moravy budou mít zase o kus větší šanci sehnat pro sebe či své blízké nedostatkové místo v domově pro seniory. Největší tuzemská síť Anavita, která právě na jihu Moravy provozuje už své certifikované zařízení v Šanově na Znojemsku a také v Modřicích u Brna, odstartovala stavbu dalšího zařízení, tentokrát v Olomouci.

Nové zařízení se má specializovat stejně jako další čtyři zařízení pod touto hlavičkou na klienty s Alzheimerovou chorobou a demencemi. Nemoc je totiž v posledních letech na prudkém vzestupu. Lůžek s nepřetržitou péčí je však na jihu Moravy i v sousedních regionech přesto akutní nedostatek. Anavita jich už za rok nabídne v klidné olomoucké lokalitě poblíž výpadovky na Brno dalších 120. 

Jihomoravané, kteří až doteď marně sběhávali jedno zařízení pro seniory za druhým a po zapsání do nekonečných pořadníků pak často i tři roky čekali, než se v některém z nich uvolní kýžené místo, mají naději na vyřešení své situace. Jen hodinu cesty od Brna se totiž v klidném předměstí Olomouce otevře už za rok moderní specializované zařízení se čtyřiadvacetihodinovou komplexní péčí. Domov za zhruba sto milionů korun bude navíc poskytovat služby převážně lidem s Alzheimerovou chorobou a demencemi ve všech stádiích. Péče o člověka, který v prvních fázích ztrácí paměť, emoce i schopnost koordinace, je totiž v domácím prostředí dlouhodobě neudržitelná. 

"Naše péče je lepší než domácí, ne z toho důvodu, že bychom byli o tolik lepší, ale nás je víc a jsme schopni se o klienta postarat tak, aby u nás důstojně dožil," uvedl zakladatel sítě Domovů seniorů pod hlavičkou Anavita Jiří Dušek. Měsíční částka za pobyt v zařízení se bude podle něho pohybovat se vším všudy mezi 14 až 16 tisíci korun. "Upřednostňujeme individuální přístup, používáme moderní terapeutické postupy vycházejí ze zásad České alzheimerovské společnosti, moderní rehabilitační metody a pracujeme vždy s historií klienta," upřesnil Dušek, na čem stojí filozofie zdravotnické a ošetřovatelské péče v jeho zařízeních. Za svůj lidský přístup ke klientům a filozofii důstojného dožití získal dokonce titul Manažera sociálních služeb za rok 2013.

Že je vznik podobných specializovaných zařízení do budoucna nutností, je přesvědčená i ředitelka Odborného ústavu v Pasekách a současně primářka tamní Léčebny dlouhodobě nemocných Zdenka Polzerová. "Je jich totiž v regionu skutečně málo. Klienti s Alzheimerovou chorobou a demencemi přitom vyžadují speciální péči a zvláštní přístup, což v domácím prostředí není vůbec v lidských silách a možnostech rodin zvládat naplno 365 dní v roce a už vůbec ne dlouhodobě," vysvětlila Polzerová. Podle ní je zcela zásadní, že v  takto specializovaném zařízení bude pracovat cíleně proškolený personál, který přesně ví, jak s těmito klienty pracovat. Alzheimerova choroba ztrpčuje už nyní podle odborníků život každému čtvrtému člověku nad 65 let. Do roku 2050 se podle odhadů počet lidí, kteří touto smrtelnou chorobou onemocní, ztrojnásobí. 

Domovy seniorů Anavita provozují již nyní 570 lůžek napříč republikou. S Olomoucí jich začátkem roku 2015 bude 700. Na Moravě přitom plánují kromě Olomouce v příštích dvou letech další projekt s nejméně stovkou tolik potřebných lůžek pro Brno a také v severomoravském Havířově. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře