Reklama
reklama

V novém domově pro seniory bude 120 míst

Lidé z jižní Moravy budou mít zase o kus větší šanci sehnat pro sebe či své blízké nedostatkové místo v domově pro seniory. Největší tuzemská síť Anavita, která právě na jihu Moravy provozuje už své certifikované zařízení v Šanově na Znojemsku a také v Modřicích u Brna, odstartovala stavbu dalšího zařízení, tentokrát v Olomouci.

Nové zařízení se má specializovat stejně jako další čtyři zařízení pod touto hlavičkou na klienty s Alzheimerovou chorobou a demencemi. Nemoc je totiž v posledních letech na prudkém vzestupu. Lůžek s nepřetržitou péčí je však na jihu Moravy i v sousedních regionech přesto akutní nedostatek. Anavita jich už za rok nabídne v klidné olomoucké lokalitě poblíž výpadovky na Brno dalších 120. 

Jihomoravané, kteří až doteď marně sběhávali jedno zařízení pro seniory za druhým a po zapsání do nekonečných pořadníků pak často i tři roky čekali, než se v některém z nich uvolní kýžené místo, mají naději na vyřešení své situace. Jen hodinu cesty od Brna se totiž v klidném předměstí Olomouce otevře už za rok moderní specializované zařízení se čtyřiadvacetihodinovou komplexní péčí. Domov za zhruba sto milionů korun bude navíc poskytovat služby převážně lidem s Alzheimerovou chorobou a demencemi ve všech stádiích. Péče o člověka, který v prvních fázích ztrácí paměť, emoce i schopnost koordinace, je totiž v domácím prostředí dlouhodobě neudržitelná. 

"Naše péče je lepší než domácí, ne z toho důvodu, že bychom byli o tolik lepší, ale nás je víc a jsme schopni se o klienta postarat tak, aby u nás důstojně dožil," uvedl zakladatel sítě Domovů seniorů pod hlavičkou Anavita Jiří Dušek. Měsíční částka za pobyt v zařízení se bude podle něho pohybovat se vším všudy mezi 14 až 16 tisíci korun. "Upřednostňujeme individuální přístup, používáme moderní terapeutické postupy vycházejí ze zásad České alzheimerovské společnosti, moderní rehabilitační metody a pracujeme vždy s historií klienta," upřesnil Dušek, na čem stojí filozofie zdravotnické a ošetřovatelské péče v jeho zařízeních. Za svůj lidský přístup ke klientům a filozofii důstojného dožití získal dokonce titul Manažera sociálních služeb za rok 2013.

Že je vznik podobných specializovaných zařízení do budoucna nutností, je přesvědčená i ředitelka Odborného ústavu v Pasekách a současně primářka tamní Léčebny dlouhodobě nemocných Zdenka Polzerová. "Je jich totiž v regionu skutečně málo. Klienti s Alzheimerovou chorobou a demencemi přitom vyžadují speciální péči a zvláštní přístup, což v domácím prostředí není vůbec v lidských silách a možnostech rodin zvládat naplno 365 dní v roce a už vůbec ne dlouhodobě," vysvětlila Polzerová. Podle ní je zcela zásadní, že v  takto specializovaném zařízení bude pracovat cíleně proškolený personál, který přesně ví, jak s těmito klienty pracovat. Alzheimerova choroba ztrpčuje už nyní podle odborníků život každému čtvrtému člověku nad 65 let. Do roku 2050 se podle odhadů počet lidí, kteří touto smrtelnou chorobou onemocní, ztrojnásobí. 

Domovy seniorů Anavita provozují již nyní 570 lůžek napříč republikou. S Olomoucí jich začátkem roku 2015 bude 700. Na Moravě přitom plánují kromě Olomouce v příštích dvou letech další projekt s nejméně stovkou tolik potřebných lůžek pro Brno a také v severomoravském Havířově. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře