Reklama
reklama

Stoletá Anna a její dcera Věra: „Řekly jsme si, že se nikdy neopustíme“

Učila svého vnuka lézt po stromech a do roku 1948 vedla jako energická žena dokonce vlastní obchod. Teď je již Anna Mazalová upoutaná na lůžko. Ve čtvrtek v Domově seniorů v Modřicích oslavila krásných sto let. Bydlí v něm navíc už rok i se svou devětasedmdesátiletou dcerou. Obě ženy si totiž slíbily, že se nikdy neopustí.

Na krku stříbrný řetízek se srdíčkem a na posteli obrovské perníkové srdce od své pečovatelky Zlaty. Tak čekala v parném červnovém dni stoletá klientka modřického Domova seniorů Anna Mazalová, až jí přijdou k rovné stovce pogratulovat s pugéty starostové brněnských městských částí, rodina a pečovatelé.

„Maminka celý život tvrdě pracovala. Když jí po roce 48 vzali obchod, byla zaměstnaná v textilních skladech a kde bylo potřeba. Ještě v důchodu chodila na „jézéďácká“ pole a v době řepné kampaně i do cukrovaru,“ vypráví „šmrncovní“ devětasedmdesátiletá dcera stoleté oslavenkyně Věra Cahová. I když v Domově seniorů v Modřicích bydlí v jiném apartmánu a na jiném patře, se svou maminkou tráví téměř veškerý čas. Potřebuje už totiž nepřetržitou péči. „Maminka ze všeho nejraději vzpomíná na dětství a zážitky z dovolené. Byla velmi dobrosrdečná a vždy milovala děti. Vzpomínám si, jak jsme jednou v Křenovicích přišli do hájku, maminka vylezla na jeden smrk, můj syn Milan na druhý. A můj muž, který je oba viděl, jak se v tom vzduchu začali k sobě těmi vrcholky stromů schválně naklánět a kývali se čím dál víc a rychleji, se jen chytal za hlavu a pořád dokola říkal, že tohle nedopadne dobře,“ směje se při vzpomínce na klukoviny své mámy dcera stoleté Anny Mazalové.

O svou matku se před příchodem do domova starala deset let sama. Manžel stoleté ženy zemřel totiž před patnácti lety. „Už jsem to pak vůbec nezvládala. Bylo toho na mě moc. Zahrádka, dům, maminka. Do toho jsem denně chodila za svým nemocným mužem do nemocnice. Spala jsem dvě hodiny denně a přestala mít chuť k jídlu. Tady jsem se ale zase pěkně spravila,“ pochvaluje si teď spokojeně nový život. Z obou moderních apartmánů, ve kterých ženy odděleně žijí, má totiž krásný výhled do stylové zahrady, která jí připomíná domov. „Smutno nám není. S maminkou si často povídáme, vzpomínáme, zpíváme si, i když přiznávám, že to nám tedy moc nejde. Denně maminku krmím a někdy i předčítám, protože stále vnímá, co se kolem ní děje,“ popisuje každodenní život dcera jubilantky.

Říká, že společně s maminkou začala nový život v modřickém domově ráda. „Řekly jsme si totiž, že se nikdy neopustíme,“ přiznává silné citové pouto upravená žena. Na oslavu kulatin své matky si oblékla oblíbený kostým v zářivé červené barvě. A aby podtrhla svůj vzhled opravdové dámy, ozdobila se ještě náhrdelníkem z mořských korálů.   Stoletá Anna Mazalová se svojí pečovatelkou Zlatou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře