Reklama
reklama

Senioři s Alzheimerovou chorobou nafotili společně s celebritami kalendář

Kalendář ANAVITA na rok 2015 nafotili v rámci osvětové kampaně „Alzheimerova choroba – nejste na to sami“ klienti Domovů seniorů ANAVITA v Modřicích a Šanově na Znojemsku. Známí herci, zpěváci i královny krásy se přitom stylizovali do profese seniorů, která byla po celý život jejich srdeční záležitostí.

V kalendáři se tak objeví například herec Jiří Vyorálek, který se tak symbolicky „propojil“ s brněnským Ing. Arch. Miroslavem Spurným - autorem projektů řady jihomoravských nemocnic, který nyní žije v DS ANAVITA v Modřicích. Největší tuzemská síť, specializující se na Alzheimerovu chorobu a demence ve všech stádiích, chce tímto počinem upozornit veřejnost na alarmující vzestup smrtelné choroby mozku, která v posledních letech bourá věkové hranice. A také na fakt, že s podporou společnosti dokáží i lidé s Alzheimerovou chorobou mnohé...

Když nám vrátíte vzpomínky, vrátíte nám sebe sama. Naši osobnost, hodnotu a lidskou důstojnost...

To bylo motorem pro vznik kalendáře klientů s Alzheimerovou chorobou, který v brněnském ateliéru nafotili s tamním fotografem Vladimírem Novotným senioři zařízení pod obchodní značkou ANAVITA. Projekt osvěty Alzheimerovy choroby a demence, který ANAVITA zahájila poradenskými stánky v renomovaných nákupních centrech v Brně i Praze, podpořila celá řada známých osobností. Byli mezi nimi například ivančická rodačka a Miss Earth 2012 Tereza Fajksová, 2. Vicemiss 2007 Veronika Procházková – Chmelířová ze Znojma, filmový rafťák herec Jiří Mádl, zpěvák Václav NOID Bárta či zpěváci Monika Bagárová a Ondřej Ruml.

„Pro klienty s Alzheimerovou chorobou je skutečně velmi důležité zachovat si lidskou důstojnost, kontinuitu svých vzpomínek na minulý život a udržovat neustále svůj mozek v činnosti nejrůznějšími aktivitami a kreativními činnostmi,“ potvrdila supervizorka Domovů seniorů ANAVITA Pavla Hýblová, která je jednou ze zakládajících členek České alzheimerovské společnosti a bojovnicí za důstojný život seniorů.

V proběhu přípravy kalendáře se navíc ukázal i velmi příznivý terapeutický podtext celého počinu. Mnozí klienti odbourali totiž návratem do příjemných vzpomínek při focení své komunikační bloky.

„Myšlenka ukázat, že i tvář starého člověka je krásná, protože v každé lidské vrásce se zračí nejen emoce, ale také všechny prožité radosti, zkušenosti, smutky – zkrátka celý život, okamžitě všechny v ANAVITĚ nadchla. Stejna jako myšlenka představit dvanáctku našic klientů z našich Domovů napříč republikou s celebritami, které se alespoň na okamžik stylizovaly do profese našich seniorů,“ uvedl ředitel DS ANAVITA Jiří Dušek.

Krása lidské duše a neopakovatelné okamžiky vzájemného propojení jsou zachyceny na dvanácti úžasných fotografiích. Slavnostní křest kalendáře ANAVITA 2015 se uskutečnil v historickém sále pražské Lucerny 2. října. 

Zakoupit kalendář ANAVITA 2015 si za 450,- Kč mohou zájemci přímo v budovách DS ANAVITA v Modřicích a Šanově nebo si jej mohou objednat prostřednictvím facebookové stránky ANAVITA či u sociálních pracovnic v DS Modřice a Šanov.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře