Reklama
reklama

Recept stoleté dámy: Dobrá nálada a úsměv na tváři, ať se děje cokoli

Stoletá Otilie Weidhaasová ze Šanova ráda dostává jedničky, miluje Formule 1, „nášupy“ a hltá „drby“ o celebritách. Její recept na dlouhý život? Dobrá nálada a úsměv na tváři, ať se děje cokoli.

Usměvavé sluníčko s hřejivým pohledem, které se téměř nikdy neprobudí se špatnou náladou, za všech okolností hýří vtipem a baví všechny okolo. Přesně taková je podle pečovatelů a zdravotníků specializovaného Domova seniorů ANAVITA v Šanově, kde už druhým rokem žije, čerstvá jubilantka Otilie Weidhaasová. Její slavnostní dort bude ale letos opravdu výjimečný. Kdyby jej totiž měly pokrýt svíčky, určitě by pod jejich náporem nebyl málem ani vidět. Dáma, která před válkou úspěšně složila doktorát na Vídeňské univerzitě, vládla čtyřmi jazyky a může sloužit jako učebnicový příklad pozitivního přístupu k životu, oslavila totiž 6. března jubileum, o němž si většina z nás může nechat jen zdát. Tedy rovnou stovku!

Silný životní příběh této věčně usměvavé a dobře naladěné dámy, která si klidně vezme do ruky rybářský prut a se slunečními brýlemi na očích loví ryby ze šanovského jezírka, začal přesně před sto lety ve Vídni.

„Paní Weidhaasová je skutečná osobnost, která vystudovala univerzitu ve Vídni a skvěle ovládala francouzštinu, angličtinu, němčinu a později také češtinu. Má stále krásně hřejivý úsměv, opravdu je to takové sluníčko. A na ten věk je také neskutečně akční. Nejenže i ve stovce perfektně mrská německé fráze a zajímá se živě o vše okolo sebe, ona také denně po snídani čte Blesk, aby se dozvěděla žhavé „drby“ o celebritách, které přímo miluje,“ vypráví o denních rituálech své klientky ředitel ANAVITY Jiří Dušek.

Doktorka filozofie, která pracovala jako korespondentka a později vedoucí účtárny, prožila část svého života ve Znojmě. Odtud byl už jen malý krůček do Domova seniorů ANAVITA v Šanově. Tam je stoletá paní Otilie miláčkem všech, kteří o ni pečují. Občas ji napadne i pěkná „klukovina“.

„Loni třeba ve svých 99 letech projevila přání, že by si chtěla zachytat ryby v našem jezírku na zahradě Domova seniorů v Šanově. Že to ještě nikdy v životě nedělala. Tak jsme jí to umožnili. Zachytala si na udici a už teď se těší, jak si to letos v létě zase zopakuje,“ směje se Petra Čachová, která v šanovském zařízení, specializovaném na lidi s Alzheimerovou chorobou, o stoletou paní Weidhaasovou denně pečuje.

Kdyby měli zaměstnanci Domova pro 120 klientů sepsat jejich nejvtipnější hlášky, zaručeně by mezi nimi vedla právě paní Otilie. „Prosím učesat svých šest chlupů na hlavě, vlastně sedm,“ směje se prý vždy po ránu. Nebo: „Tak už dnes konec gymnastiky,“ – to zase, když jí pečovatelky pomáhají s otočením na lůžku. Doteď zvládne sama hygienu, ráda se prochází kolem Domova, s vnučkou válí pexeso i domino, a když skládá karty Soliter, není snad nikdo, kdo by si myslel, že by ji v tom mohl porazit.

Neskutečnou vůli a trpělivost nejstarší šanovské klientky při každodenním cvičení chůze v chodítku obdivuje i rehabilitační sestra zařízení Dana Stejskalová. „Paní Weidhaasová je opravdu obdivuhodná. Většinou je navíc v dobré náladě a má z chůze vždy obrovskou radost. Když se zeptám, jestli si už nechce na chvilku sednout a odpočinout si, vždycky hned rázně odpoví: Ne, ne, to bych nedostala jedničku! Jdeme dál…,“ popisuje zdravotnice životní vitalitu ženy, které by ve sto letech mohl závidět leckterý líný třicátník. A co patří mezi nejoblíbenější životabudiče dámy, která na Vídeňské univerzitě vystudovala románské jazyky a etnologii, má ve zvyku slunit se na zahradě šanovského Domova s brýlemi na očích a v apartním plátěném kloboučku a přesně vám řekne, kdo momentálně vede v sezóně Formule 1?

„Miluje nášupy, jak říká sladkostem a pamlskům, které jí kupuje a dováží pravidelně rodina, každý večer si v legraci žádá svou oblíbenou „štamprličku“ Dufalaxu – tedy laktózy a, samozřejmě, dobrá nálada, pozitivní přístup k životu a nikdy nekončící úsměv na tváři,“ dodává vedoucí sociální péče v zařízení, které patří mezi TOP v České republice, Jana Tesařová.

„Přejeme paní Weidhaasové, ať je stále stejná, usměvavá, zdravá a vtipná jako dosud. Posíláme jí velikou jedničku za postoj k životu i za optimismus, který rozdává všem okolo,“ doplnila ještě tečku k tak krásnému životnímu jubileu za všechny zaměstnance ANAVITY pečovatelka Petra Čachová.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře