Reklama
reklama

Modřická Anavita slaví. Její klientce Anně Mazalové je 102 let

Jen několik desítek lidí v celé České republice má to štěstí, že se jejich věk přehoupl přes neuvěřitelných 100 let. Ještě o 2 více se přitom 16. června 2015 dožila modřická klientka Domova seniorů Anavita v Masarykově ulici paní Anna Mazalová. V Anavitě ale rozhodně není jediná, kdo se může pyšnit receptem na dlouhověkost. Třeba na terezínské Krétě oslavila už obdivuhodných 101 let paní Růžena Červenková, v Šanově u Znojma zase nedávno věčně pozitivně naladěná paní Otilie Weidhaasová.

Obdivuhodné citové pouto, které by s klidem mohlo aspirovat na příklad lidskosti, empatie a těch nejpevnějších rodinných vazeb třeba do učebnic Rodinné výchovy pro školáky. Přesně takové totiž mají mezi sebou modřické klientky paní Věra Cahová (81) se svou maminkou Annou Mazalovou. Když před lety téměř dvaaosmdesátiletá paní Věra Cahová přestala zvládat náročnou péči o svou nemocnou matku a svěřila ji do péče sociálním pracovníkům a zdravotníkům v Modřicích, nedokázala svou maminku nechat samotnou. Prodala domek a odstěhovala se jen s pár osobními věcmi do zařízení pro seniory. 

"Řekly jsme si totiž, že se nikdy neopustíme, že?" zašeptala na vysvětlenou usměvavá dáma do ucha své milované mamince, která v Modřicích oslavila v polovině června neuvěřitelných 102 let.

Popřát především hodně zdraví tak jedné z nejstarších obyvatelek jihomoravského kraje už od rána přicházeli nejen zaměstnanci Anavity a ostatní spolubydlící z Domova seniorů Anavita, ale s kyticí, dárkovým balíčkem plným dobrot a hlavně širokým úsměvem přispěchal do jejího apartmánu za Město Modřice také tamní starosta pan Ing. Josef Šiška a paní Lenka Studýnková ze Sboru pro občanské záležitosti Města Modřice.

"Paní Mazalové i její dceři to udělalo obrovskou radost, oběma zářily oči a usmívaly se. Pan starosta přitom naše oslavence navštěvuje pravidelně a vždy si krásně popovídají o tom, co je v Modřicích nového, co se chystá, nebo třeba na jakou výstavu se naši klienti mohou přijít podívat," doplnila srdečné poděkování za zařízení pro klienty s Alzheimerovou chorobou a seniory vedoucí sociální péče modřického Domova pod značkou Anavita Bc. Veronika Šilhanová.

Příběh 102 leté modřické rodačky oslovil a lidsky zasáhl nejen pana starostu, ale snad všechny, kdo paní Mazalové přišli pogratulovat.

"Maminka už osm let leží. Nemluví, ale vnímá. Má u sebe svého oblíbeného plyšáka, kterého nedá z ruky," hovoří láskyplně dcera oslavenkyně. A jaký je podle ní recept na maminčinu dlouhověkost? "Ona vždycky tvrdě pracovala, především v textilním skladu," vysvětluje Věra Cahová. Při stovce své matky se smíchem v hlase vzpomínala, jak její maminka nebyla daleko od kdejaké "klukoviny". "Třeba si vzpomínám, jak učila svého vnuka, tedy mého syna, lézt kdysi po stromech. Podívala jsem se jednou takhle nahoru do naklánějících se korun a zatrnulo ve mně. Jeden strom se nahýbal na jednu stranu, druhý na druhou a ve větvích byla moje rozesmátá maminka," vzpomíná jedna z modřických klientek na úsměvné kapitoly z rodinného života.

"V Jihomoravském kraji žije aktuálně 45 lidí stoletých lidí, tedy těch, kterým 100 let již je nebo se stovky dožijí v tomto roce," uvedla statistický údaj mluvčí kraje Eliška Windová. Další kategorií je tedy skupina seniorů, kterým je 101 a více let, nejstarší občance v kraji je právě 107 let. I tak je ale jisté, že paní Ana Mazalová patří aktuálně k pouhým několika desítkám nejstarších lidí na jihu Moravy i v rámci celé České republiky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře