Reklama
reklama

Jak se dožít sta let? Záleží na genetice, způsobu života i manželství

Tuto otázku si položí snad každý člověk a s přibývajícím věkem se tato otázka objevuje stále častěji v našich "hlavách". Odpověď však není jednoduchá, již proto, že mnozí z nás po takto vysokém věku ani netouží a to bývá spojeno hlavně s aktuálním vlastním zdravotním stavem s životní úrovní a s vazbou na životního partnera - rozchod, úmrtí, zdravotní stav partnera.

Těm kdo by se rádi 100 let dožili - bez rozdílu kolik je vám dnes let, přinášíme souhrn několika zásadních zjištění, které mohou délku věku ovlivnit.   

GENETIKA - tuto oblast nejsme schopni ovlivnit, jen ji můžeme pozorně sledovat a "číst" v tom jak dlouhého věku se dožili naši rodiče, jak dlouho žili naši předci.Tato oblast ovlivňuje asi 10 procent dlouhověkosti.

POHLAVÍ - ani tuto oblast nejsme schopni ovlivnit. Každý je tím čím se narodil. Statistiky zcela tvrdě prokazují, že se ženy dožívají delšího věku než muži.

ZPŮSOB ŽIVOTA - ten kdo žije vyrovnaný a harmonický způsob života, kdo nežije ve zmatku velkoměst a naopak hledá klidná malá města ten má předpoklad se dožít delšího věku.

STAVBA TĚLA - lidé kteří mají tenké končetiny (leptosomální typ) se dožívají delšího věku než lidé s robustnější stavbou končetin.

PODNEBÍ - má na délku života také jistý vliv. V mírném klimatickém pásmu se dožijeme delšího věku nežli lidé v tropickém či studeném klimatickém pásmu.

ZPŮSOB  STRAVOVÁNÍ -  rozumný způsob stravování s rozumným přísunem kalorií s dostatkem ovoce, zeleniny a ryb je základem dlouhověkosti. Nepřejídat se, ale také nehladovět !

MANŽELSTVÍ - prodlužuje život zejména mužům.

ZDRAVOTNICTVÍ - úroveň a vyspělost zdravotnictví je v přímé úměře s délkou života. Ve vyspělých zemích to je hlavní důvod prodlužování délky lidského života. 

POHYB A SPORT - zejména pravidelný dokáže prodloužit délku života.

Česká Správa sociálního zabezpečení uvedla, že v roce 2012 žilo v České republice 844 osob ve věku 100 a více let. Za prodlužování věku u nás vděčíme především obrovskému pokroku v medicíně, ale také tomu, že došlo k významnému zlepšení stravy. Prodlužování života je tak v našich rukou a záleží na tom jak aktivně k otázce dlouhověkosti přistoupíme mi sami.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře