Reklama
reklama

Jak se dožít sta let? Záleží na genetice, způsobu života i manželství

Tuto otázku si položí snad každý člověk a s přibývajícím věkem se tato otázka objevuje stále častěji v našich "hlavách". Odpověď však není jednoduchá, již proto, že mnozí z nás po takto vysokém věku ani netouží a to bývá spojeno hlavně s aktuálním vlastním zdravotním stavem s životní úrovní a s vazbou na životního partnera - rozchod, úmrtí, zdravotní stav partnera.

Těm kdo by se rádi 100 let dožili - bez rozdílu kolik je vám dnes let, přinášíme souhrn několika zásadních zjištění, které mohou délku věku ovlivnit.   

GENETIKA - tuto oblast nejsme schopni ovlivnit, jen ji můžeme pozorně sledovat a "číst" v tom jak dlouhého věku se dožili naši rodiče, jak dlouho žili naši předci.Tato oblast ovlivňuje asi 10 procent dlouhověkosti.

POHLAVÍ - ani tuto oblast nejsme schopni ovlivnit. Každý je tím čím se narodil. Statistiky zcela tvrdě prokazují, že se ženy dožívají delšího věku než muži.

ZPŮSOB ŽIVOTA - ten kdo žije vyrovnaný a harmonický způsob života, kdo nežije ve zmatku velkoměst a naopak hledá klidná malá města ten má předpoklad se dožít delšího věku.

STAVBA TĚLA - lidé kteří mají tenké končetiny (leptosomální typ) se dožívají delšího věku než lidé s robustnější stavbou končetin.

PODNEBÍ - má na délku života také jistý vliv. V mírném klimatickém pásmu se dožijeme delšího věku nežli lidé v tropickém či studeném klimatickém pásmu.

ZPŮSOB  STRAVOVÁNÍ -  rozumný způsob stravování s rozumným přísunem kalorií s dostatkem ovoce, zeleniny a ryb je základem dlouhověkosti. Nepřejídat se, ale také nehladovět !

MANŽELSTVÍ - prodlužuje život zejména mužům.

ZDRAVOTNICTVÍ - úroveň a vyspělost zdravotnictví je v přímé úměře s délkou života. Ve vyspělých zemích to je hlavní důvod prodlužování délky lidského života. 

POHYB A SPORT - zejména pravidelný dokáže prodloužit délku života.

Česká Správa sociálního zabezpečení uvedla, že v roce 2012 žilo v České republice 844 osob ve věku 100 a více let. Za prodlužování věku u nás vděčíme především obrovskému pokroku v medicíně, ale také tomu, že došlo k významnému zlepšení stravy. Prodlužování života je tak v našich rukou a záleží na tom jak aktivně k otázce dlouhověkosti přistoupíme mi sami.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Komentáře