Reklama
reklama

Důchodkyně Anna a Marie se po devadesátce kamarádí s počítačem

Práci účetní usnadňovala jedenadevadesátileté Anně Fajmonové počítačka. Za technický vrchol pak považovala kalkulačku. S počítačem se v zaměstnání vůbec nesetkala. V jedenadevadesáti letech se proto rozhodla, že se v Brně přihlásí do počítačových kursů pro seniory. Stejně tak jako třiadevadesátiletá Marie Málková, která si nyní na internetu umí přečíst španělský deník El País nebo britský The Independent.

Anna Fajmonová chtěla pochopit, co vše se dá s počítačem dělat. Po absolvování kursu říká, že počítač je super věc. „Hledám na internetu recepty na vaření a informace o cestování. Připomněla jsem si místa, která jsem dřív navštívila s manželem. Dívám se i na země, které už navštívit nezvládnu,“ říká zvídavá seniorka. Ví jak počítač zapnout, napsat dopis ve Wordu nebo spustit internet. Zlobí ji jen to, že nemocnými prsty špatně ovládá myš. Ve volném čase navíc čte knihy a luští křížovky. „Když má doma člověk internet, nikdy není sám,“ říká Marie Málková. Pochopila, že internet je nevyčerpatelný zdroj informací, kde každý najde to své. „Je to levný a velmi rychlý kontakt s rodinou a přáteli, pravnuci jsou na mě pyšní, že jim umím poslat mail nebo se připojit na Skype. Mladší o mě a o tom, jak pracuju na počítači dokonce psal ve škole sloh,“ chlubí se Málková. Senioři na internetu už dnes nejsou ničím výjimečným. Počítačovou školičku pro seniory s názvem Nebojím se počítačů zařizuje například Jana Končická. „Pro mladé je počítač nepostradatelným pomocníkem. Starší nad pětašedesát let se k němu ale už tak často nedostanou a nic jim neříká. Chtěla jsem, aby se jej naučili využívat třeba v komunikaci s rodinou a přáteli,“ vysvětluje Končická.   Kursy seniorů s věkovým průměrem jedenasedmdesát let vedou vždy velmi trpěliví lektoři. „Starším lidem totiž musíte vše několikrát zopakovat,“ usmívá se Končická. V desetihodinovém základním kurzu si osvojí ty opravdové základy. Naučí se, z čeho se počítač skládá, jak se používá myš, jak psát na klávesnici, zvládnou základy psacího programu, založí si vlastní e-mailovou schránku a umí se pohybovat na internetu. Nadšení se něco naučit většinou lektory fascinuje. „Mají náš veliký obdiv, jsou velice společenští, veselí a umějí si dělat legraci i sami ze sebe. Dělá jim také velkou radost, když se jim něco povede,“ chválí své žáky lektorka Milena Komárková.   Počítačových kurzů pro seniory je dnes hodně a jsou poměrně pestré. Počítač zkrátka patří k novému životnímu stylu seniorů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře