Reklama
reklama

Důchodkyně Anna a Marie se po devadesátce kamarádí s počítačem

Práci účetní usnadňovala jedenadevadesátileté Anně Fajmonové počítačka. Za technický vrchol pak považovala kalkulačku. S počítačem se v zaměstnání vůbec nesetkala. V jedenadevadesáti letech se proto rozhodla, že se v Brně přihlásí do počítačových kursů pro seniory. Stejně tak jako třiadevadesátiletá Marie Málková, která si nyní na internetu umí přečíst španělský deník El País nebo britský The Independent.

Anna Fajmonová chtěla pochopit, co vše se dá s počítačem dělat. Po absolvování kursu říká, že počítač je super věc. „Hledám na internetu recepty na vaření a informace o cestování. Připomněla jsem si místa, která jsem dřív navštívila s manželem. Dívám se i na země, které už navštívit nezvládnu,“ říká zvídavá seniorka. Ví jak počítač zapnout, napsat dopis ve Wordu nebo spustit internet. Zlobí ji jen to, že nemocnými prsty špatně ovládá myš. Ve volném čase navíc čte knihy a luští křížovky. „Když má doma člověk internet, nikdy není sám,“ říká Marie Málková. Pochopila, že internet je nevyčerpatelný zdroj informací, kde každý najde to své. „Je to levný a velmi rychlý kontakt s rodinou a přáteli, pravnuci jsou na mě pyšní, že jim umím poslat mail nebo se připojit na Skype. Mladší o mě a o tom, jak pracuju na počítači dokonce psal ve škole sloh,“ chlubí se Málková. Senioři na internetu už dnes nejsou ničím výjimečným. Počítačovou školičku pro seniory s názvem Nebojím se počítačů zařizuje například Jana Končická. „Pro mladé je počítač nepostradatelným pomocníkem. Starší nad pětašedesát let se k němu ale už tak často nedostanou a nic jim neříká. Chtěla jsem, aby se jej naučili využívat třeba v komunikaci s rodinou a přáteli,“ vysvětluje Končická.   Kursy seniorů s věkovým průměrem jedenasedmdesát let vedou vždy velmi trpěliví lektoři. „Starším lidem totiž musíte vše několikrát zopakovat,“ usmívá se Končická. V desetihodinovém základním kurzu si osvojí ty opravdové základy. Naučí se, z čeho se počítač skládá, jak se používá myš, jak psát na klávesnici, zvládnou základy psacího programu, založí si vlastní e-mailovou schránku a umí se pohybovat na internetu. Nadšení se něco naučit většinou lektory fascinuje. „Mají náš veliký obdiv, jsou velice společenští, veselí a umějí si dělat legraci i sami ze sebe. Dělá jim také velkou radost, když se jim něco povede,“ chválí své žáky lektorka Milena Komárková.   Počítačových kurzů pro seniory je dnes hodně a jsou poměrně pestré. Počítač zkrátka patří k novému životnímu stylu seniorů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře