Reklama
reklama

Architekt a autor nemocnice ukáže na výstavě své akvarely

Modřický Domov seniorů ANAVITA vystaví raritu - dosud nezveřejněné akvarely renomovaného Ing. arch. Miroslava Spurného – autora projektů jihomoravských nemocnic.

„Rodinné stříbro“ Spurných v podobě zhruba dvou desítek veřejnosti dosud utajených akvarelů jednoho z nejvýznamnějších tuzemských architektů -Ing. arch. Miroslava Spurného, vystaví od 16. února do 31. března 2015 Domov seniorů ANAVITA v Modřicích. Unikátní výstava děl „ze šuplíku“ téměř 94 letého autora projektů řady jihomoravských nemocnic - včetně Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích - a klienta ANAVITY, ponese název Obrázky ze středomoří. Vernisáž výstavy, jíž se bude významný architekt a laureát Ceny města Brna za rok 2012 osobně účastnit, obohatí průvodním slovem radiobioložka a cytogenetička PhMr. RNDr. Věra Spurná, DrSc.

Unikátní obrazy jednoho z klientů zařízení, specializovaného na Alzheimerovu chorobu a demenci, neměl dosud nikdo možnost vidět ani ohodnotit jejich uměleckou kvalitu. Autor, který celý život  udával směr např. architektuře největších zdravotnických zařízení na Moravě, je totiž maloval pouze pro své vnitřní uspokojení a pro radost.

"Nikdo kromě rodiny proto neměl tušení o jeho celoživotní lásce k malování. Pamatuji si, že snad něco viselo jen u nich doma na chodbě. Vždycky říkal, že nestojí o to, aby se jeho obrazy kdekoli vystavovaly. Teď ovšem rád s prezentací svých obrazů, které vznikaly v průběhu řady desetiletí na dovolených v Chorvatsku, souhlasil," říká radiobioložka a cytogenetička Věra Spurná, DrSc., která  je švagrovou věhlasného architekta a vdovou po známém fotografovi Miloši Spurném. Vernisáž obrazů, které dosud ležely "v šuplíku", doprovodí svým průvodním slovem.

"Jsem poctěn, že v prostorách našeho zařízení můžeme vystavit díla tohoto našeho významného klienta, jehož jméno se takovým způsobem zapsalo do historie architektury a města Brna. O to více, že jeho obrazy až dosud neměl nikdo možnost vidět a jsou tedy unikátní. Srdečně zvu veřejnost, aby se do prostor jídelny přišli seznámit i s touto další celoživotní vášní pana architekta, ať už na vernisáž, či na samotnou výstavu," láká na zcela unikátní projekt ANAVITY její ředitel Jiří Dušek.

Zhruba dvacítka akvarelů Ing. arch. Miroslava Spurného vznikala v průběhu jeho tvůrčího života vedle tisíců nezveřejněných fotografií s jeho rukopisem. Dýchají neopakovatelnou atmosférou slunného Chorvatska, bárek na moři a křivolakých chorvatských uliček. Potvrzují, že tato osobnost nadregionálního významu vládla skvěle nejen perem v oblasti architektury, ale také malířským štětcem a barvami.

Ing.arch.Miroslav Spurný se narodil se v roce 1921, studoval v Brně na Fakultě architektury. V letech 1949-1982 pracoval ve Stavoprojektu Brno. Jeho tvorba vycházela z funkcionalismu, který dále rozvíjel zejména pod vlivem Le Corbusiera. Navrhoval kulturní a správní budovy, specializoval se především na nemocniční stavby, v nichž navázal na tvorbu Bedřicha Rozehnala. Dále navrhoval také rodinné domy, rekreační chaty a interiéry.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Komentáře