Reklama
reklama

Architekt a autor nemocnice ukáže na výstavě své akvarely

Modřický Domov seniorů ANAVITA vystaví raritu - dosud nezveřejněné akvarely renomovaného Ing. arch. Miroslava Spurného – autora projektů jihomoravských nemocnic.

„Rodinné stříbro“ Spurných v podobě zhruba dvou desítek veřejnosti dosud utajených akvarelů jednoho z nejvýznamnějších tuzemských architektů -Ing. arch. Miroslava Spurného, vystaví od 16. února do 31. března 2015 Domov seniorů ANAVITA v Modřicích. Unikátní výstava děl „ze šuplíku“ téměř 94 letého autora projektů řady jihomoravských nemocnic - včetně Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích - a klienta ANAVITY, ponese název Obrázky ze středomoří. Vernisáž výstavy, jíž se bude významný architekt a laureát Ceny města Brna za rok 2012 osobně účastnit, obohatí průvodním slovem radiobioložka a cytogenetička PhMr. RNDr. Věra Spurná, DrSc.

Unikátní obrazy jednoho z klientů zařízení, specializovaného na Alzheimerovu chorobu a demenci, neměl dosud nikdo možnost vidět ani ohodnotit jejich uměleckou kvalitu. Autor, který celý život  udával směr např. architektuře největších zdravotnických zařízení na Moravě, je totiž maloval pouze pro své vnitřní uspokojení a pro radost.

"Nikdo kromě rodiny proto neměl tušení o jeho celoživotní lásce k malování. Pamatuji si, že snad něco viselo jen u nich doma na chodbě. Vždycky říkal, že nestojí o to, aby se jeho obrazy kdekoli vystavovaly. Teď ovšem rád s prezentací svých obrazů, které vznikaly v průběhu řady desetiletí na dovolených v Chorvatsku, souhlasil," říká radiobioložka a cytogenetička Věra Spurná, DrSc., která  je švagrovou věhlasného architekta a vdovou po známém fotografovi Miloši Spurném. Vernisáž obrazů, které dosud ležely "v šuplíku", doprovodí svým průvodním slovem.

"Jsem poctěn, že v prostorách našeho zařízení můžeme vystavit díla tohoto našeho významného klienta, jehož jméno se takovým způsobem zapsalo do historie architektury a města Brna. O to více, že jeho obrazy až dosud neměl nikdo možnost vidět a jsou tedy unikátní. Srdečně zvu veřejnost, aby se do prostor jídelny přišli seznámit i s touto další celoživotní vášní pana architekta, ať už na vernisáž, či na samotnou výstavu," láká na zcela unikátní projekt ANAVITY její ředitel Jiří Dušek.

Zhruba dvacítka akvarelů Ing. arch. Miroslava Spurného vznikala v průběhu jeho tvůrčího života vedle tisíců nezveřejněných fotografií s jeho rukopisem. Dýchají neopakovatelnou atmosférou slunného Chorvatska, bárek na moři a křivolakých chorvatských uliček. Potvrzují, že tato osobnost nadregionálního významu vládla skvěle nejen perem v oblasti architektury, ale také malířským štětcem a barvami.

Ing.arch.Miroslav Spurný se narodil se v roce 1921, studoval v Brně na Fakultě architektury. V letech 1949-1982 pracoval ve Stavoprojektu Brno. Jeho tvorba vycházela z funkcionalismu, který dále rozvíjel zejména pod vlivem Le Corbusiera. Navrhoval kulturní a správní budovy, specializoval se především na nemocniční stavby, v nichž navázal na tvorbu Bedřicha Rozehnala. Dále navrhoval také rodinné domy, rekreační chaty a interiéry.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Mezi Kaštanovou a Olympií se cyklisté podél Svitavy stále nedostanou. Opravy dálničního mostu, pod kterým stezka vede, se prodloužily. Úsek se dá objet kolem Svratky. Zprovoznění svitavské stezky se...
17.07.2018 - 17:54
Radnice Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Náměstek brněnského primátora Martin Ander (Zelení) se vyjádřil k rozhodnutí vlády o brněnském hlavním nádraží, konkrétně o vyškrtnutí "brněnského metra" z plánů. Nevěří, že by primátor...
17.07.2018 - 11:45
Komentáře