Reklama
reklama

Vady očí a krátkozrakost se u dětí nejčastěji projeví až ve školní lavici

Nový školní rok s sebou nepřináší jen školní povinnosti. Rodiče musí dát pozor také na zdravotní komplikace, které se mohou projevit právě ve školních lavicích. Jednou z nich je krátkozrakost. Dítě nevidí do dálky, nepřečte písmena na tabuli nebo nerozezná obrázky na stěnách třídy. Takový problém je potřeba řešit hned, dítě totiž může mít problémy s prospěchem. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně léčí oči a navrací vidění přednosta Kliniky nemocí očních a optometrie Svatopluk Synek.

Jaké jsou v dnešní době nejčastější oční vady?

Nejčastější oční vady jsou vady refrakční. Krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. S krátkozrakostí se nejvíce setkáme právě u školáků, protože velká část této vady se odhalí na začátku školní docházky. Děti mhouří oči, tímto způsobem se snaží zaostřit rozmazaný obrázek na tabuli. Astigmatismus se zjistí jen při oftalmologickém vyšetření. Vidění je v tomto případě rozmazané při pohledu do všech vzdáleností. Dalekozrakost, pokud se nejedná o extrémně vysokou vadu, způsobuje problémy až ve středním věku, především je snížena schopnost zaostřit do blízka. V současné době jsou široké možnosti korekce, tedy brýlemi, kontaktními čočkami i refrakčními zákroky, kterými je možné vadu snížit až odstranit.

Přibývá počtu očních vad?

Oční vady jsou především dány geneticky, méně se na jejich rozvoji projevuje vliv okolí. Spíše se dá tvrdit, že pomocí nových diagnostických postupů a přístrojů se zvyšuje záchyt jednotlivých očních vad a máme také širší možnosti jejich korekce.

Kdy je nejvhodnější přijít k očnímu lékaři a jak často chodit na kontroly?

První vyšetření by měl udělat svým pacientům v prvním roce života dětský lékař. Od tří let lze již vyšetřit zrakovou ostrost a eventuálně korigovat oční vadu. Další kontroly by měly být pravidelně během školní docházky, kdy se odhalí skryté refrakční vady. U dospělých se předpokládají pravidelné oční kontroly jednou za tři roky, v případě celkových onemocnění, například u cukrovky, pak musí být kontroly častější podle průběhu základního onemocnění.

Jak se dá řešit problém, když někomu vadí dioptrie a nechce už nosit brýle ani kontaktní čočky?

Pokud klient nechce nosit brýle ani kontaktní čočky je nejčastější metodou odstranění oční vady zákrok pomocí excimerového laseru. Tato technika má svoje limity. Těmi jsou tloušťka a kvalita rohovky a velikost oční vady. Doporučuje se operovat v rozmezí plus 3 až minus 10 dioptrií. U vyšších vad preferujeme spíše zákrok na vlastní čočce. Ta se nahradí čočkou umělou, přesně vypočítanou na požadovanou hodnotu. V současné době existují již umělé čočky, které jsou schopné měnit svoji optickou mohutnost podle požadované vzdálenosti.

Co se domníváte, že je v poslední době největší a nejdůležitější medicínskou novinkou v oboru očního lékařství?

 Největší medicínskou novinkou očního lékařství je léčba onemocnění sítnice pomocí speciálních injekcí do sklivce. Ty nahradily komplikované operace zadního segmentu oka. Jedná se o onemocnění místa ostrého vidění. Problémem je včasnost záchytu onemocnění, kdy tato léčba umí navrátit normální zrakovou ostrost a předejít těžkému poškození oka. Tato léčba je totiž účinná u pacientů v počátečním stádiu onemocnění, kdy se zraková ostrost sníži od normy o 3 až 4 řádky. Oftalmologové se ale bohužel stále setkávají s nemocnými v pokročilém stádiu onemocnění, které tato léčba ji nedokáže zlepšit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře