Reklama
reklama

V rámci projektu rozdali ve školách tablety. Dětem se učení s tabletem líbilo

Výuka s tablety místo klasických papírových učebnic se osvědčila, chválí si ji žáci i kantoři. Děti se s tabletem doma víc učili, stále jej ale používají spíš k zábavě. Nenaplnila se ani očekávání, že by se díky nové formě výuky zlepšil vztah dětí ke škole nebo jejich iniciativa při učení. Uvedli to zástupci projektu Flexibook 1:1, do nějž se v uplynulém roce zapojilo 528 žáků a 65 učitelů druhého stupně z celkem 16 škol.

Digitální výuku spustilo nakladatelství Fraus spolu s partnery společnosti Apple a dalšími odborníky. 

Přechod z tištěné na elektronické učební materiály by svým kolegům doporučily tři čtvrtiny učitelů. Jedná se však o učitele, kteří mají kladný vztah k těmto technologiím a do projektu se zapojili, protože doufali ve zvýšení motivace žáků a větší názornost výkladu díky videím, audiím a animacím doprovázejícím elektronickou učebnici. "Pro většinu zapojených škol platí, že žáci do nich chodí raději než do průměrné školy v České republice, ale jejich vztah ke škole a iniciativa při učení se nijak nezměnily," uvedl Martin Chvál z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, který výzkum zpracovával. 

Zatímco učebnici či notebook používali při domácí přípravě déle než půlhodinu denně 40 procent dětí, v případě tabletu to bylo 67 procent žáků. "Nejvíce využíván byl tablet především při komunikaci v rámci sociálních sítí. Při této činnosti trávilo skoro každý den 61 procent dotázaných žáků, stejnou dobu věnovalo surfování po internetu 53 procent a hraním her 51 procent žáků," dodal Chvál. 

Zapojit tablety a touch-pady do výuky plánuje také ministerstvo školství. Ve svém strategickém záměru přitom počítá s tím, že by se technika hradila převážně z evropských fondů. Nutná by byla také podpora a vzdělávání pedagogů, aby se dokázali novému stylu výuky přizpůsobit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře