Reklama
reklama

Studenti už na vysoké škole řeší, jak se ve svém oboru uplatní v zaměstnání

Mladí lidé v Česku hledají práci stále hůř. Od roku 2008 se zdvojnásobil počet lidí mladších 25-ti let, kteří nemají zaměstnání. Problém nezaměstnanosti nemá jen ekonomický přesah, ale stává se celospolečenským fenoménem, který v současné době vidíme napříč celou Evropou.  Ve Španělsku a Řecku je už v nejmladší skupině bez práce více než polovina lidí. Čísla v Česku zatím zdaleka tak hrozivá nejsou. Míra nezaměstnanosti vysokoškoláků byla v naší zemi v roce 2011 v rámci EU totiž vůbec nejnižší a dosahovala jen 1,7 %. Evropský průměr přitom činí 6,7%, podle odborníků je ale podhoubí pro problémy i v tuzemsku. Školy totiž dostatečně nepomáhají absolventům s uplatněním.

„BIBS – vysoká škola“ se rozhodla zjistit možnosti svých studentů v rámci budoucího uplatnění se na trhu práce a zapojila se, stejně tak jako další známé evropské univerzity, do studie zvané Trendence Graduate Barometer 2013 – Evropské vydání. Jedná se o největší výzkum v oblasti vzdělání a kariéry v Evropě. Otázky kladené touto studií zahrnují například to, jak je student spokojen se svým nynějším studiem a co očekává od své budoucí kariéry. Výzkum shromažďuje názory studentů z celé Evropy a zjišťuje rozdíly a podobnosti, které existují mezi jednotlivými státy.

I když nezaměstnanost absolventů výrazně souvisí s celkovou ekonomickou situací státu, tedy i s celkovou mírou nezaměstnanosti a stavem nabídky volných míst, není pouze jejím odrazem. Absolventi jsou totiž skupinou uchazečů o zaměstnání, která je do značné míry handicapovaná tím, že jí chybí praktické zkušenosti a zároveň je zranitelná i z hlediska sociálně patologických jevů. Navíc je možnost získání zaměstnání v této skupině ovlivňována vzdělanostní a oborovou strukturou absolventů, kteří přicházejí na trh práce.

Studie mezi studenty „BIBS – vysoká škola“ ukázala, že její studenti mají naopak výborné zkušenosti z praxe a zaměstnání, jsou mezinárodně orientovaní, mají zkušenosti s praxí v zahraničí, mají úspěch a ctižádost a sociální schopnosti. Navíc: padesát procent studentů „BIBS – vysoká škola“ jednoznačně odpovědělo, že seberealizace je pro ně důležitější, než vydělávat velké peníze. Chtějí také více pracovat. Očekávají, že v zaměstnání stráví 48,9 hodiny za týden, zatímco ostatní studenti vysokých škol a univerzit v ČR předpokládají pracovní dobu dlouhou 44,6 hodiny za týden.

„Studie jasně ukazuje, že naši studenti jsou si jisti (40% jednoznačně a 60% téměř přesvědčeni), že po studiu na „BIBS – vysoká škola“ nebudou mít problémy se získáním zaměstnání. Oproti tomu 37 procent studentů ostatních českých vysokých škol odpovědělo, že mají obavy o svoji budoucí kariéru,“ upozornila na jeden z výsledků studie Trendence Graduate Barometer 2013 – Evropské vydání specialistka studijních programů „BIBS – vysoká škola“ Mgr. Stanislava Slámová.  Ze statistiky ještě upozornila na fakt, že 91% studentů „BIBS – vysoká škola“ očekává, že bude mít stálé zaměstnání a 78% studentů chce plnit strategické úkoly. „Na ostatních českých univerzitách očekává plnění strategických, tedy dlouhodobých, úkolů jen polovina studentů. Což je pro zaměstnavatele také jedním z ukazatelů výkonu budoucích zaměstnanců,“ dodala Mgr. Stanislava Slámová.

Ze studie Trendence Graduate Barometer 2013 – Evropské vydání jasně vyplývá dobrá reputace „BIBS - vysoká škola“ u zaměstnavatelů, dobré kontakty „BIBS - vysoká škola“ se zaměstnavateli, praktické zaměření vzdělání a výborná organizace studia. „Jde o ocenění propracovaných návyků administrativní služby „BIBS – vysoká škola“ a povinnosti našich studijních asistentů a lektorů například do 48 hodin reagovat na žádost nebo dotaz studenta,“ upřesnila Mgr. Stanislava Slámová.

„BIBS – vysoká škola“ je díky systému vzdělávání mnohem praktičtěji orientována než ostatní univerzity a vysoké školy v Česku. Studenti bakalářských, magisterských i MBA programů „BIBS – vysoká škola“ už během studií vědí, že cílem vzdělání je práce. Berou zodpovědnost za své zaměstnání už při výběru studijního oboru s ohledem na uplatnění na trhu práce. 

Prostřednictvím studijních programů vyučovaných podle přísných britských standardů a přitom plně adaptovaných do českého prostředí „BIBS – vysoká škola“ za více než 15 let úspěšně dokončilo přes 2500 absolventů, přes 2700 studentů nyní na škole studuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře