Reklama
reklama

Sladké pokušení ve školních automatech. Školy ohrožují zdraví dětí

Sladké nápoje, čokoládové tyčinky, chipsy nebo majonézové bagety si děti mohou snadno pořídit v automatech na základních a středních školách. Na dlouhá léta trvající problém, který přispívá k dětské obezitě, začali dospělí upozorňovat po podzimních volbách. Volilo se totiž právě prostorách škol, kde dospělí museli projít po školních chodbách. Automaty se sladkostmi tam nešlo přehlédnout.

Automaty s obsahem nevhodných potravin, nezřídka s vysokým obsahem soli, cukru a taktéž přeslazených nápojů jsou již několik let součástí školních chodeb. Na půdě školy jsou tak děti kromě nezdravých potravin vystaveny vzájemně si odporujícím informacím. Automaty s obsahem nezdravých produktů před dveřmi třídy verzus informace o zdravé výživě v hodinách. A právě to zaskočilo například paní Moniku, která se na školní chodby jedné z brněnských škol v městské části Brno-střed, podívala při letošních volbách. „Napočítala jsem na jednom patře čtyři automaty naplněné tyčinkami, sušenkami a coca-colou a sladkými čaji a džusy. Jsem naprosto rozhořčena, jak může škola nabízet dětem nezdravé potraviny a přitom je učí o zdravém způsobu života. Nedivím se pak, že děti nepovažují předražené a nezdravé sladkosti z automatu za něco špatného a že před automaty stojí o přestávce fronty,“ říká mladá žena.

Pro děti jsou automaty velkým pokušením. A zatímco na skladbu jídla k obědu ve školních jídelnách dohlíží česká školní inspekce, její inspektoři už nemohou mluvit do počtu jídelních a nápojových automatů, které jsou umístěny na chodbách. A už vůbec ne do jejich obsahu.

Navíc někteří ředitelé tvrdí, že o automaty ve školách si řekli sami rodiče, kteří si tak ulehčují práci s přípravou školních svačin. „Je pravda, že při dnešním hektickém způsobu života řada rodičů ani nestíhá dětem dávat svačiny. Z referenda pak vyplynulo, že rodiče o tento typ automatů mají zájem, protože jim to trošku supluje jejich povinnosti,“ uvedla například ředitelka Olga Šťastná.

Brněnské školy proto posílají rodičům dotazníky, zda automaty ve školách chtějí nebo ne. Například na Základní škole Blanenská rodiče rozhodli o zachování automatu ve škole, ten je ale umístěn v prostorách vstupu do školní tělocvičny. Školáci se do této části školy o přestávkách nedostanou a obsahu automatu mohou využít sportovci, kteří si v odpoledních hodinách tělocvičnu pronajímají.

„Záleží přece čistě na rodičích, zda od nich dítě dostane 25 korun na coca-colu, nebo nedostane. V okamžiku, kdy starší školáci nosí už u sebe kapesné, takže mají k penězům přístup, je to opět na rodičích, aby svým dětem vysvětlili škodlivost sladkých nápojů a drahých tyčinek,“ popisuje jednu z možností, jak obejít automaty, matka dvanáctiletého školáka.

Myslí si to i výživový poradce Petr Havlíček. „V současné době asi nezbývá nic jiného, než jít svým dětem neustále příkladem a zkusit se třeba spojit s ostatními, stejně smýšlejícími rodiči, a odstranění automatu ve škole protlačit. Ale nikde není psáno, že pokud budete úspěšní, automaty se po čase nevrátí zpět,“ upozorňuje Havlíček.

Snaží se proto i ředitelé škol, kteří jednají s dodavatelem o jejich obsahu. Dodavatelé většinou chtějí prodávat čokoládové tyčinky a salámové bagety. Pokud totiž dětem dají do prodejních automatů ovoce, a „zdravé“ tyčinky, například müsli, tak o to není zájem. Pomoci by v tomto ohledu měl projekt Happy Snack, který dodává do 190 českých základních škol automaty s mlékem, jogurty, cereálními tyčinkami, houskami s margarínem, šunkou a sýrem, ovocné šťávy nebo bezlepkové výrobky.

Situaci by mohla vyřešit jedině úprava legislativy, neboť mnoho věcí, prodávaných dětem v automatech, přímo do budoucna ohrožuje jejich zdraví. Umístění automatů ve školách navíc podle Heleny Hnilicové z Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva svým způsobem legitimizuje jejich obsah. V mnoha zemích proto sílí diskuse o škodlivých dopadech automatů ve školách a postupně dochází k přijímání opatření, která jejich rozšíření a škodlivé účinky omezují. „Například Francie je jediná země s úplným zákazem automatů na základních a středních školách a také Brusel zcela zakázal automaty na základních a středních školách. V dalších zemích, například v Itálii zákon nezakazuje automaty ve školách, jejich obsah je však kontrolován vedením škol,“ uvedla Hnilicová.

V České republice, ale i třeba v Polsku je situace jiná. Automaty nejsou regulovány a jsou poměrně rozšířené. Odborníci proto doporučují regulaci stravování dětí ve školách a spíše než úplný zákaz automatů ve školách zaměřit opatření na obsah školních automatů. „Děti a mládež by ale měly porozumět, k čemu přijímaná opatření slouží. Pokud tomu tak není, je efekt opatření pouze krátkodobý a rychle vyprchá,“ varovala Hnilicová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Komentáře