Reklama
reklama

SERIÁL CENTRUM news: "na vlastní kočár" z Radostic do Želešic

Nepravidelný seriál CN představuje delší turistické trasy v okolí Brna z pohledu jejich průjezdnosti se sportovním kočárkem.

Doprava: přímý autobus číslo 404 ze zastávky Osová, o víkendu vlak
Trasa: Radostice – Želešice
Vzdálenost: asi 13 km
Turistická značka: modrá
Přenášení kočáru: výjimečně, bez trvalých překážek

Trasa začíná u zastávky autobusu Radostice, Mlýnská silnice. Od ní vede asfaltová cesta až k Radostickému mlýnu, kde přechází v hliněnou, ale pevnou lesní cestu podél potoka. Na konci lesa se kvalita opět mění k lepšímu – v prakticky rovnou silnici vedoucí mezi lesem a loukou, která má několik kilometrů.

Na křižovatce cykloturistických tras, kde se dosud zpevněná cesta opět vnořuje do lesa, začínají drobné nerovnosti a po deštích se v těchto místech může držet voda a bahno. V těchto místech může poprvé vyvstat potřeba menší ekvilibristiky s kočárem. Asi půl kilometru za místem zvaným Spálený Mlýn se cesta poměrně nečekaně mění na nepříliš širokou luční pěšinu. Asi osmisetmetrový úsek bude méně pohodlný pro osobu tlačící kočár i pro dítě (v závislosti na kvalitě odpružení). Navíc není značený, každopádně modrá značka tudy pokračuje.

U dalšího lesa je cesta opět rovná a pevná, pravděpodobně kvůli autům lesní správy, která ji občas používají. Na jejím konci modrá značka ústí na silnici mezi Nebovidy a Ořechovem a asi 150 metrů vede právě po ní.

U zastávky autobusu číslo 501 Nebovidy–Závist začíná druhý úsek cesty, tentokrát po široké lesní cestě v oblasti, kde se v kopcích po levé straně nachází řada chat a chalup. Tento úsek je navíc sjízdnější i pro cyklisty. S kočárkem to bude náročnější ve stoupání nebo klesání, protože tyto úseky hliněné cesty jsou zpevněny sutí (kamením a cihlami), aby se majitelé chat k nim dostali pohodlněji autem. Cesta ústí do želešického lomu, kolem kterého pak vede asfaltová silnice až do centra obce.

Po celé trase je naprosté minimum odpočívek a odboček, takže po silných deštích nebo v případě těžby dřeva není neprůchodné úseky kudy obejít.   

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře