Reklama
reklama

SERIÁL CENTRUM news: "na vlastní kočár" z Radostic do Želešic

Nepravidelný seriál CN představuje delší turistické trasy v okolí Brna z pohledu jejich průjezdnosti se sportovním kočárkem.

Doprava: přímý autobus číslo 404 ze zastávky Osová, o víkendu vlak
Trasa: Radostice – Želešice
Vzdálenost: asi 13 km
Turistická značka: modrá
Přenášení kočáru: výjimečně, bez trvalých překážek

Trasa začíná u zastávky autobusu Radostice, Mlýnská silnice. Od ní vede asfaltová cesta až k Radostickému mlýnu, kde přechází v hliněnou, ale pevnou lesní cestu podél potoka. Na konci lesa se kvalita opět mění k lepšímu – v prakticky rovnou silnici vedoucí mezi lesem a loukou, která má několik kilometrů.

Na křižovatce cykloturistických tras, kde se dosud zpevněná cesta opět vnořuje do lesa, začínají drobné nerovnosti a po deštích se v těchto místech může držet voda a bahno. V těchto místech může poprvé vyvstat potřeba menší ekvilibristiky s kočárem. Asi půl kilometru za místem zvaným Spálený Mlýn se cesta poměrně nečekaně mění na nepříliš širokou luční pěšinu. Asi osmisetmetrový úsek bude méně pohodlný pro osobu tlačící kočár i pro dítě (v závislosti na kvalitě odpružení). Navíc není značený, každopádně modrá značka tudy pokračuje.

U dalšího lesa je cesta opět rovná a pevná, pravděpodobně kvůli autům lesní správy, která ji občas používají. Na jejím konci modrá značka ústí na silnici mezi Nebovidy a Ořechovem a asi 150 metrů vede právě po ní.

U zastávky autobusu číslo 501 Nebovidy–Závist začíná druhý úsek cesty, tentokrát po široké lesní cestě v oblasti, kde se v kopcích po levé straně nachází řada chat a chalup. Tento úsek je navíc sjízdnější i pro cyklisty. S kočárkem to bude náročnější ve stoupání nebo klesání, protože tyto úseky hliněné cesty jsou zpevněny sutí (kamením a cihlami), aby se majitelé chat k nim dostali pohodlněji autem. Cesta ústí do želešického lomu, kolem kterého pak vede asfaltová silnice až do centra obce.

Po celé trase je naprosté minimum odpočívek a odboček, takže po silných deštích nebo v případě těžby dřeva není neprůchodné úseky kudy obejít.   

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře