Reklama
reklama

Před Silvestrem zvířata i odborníci z útulků upozorňují: Prosíme nebouchat!

Odborníci, kteří pečují o zvířata, upozorňují nyní na nebezpečí, které představuje používání petard a ohňostrojů pro zvířata a apelují na lidi, aby zvážili používání dělobuchů, petard a rachejtlí, když jejich vinou často trpí nejvíce právě zvířata. A to nejen domácí, ale i divoce žijící.

Blíží se čas novoročních radovánek. Pro lidi důvod k bujarému veselí, pro mnoho domácích zvířat však chvíle hrůzy a paniky. Jestliže si lidé potrpí na ohňostroje, dělobuchy, petardy a rachejtle, tak jejich čtyřnozí věrní přátelé při nich doslova trpí. Oslavy konce roku jsou pro zvířata stresující a s jejich následky se mohou vyrovnávat do konce života.

Sluch psa je mnohem citlivější než sluch lidský, navíc má schopnost rozlišit vysoké tóny, které jsou pro člověka za hranicí slyšitelnosti. Vyděsí ho proto nejen rány, ale také hvízdavé zvuky při odpálení petard, kterým lidské ucho nevěnuje pozornost.

Je pro ně nepochopitelné, odkud se rány berou a tato zábava je pro ně nesporně velmi stresující. Není proto divu, že se v období vánočních svátků plní útulky zatoulanými zvířaty, kteří se snažili před ranami a světlicemi zachránit útěkem.

I nejposlušnější pes, když zpanikaří, se stává nezvladatelným a úprk považuje za záchranu. To, že se pejsek zaběhne, ztratí orientaci a je problém ho najít, je samo o sobě nepříjemné. Přičíst k tomu je však třeba další nebezpečí - při útěku se může zranit, může ho přejet auto, ve strachu se může chovat agresivně. Známé jsou i případy, kdy pes následkem stresu dostal epileptický záchvat, nebo dokonce uhynul.

Je velmi smutné, že radost, kterou mají  lidé z těchto ran, vítězí nad ohleduplností k těmto němým tvářím, které se nemohou sami bránit a které jsou závislé právě na  lidech.

K Silvestru tato zábava patří, a majitelům psů proto nezbývá nic jiného, než být obezřetní.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře