Reklama
reklama

Na pozoru je jih Moravy před komárem tygřím, může přenášet horečnaté nemoci

Výskyt komára tygřího hlídají hygienici na jižní Moravě. Komár druhu Aedes albopictus může totiž přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya. Poprvé se v Česku objevil loni u Mikulova a svou návštěvu by mohl opakovat i letos v létě.

„Loňský nález byl zřejmě náhodný a nepřežil zimu. Předpokládáme ale, že se výskyt bude opakovat, a budeme si muset této problematiky začít všímat. Jižní Morava patří mezi hraniční území, na kterém je tento komár z klimatického hlediska ještě schopen přežít,“ uvedl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice.

 

Asijský komár tygří se do České republiky může dostat z Chorvatska, Itálie, jihu Francie a dalších jihoevropských zemí. Podle Šebesty se přepravují v kabinách nákladních i osobních vozidel, jelikož v létě doletí maximálně několik set metrů. U nás nejsou nemoci, které komáři přenáší, příliš obvyklé, v jiných místech světa ale loni způsobily epidemie.

 

„Je potřeba rozšířit mezi lékaři povědomí o těchto nemocech, protože pokud se tu komár rozšíří, tak se dříve či později mohou objevit,“ dodal Šebesta. Jejich přenos způsobuje nevolnost, vysoké horečky a silné bolesti svalů a kloubů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře