Reklama
reklama

Na pozoru je jih Moravy před komárem tygřím, může přenášet horečnaté nemoci

Výskyt komára tygřího hlídají hygienici na jižní Moravě. Komár druhu Aedes albopictus může totiž přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya. Poprvé se v Česku objevil loni u Mikulova a svou návštěvu by mohl opakovat i letos v létě.

„Loňský nález byl zřejmě náhodný a nepřežil zimu. Předpokládáme ale, že se výskyt bude opakovat, a budeme si muset této problematiky začít všímat. Jižní Morava patří mezi hraniční území, na kterém je tento komár z klimatického hlediska ještě schopen přežít,“ uvedl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice.

 

Asijský komár tygří se do České republiky může dostat z Chorvatska, Itálie, jihu Francie a dalších jihoevropských zemí. Podle Šebesty se přepravují v kabinách nákladních i osobních vozidel, jelikož v létě doletí maximálně několik set metrů. U nás nejsou nemoci, které komáři přenáší, příliš obvyklé, v jiných místech světa ale loni způsobily epidemie.

 

„Je potřeba rozšířit mezi lékaři povědomí o těchto nemocech, protože pokud se tu komár rozšíří, tak se dříve či později mohou objevit,“ dodal Šebesta. Jejich přenos způsobuje nevolnost, vysoké horečky a silné bolesti svalů a kloubů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře