Reklama
reklama

Maminky budou mít v nemocnici devět odsávaček mateřského mléka navíc

Neonatologické oddělení FN Brno získalo za více než dvacet tisíc korun celkem devět nových odsávaček mateřského mléka. Šest od rodičovské organizace BabyKlokánci a další tři pak od paní Vedralové a Kašniarové, majitelek zkrášlovacího studia Mellisa v Pohořelicích, které u příležitosti Dne pro ženy uspořádalo tombolu.

Mateřské mléko je pro výživu novorozence a jeho zdravý vývoj zásadní. Obsahuje složky, které nelze implantovat do žádné počáteční formule. Jsou to především imunoglobuliny, které podporují imunitní systém a enzymy podílející se na štěpení výživových složek mléka.

Složení mateřského mléka není stálé, ale přizpůsobuje se gestačnímu a postnatálnímu věku. Obsah výživových složek se mění i v průběhu kojení. Důležité je podání nativního mateřského mléka, tedy "čerstvého" nepasterizovaného a nezamraženého. Jedině tak jsou jeho významné složky zachovány. Ideální je, je-li miminko vyživováno mlékem vlastní matky.

U nezralých novorozenců je prvním cílem ošetřovatelské péče podpořit nástup laktace u maminky a následně ji udržet do doby, než je miminko schopné plného kojení. Pro dosažení cíle je třeba zachovat dvě zásadní podmínky:

 

  • přítomnost matky v blízkosti dítěte, nejlépe společný pobyt na pokoji;
  • pravidelné odsávání s počáteční stimulací.

 

Očekává-li se porod extrémně nezralého miminka, je žádoucí, připravit si na první podání stravy kolostrum vlastní matky - odsávání krátce před porodem či ihned po porodu. Počáteční dávky podávané miminku jsou velmi malé, kolostrum většinou zcela dostačuje a pro nezralý zažívací trakt je ideální.

Literatura doporučuje první odsávání zahájit rukou. "Na našem pracovišti se spíše osvědčily elektrické odsávačky, zejména očekává-li se dlouhé období odsávání. Odsávačky mateřského mléka, které se podařilo nově získat, budou velkým pomocníkem pro dosažení našeho cíle ve výživě - mléko vlastní maminky od narození minimálně do 1/2 roku věku a to i u extrémně nezralých novorozenců," uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře