Reklama
reklama

Maminky budou mít v nemocnici devět odsávaček mateřského mléka navíc

Neonatologické oddělení FN Brno získalo za více než dvacet tisíc korun celkem devět nových odsávaček mateřského mléka. Šest od rodičovské organizace BabyKlokánci a další tři pak od paní Vedralové a Kašniarové, majitelek zkrášlovacího studia Mellisa v Pohořelicích, které u příležitosti Dne pro ženy uspořádalo tombolu.

Mateřské mléko je pro výživu novorozence a jeho zdravý vývoj zásadní. Obsahuje složky, které nelze implantovat do žádné počáteční formule. Jsou to především imunoglobuliny, které podporují imunitní systém a enzymy podílející se na štěpení výživových složek mléka.

Složení mateřského mléka není stálé, ale přizpůsobuje se gestačnímu a postnatálnímu věku. Obsah výživových složek se mění i v průběhu kojení. Důležité je podání nativního mateřského mléka, tedy "čerstvého" nepasterizovaného a nezamraženého. Jedině tak jsou jeho významné složky zachovány. Ideální je, je-li miminko vyživováno mlékem vlastní matky.

U nezralých novorozenců je prvním cílem ošetřovatelské péče podpořit nástup laktace u maminky a následně ji udržet do doby, než je miminko schopné plného kojení. Pro dosažení cíle je třeba zachovat dvě zásadní podmínky:

 

  • přítomnost matky v blízkosti dítěte, nejlépe společný pobyt na pokoji;
  • pravidelné odsávání s počáteční stimulací.

 

Očekává-li se porod extrémně nezralého miminka, je žádoucí, připravit si na první podání stravy kolostrum vlastní matky - odsávání krátce před porodem či ihned po porodu. Počáteční dávky podávané miminku jsou velmi malé, kolostrum většinou zcela dostačuje a pro nezralý zažívací trakt je ideální.

Literatura doporučuje první odsávání zahájit rukou. "Na našem pracovišti se spíše osvědčily elektrické odsávačky, zejména očekává-li se dlouhé období odsávání. Odsávačky mateřského mléka, které se podařilo nově získat, budou velkým pomocníkem pro dosažení našeho cíle ve výživě - mléko vlastní maminky od narození minimálně do 1/2 roku věku a to i u extrémně nezralých novorozenců," uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře