Reklama
reklama

Maminky budou mít v nemocnici devět odsávaček mateřského mléka navíc

Neonatologické oddělení FN Brno získalo za více než dvacet tisíc korun celkem devět nových odsávaček mateřského mléka. Šest od rodičovské organizace BabyKlokánci a další tři pak od paní Vedralové a Kašniarové, majitelek zkrášlovacího studia Mellisa v Pohořelicích, které u příležitosti Dne pro ženy uspořádalo tombolu.

Mateřské mléko je pro výživu novorozence a jeho zdravý vývoj zásadní. Obsahuje složky, které nelze implantovat do žádné počáteční formule. Jsou to především imunoglobuliny, které podporují imunitní systém a enzymy podílející se na štěpení výživových složek mléka.

Složení mateřského mléka není stálé, ale přizpůsobuje se gestačnímu a postnatálnímu věku. Obsah výživových složek se mění i v průběhu kojení. Důležité je podání nativního mateřského mléka, tedy "čerstvého" nepasterizovaného a nezamraženého. Jedině tak jsou jeho významné složky zachovány. Ideální je, je-li miminko vyživováno mlékem vlastní matky.

U nezralých novorozenců je prvním cílem ošetřovatelské péče podpořit nástup laktace u maminky a následně ji udržet do doby, než je miminko schopné plného kojení. Pro dosažení cíle je třeba zachovat dvě zásadní podmínky:

 

  • přítomnost matky v blízkosti dítěte, nejlépe společný pobyt na pokoji;
  • pravidelné odsávání s počáteční stimulací.

 

Očekává-li se porod extrémně nezralého miminka, je žádoucí, připravit si na první podání stravy kolostrum vlastní matky - odsávání krátce před porodem či ihned po porodu. Počáteční dávky podávané miminku jsou velmi malé, kolostrum většinou zcela dostačuje a pro nezralý zažívací trakt je ideální.

Literatura doporučuje první odsávání zahájit rukou. "Na našem pracovišti se spíše osvědčily elektrické odsávačky, zejména očekává-li se dlouhé období odsávání. Odsávačky mateřského mléka, které se podařilo nově získat, budou velkým pomocníkem pro dosažení našeho cíle ve výživě - mléko vlastní maminky od narození minimálně do 1/2 roku věku a to i u extrémně nezralých novorozenců," uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře