Reklama
reklama

Leden a únor patří zápisům. Do prvních tříd míří v Brně tři tisíce předškoláků

Na zápis do prvních tříd se podle odhadů ministerstva školství chystá přes 140 tisíc dětí, zhruba stejně jako loni. Odborníci radí rodičům nejen zjistit si co nejvíce informací, ale i zajít si do vybrané školy a nasát zde atmosféru.

Zápis letos čeká přes tři tisíce brněnských dětí. Rodiče s nimi mohou přijít do kterékoliv základní školy. Ne všude ale jejich dítě přijmou. Musí vzít ty, které patří do spádové oblasti v okolí školy. „Když má jít dítě do školy a přijde čas rozhodování, mnozí rodiče si s hrůzou uvědomí, že o současném školství vlastně nic nevědí. A přitom by rádi našli kvalitu. Většina z nás ale neví, jak se kvalitní škola pozná, na čem vlastně záleží," popsal Miroslav Hřebecký ze spolku EDUin, který pořádá pro rodiče seminář, jak vybrat nejvhodnější školu.

Většina škol se totiž specializuje na nějakou oblast vzdělávání a výchovy, ať už jsou to jazyky, sport či začleňování znevýhodněných dětí.

Hlavní zásada je jít se do vybrané školy podívat a všímat si, zda vedení a vyučující uplatňují spíš autoritativní přístup nebo v hodinách i na chodbách panuje vstřícná atmosféra. Škola by měla také poskytnout svůj vzdělávací program, dohledat lze i inspekční hodnocení. Rodiče by se měli ptát i na to, zda hodně dětí odchází na víceletá gymnázia nebo škola nabízí tak kvalitní vzdělání, že i nadané děti zůstávají.

Co se týká požadavků škol na dítě, ministerstvo školství už dříve vydalo desatero doporučení, co by měl budoucí prvňáček umět. Dítě by mělo zvládat základní hygienu, mluvit ve větách a mít dostatečně vyvinutou motoriku, aby dokázalo kreslit, stříhat či otáčet listy v knížce. Předškolák by měl také umět poznat základní barvy a tvary, udržet chvíli pozornost a také děkovat či zdravit. „Měl by zvládnout rozeznat barvy a základní geometrické tvary, odříkat zpaměti krátkou báseň nebo nakreslit postavu. Ale musí to být postava se vším všudy. S hlavou, krkem, trupem, rukama, prsty i nohama,“ upozornila výchovná poradkyně Lenka Urbanovská. Důležité také je, aby dítě zvládlo odloučení od rodičů na delší dobu.

Pro rodiče, kteří si nejsou jistí, zda jejich dítě umí vše potřebné, existují třeba pracovní sešity se cvičeními a hrami pro děti. "Rodičům je potřeba vysvětlit, že je důležité respektovat individuální specifika dítěte i případné odchylky ve vývoji. Důležité je, aby se neukvapovali v hodnocení svého dítěte a veškeré své pochybnosti a otázky konzultovali s odborníky," upozornil Radomír Juřička z Národního ústavu pro vzdělávání.

Zatímco ještě v roce 2010 přišlo k zápisům necelých 119 tisíc dětí, loni jich bylo 138 tisíc. Zapsáno ale bylo v minulém roce více než 120 tisíc dětí, 16 tisíc dětí mělo odklad školní docházky. Zhruba dvě třetiny dětí s odkladem přitom tvoří chlapci.

Zápisy mohou školy pořádat kdykoliv od 15. ledna do 15. února. Rodiče musejí přinést rodný list dítěte a svůj občanský průkaz.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře