Reklama
reklama

Lásku k technice mají získat už ve školce - to je projekt Technické školky

Vzbudit v malých dětech nenásilnou formou zájem o techniku a technické obory a rozvíjet jejich technické myšlení. To je projekt „Technické školky“, do kterého se nyní zapojila i Kuřim. Za projektem stojí firma Prefa Kompozity, brněnské VUT, Česká manažerská asociace a Mateřská škola Pramínek z Brna. V Kuřimi projekt teprve rozjeli, začít pracovat s dětmi by pravidelně chtěli od nového školního roku.

O rozšíření technické výuky mezi předškoláky mají zájem hlavně strojírenské firmy. Chtějí v dětech vzbudit lásku k technickým oborům už od školky. „Školy a školky budou vybaveny nezbytnými pomůckami, nářadím a nástroji. Ke spolupráci jsme vyzvali místní instituce, firmy nebo i soukromé osoby, které jsou ochotni podporovat technické myšlení a manuální zručnost u dětí,“ uvedl k projektu ředitel firmy Prefa Miloš Filip.

Program ve školkách je pro děti velice zajímavý. Děti si na základě projektu postaví mostní konstrukci, pak o tomto díle musí vyprávět, což rozvíjí i verbální myšlení. Naučí se i pilovat nebo zatloukat hřebíky, měřit pravítkem. „Bylo prokázáno sociologickými výzkumy, že investice do vzdělání nejmenších dětí jsou nejefektivnější. Kdybychom začali až později na středních školách, tak tam už jsou studenti vyprofilovaní k některým oborům,“ vysvětlil Petr Štěpánek, který na projektu spolupracuje.

„Výstupem projektu je návod pro pedagogy, jak rozvíjet hravou formou technické myšlení, tvořivost, manuální zručnost a verbální schopnosti dětí,“ vysvětlila mluvčí VUT Brno Jitka Vanýsková.

V Kuřimi plánují, že techniku děti ve školce neopustí a budou s ní pokračovat i na základních a středních školách. Také vedení strojírenských podniků v okolí Kuřimi v tomto projektu vidí budoucnost, protože v dnešní době sehnat technicky zdatného člověka je problém.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře