Reklama
reklama

Lásku k technice mají získat už ve školce - to je projekt Technické školky

Vzbudit v malých dětech nenásilnou formou zájem o techniku a technické obory a rozvíjet jejich technické myšlení. To je projekt „Technické školky“, do kterého se nyní zapojila i Kuřim. Za projektem stojí firma Prefa Kompozity, brněnské VUT, Česká manažerská asociace a Mateřská škola Pramínek z Brna. V Kuřimi projekt teprve rozjeli, začít pracovat s dětmi by pravidelně chtěli od nového školního roku.

O rozšíření technické výuky mezi předškoláky mají zájem hlavně strojírenské firmy. Chtějí v dětech vzbudit lásku k technickým oborům už od školky. „Školy a školky budou vybaveny nezbytnými pomůckami, nářadím a nástroji. Ke spolupráci jsme vyzvali místní instituce, firmy nebo i soukromé osoby, které jsou ochotni podporovat technické myšlení a manuální zručnost u dětí,“ uvedl k projektu ředitel firmy Prefa Miloš Filip.

Program ve školkách je pro děti velice zajímavý. Děti si na základě projektu postaví mostní konstrukci, pak o tomto díle musí vyprávět, což rozvíjí i verbální myšlení. Naučí se i pilovat nebo zatloukat hřebíky, měřit pravítkem. „Bylo prokázáno sociologickými výzkumy, že investice do vzdělání nejmenších dětí jsou nejefektivnější. Kdybychom začali až později na středních školách, tak tam už jsou studenti vyprofilovaní k některým oborům,“ vysvětlil Petr Štěpánek, který na projektu spolupracuje.

„Výstupem projektu je návod pro pedagogy, jak rozvíjet hravou formou technické myšlení, tvořivost, manuální zručnost a verbální schopnosti dětí,“ vysvětlila mluvčí VUT Brno Jitka Vanýsková.

V Kuřimi plánují, že techniku děti ve školce neopustí a budou s ní pokračovat i na základních a středních školách. Také vedení strojírenských podniků v okolí Kuřimi v tomto projektu vidí budoucnost, protože v dnešní době sehnat technicky zdatného člověka je problém.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře