Reklama
reklama

Dobrý nápad: bydlení na 21 metrech i s pokojem pro hosty!

O tom, že se v centru Brna dá žít moderně i levně zároveň, se lidi snaží přesvědčit architekt Adam Rujbr. V Lidické ulici zpřístupnil byt měřící jedenadvacet metrů čtverečních, který vznikl přestavbou bývalé prádelny. Plní funkce běžného bytu. Lidé v něm najdou prostor pro spánek, práci i odpočinek. Nechybí tam samozřejmě ani kuchyně a koupelna.

Bydlení v centru města s minimálními náklady na provoz na jedné straně, promyšleně a designově zařízený byt na straně druhé. O tom, že tyto dvě strany nemusejí být nutně v protikladu, svědčí nový projekt s názvem Living showroom. Miniaturní, ale plně vybavený byt na půdorysu 21 m2 vznikl na místě bývalé prádelny v podkroví pavlačového domu v Lidické ulici naproti parku Lužánky v centru města. Prostor nebyl využívaný, sloužil jako skladiště. „Koncept stavíme na energeticky velmi úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů, soběstačnosti a moderním designu. Byt je rozdělen do tří zón odpovídajících běžným lidským činnostem – spánek, práce a odpočinek, vaření a osobní hygiena. Tyto zóny jsme prostorově dimenzovali v poměru k času, který zmíněné činnosti zabírají. To vše na omezené ploše, kterou jsme měli k dispozici. Při realizaci dokonce vznikl malinký prostor, který je možné využít jako dětský pokoj nebo pokoj pro hosty,“ popsal byt architekt Adam Rujbr.

Na omezeném prostoru bylo třeba přemýšlet nad každým detailem. Proto je například sifon ve skříňce pod umyvadlem na toaletě zasekaný do zdi, aby neubíral vnitřní prostor skříňky. Sprchový kout, který od předsíně odděluje mléčné sklo, zase slouží jako osvětlení chodby. Stůl je výklopný a židle je výškově polohovatelná, aby stůl mohl plnit jídelní i pracovní funkci.   Projekt mimo jiné dává příklad, jak rekultivovat nevyužívané prostory v městských centrech a jejich okolí. To se líbí i dalším profesionálům z oblasti architektury. „Osobně projekt hodnotím jako velmi záslužný a významný, nejen z obchodního pohledu. Living showroom v sobě vhodně snoubí odpovědi na mnoho naléhavých otázek současného života – jak být originální, ekologický, úsporný a hospodárný, uspokojit své estetické požadavky – a přesto se těmito faktory necítit omezený a limitovaný. Prostory i zdroje ubývají a inspiraci, jak lépe a radostněji využít v praxi to, co je již k dispozici, uvítají jistě nejen mladí lidé. A příležitost vyzkoušet si vše na vlastní kůži a smysly bude, domnívám se, všemi vysoce ceněna,“ uvedl například ředitel festivalu Architecture Week Praha Petr Ivanov.

 Adam Rujbr doufá, že projekt přitáhne pozornost profesionálů z oboru architektury a designu, ale i laiků, kteří například plánují rekonstrukci vlastního bydlení. „Nezanedbatelnou cílovou skupinou jsou také cestovatelé, kteří vyhledávají ubytování s nápadem a originálním konceptem,“ dodává Rujbr.                    

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře