Reklama
reklama

Dobrý nápad: bydlení na 21 metrech i s pokojem pro hosty!

O tom, že se v centru Brna dá žít moderně i levně zároveň, se lidi snaží přesvědčit architekt Adam Rujbr. V Lidické ulici zpřístupnil byt měřící jedenadvacet metrů čtverečních, který vznikl přestavbou bývalé prádelny. Plní funkce běžného bytu. Lidé v něm najdou prostor pro spánek, práci i odpočinek. Nechybí tam samozřejmě ani kuchyně a koupelna.

Bydlení v centru města s minimálními náklady na provoz na jedné straně, promyšleně a designově zařízený byt na straně druhé. O tom, že tyto dvě strany nemusejí být nutně v protikladu, svědčí nový projekt s názvem Living showroom. Miniaturní, ale plně vybavený byt na půdorysu 21 m2 vznikl na místě bývalé prádelny v podkroví pavlačového domu v Lidické ulici naproti parku Lužánky v centru města. Prostor nebyl využívaný, sloužil jako skladiště. „Koncept stavíme na energeticky velmi úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů, soběstačnosti a moderním designu. Byt je rozdělen do tří zón odpovídajících běžným lidským činnostem – spánek, práce a odpočinek, vaření a osobní hygiena. Tyto zóny jsme prostorově dimenzovali v poměru k času, který zmíněné činnosti zabírají. To vše na omezené ploše, kterou jsme měli k dispozici. Při realizaci dokonce vznikl malinký prostor, který je možné využít jako dětský pokoj nebo pokoj pro hosty,“ popsal byt architekt Adam Rujbr.

Na omezeném prostoru bylo třeba přemýšlet nad každým detailem. Proto je například sifon ve skříňce pod umyvadlem na toaletě zasekaný do zdi, aby neubíral vnitřní prostor skříňky. Sprchový kout, který od předsíně odděluje mléčné sklo, zase slouží jako osvětlení chodby. Stůl je výklopný a židle je výškově polohovatelná, aby stůl mohl plnit jídelní i pracovní funkci.   Projekt mimo jiné dává příklad, jak rekultivovat nevyužívané prostory v městských centrech a jejich okolí. To se líbí i dalším profesionálům z oblasti architektury. „Osobně projekt hodnotím jako velmi záslužný a významný, nejen z obchodního pohledu. Living showroom v sobě vhodně snoubí odpovědi na mnoho naléhavých otázek současného života – jak být originální, ekologický, úsporný a hospodárný, uspokojit své estetické požadavky – a přesto se těmito faktory necítit omezený a limitovaný. Prostory i zdroje ubývají a inspiraci, jak lépe a radostněji využít v praxi to, co je již k dispozici, uvítají jistě nejen mladí lidé. A příležitost vyzkoušet si vše na vlastní kůži a smysly bude, domnívám se, všemi vysoce ceněna,“ uvedl například ředitel festivalu Architecture Week Praha Petr Ivanov.

 Adam Rujbr doufá, že projekt přitáhne pozornost profesionálů z oboru architektury a designu, ale i laiků, kteří například plánují rekonstrukci vlastního bydlení. „Nezanedbatelnou cílovou skupinou jsou také cestovatelé, kteří vyhledávají ubytování s nápadem a originálním konceptem,“ dodává Rujbr.                    

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře