Reklama
reklama

Česko dýchej! O víkendu budou lékaři měřit hodnoty na spirometru

U příležitosti Světového dne chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) si o víkendu ve stánku Centru zdraví - vždy od 13 do 19 - v obchodním centru Avion Shopping Park, si návštěvníci mohou na stánku nechat změřit plicní funkce pomocí spirometru a výsledky konzultovat s přítomným lékařem.

Odborníci varují veřejnost před plíživým a životu nebezpečným onemocněním – chronickou obstrukční plicní nemocí. Na tuto nemoc ročně v tuzemsku zemře 2 500 lidí, počet nemocných lékaři odhadují na téměř 800 tisíc.

Proto Česká pneumologická a ftizeologická společnost a České občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci organizují osvětovou akci s názvem: „Česko, dýchej."

„Charakteristickými příznaky nemoci jsou kašel, vykašlávání hlenů a dušnost – ta je přítomna zpočátku při námaze, později i v klidu. Tyto potíže jsou následkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu. Nejčastěji začnou pacienti pociťovat první příznaky ve věku kolem 40 let, často je však přecházejí a plicního lékaře navštíví až v pokročilé fázi. Nemoc přitom nelze vyléčit, farmakoterapie však dokáže výrazně zpomalit zhoršování stávajícího stavu a zmírnit potíže nemocných. Proto je velmi důležitá prevence tohoto onemocnění," uvedl Stanislav Kos předseda Českého občanského sdružení proti CHOPN. Zhruba 80 % všech případů má podle odborníků na svědomí kouření. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout nemoci, je nikdy nezačít kouřit nebo s kouřením okamžitě přestat či nedýchat kouř ostatních kuřáku. Každoročně se pokouší přestat kouřit přibližně milion českých kuřáků, většinou však bez odborného dohledu lékaře, proto se to podaří pouze zhruba třem až pěti ze sta. Léčba v Centrech pro závislé na tabáku je až desetinásobně účinnější – kontakty na 40 center v zemi jsou k nalezení na stránkách www.slzt.cz. Kromě kouření jsou nejčastějšími příčinami nemocipráce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny, kouř, pach, chlad a zvýšená vlhkost.

Podle přednosty Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Vítězslava Kolka počet nemocných v tuzemsku i ve světě stále roste a je třeba také počítat se stále stoupající úmrtností. Předpokládá se světový výskyt přes 200 milionů nemocných. Na plicní nemoci umírá každý osmý Evropan, péče o pacienty stojí kolem 200 miliard EUR ročně.

Hlavní metodou pro potvrzení diagnózy je vyšetření funkce plic – spirometrie. „Spirometrie je vyšetření, které nemocného nijak zvlášť nezatíží. Na základě výsledků vyšetření plicních funkcí dokážeme zjistit onemocnění i v časných fázích a stanovit jeho závažnost,“ řekl Kolek.

V rámci preventivních a osvětových akcí se bude v pěti městech České republiky konat spirometrické měření spojené s přítomností odborného plicního lékaře. „Lidé mohou ve dnech 23. a 24. listopadu vždy od 12 do 19 hodin přijít do Center zdraví v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě a Plzni, kde nadýchají do speciálního přístroje a hned na místě s nimi výsledky vyhodnotí přítomný lékař,“ vysvětlila ředitelka Center zdraví Hana Hulejová. Loni se přišlo do Center zdraví v rámci této akce změřit 1 406 lidí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře