Reklama
reklama

Česko dýchej! O víkendu budou lékaři měřit hodnoty na spirometru

U příležitosti Světového dne chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) si o víkendu ve stánku Centru zdraví - vždy od 13 do 19 - v obchodním centru Avion Shopping Park, si návštěvníci mohou na stánku nechat změřit plicní funkce pomocí spirometru a výsledky konzultovat s přítomným lékařem.

Odborníci varují veřejnost před plíživým a životu nebezpečným onemocněním – chronickou obstrukční plicní nemocí. Na tuto nemoc ročně v tuzemsku zemře 2 500 lidí, počet nemocných lékaři odhadují na téměř 800 tisíc.

Proto Česká pneumologická a ftizeologická společnost a České občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci organizují osvětovou akci s názvem: „Česko, dýchej."

„Charakteristickými příznaky nemoci jsou kašel, vykašlávání hlenů a dušnost – ta je přítomna zpočátku při námaze, později i v klidu. Tyto potíže jsou následkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu. Nejčastěji začnou pacienti pociťovat první příznaky ve věku kolem 40 let, často je však přecházejí a plicního lékaře navštíví až v pokročilé fázi. Nemoc přitom nelze vyléčit, farmakoterapie však dokáže výrazně zpomalit zhoršování stávajícího stavu a zmírnit potíže nemocných. Proto je velmi důležitá prevence tohoto onemocnění," uvedl Stanislav Kos předseda Českého občanského sdružení proti CHOPN. Zhruba 80 % všech případů má podle odborníků na svědomí kouření. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout nemoci, je nikdy nezačít kouřit nebo s kouřením okamžitě přestat či nedýchat kouř ostatních kuřáku. Každoročně se pokouší přestat kouřit přibližně milion českých kuřáků, většinou však bez odborného dohledu lékaře, proto se to podaří pouze zhruba třem až pěti ze sta. Léčba v Centrech pro závislé na tabáku je až desetinásobně účinnější – kontakty na 40 center v zemi jsou k nalezení na stránkách www.slzt.cz. Kromě kouření jsou nejčastějšími příčinami nemocipráce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny, kouř, pach, chlad a zvýšená vlhkost.

Podle přednosty Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Vítězslava Kolka počet nemocných v tuzemsku i ve světě stále roste a je třeba také počítat se stále stoupající úmrtností. Předpokládá se světový výskyt přes 200 milionů nemocných. Na plicní nemoci umírá každý osmý Evropan, péče o pacienty stojí kolem 200 miliard EUR ročně.

Hlavní metodou pro potvrzení diagnózy je vyšetření funkce plic – spirometrie. „Spirometrie je vyšetření, které nemocného nijak zvlášť nezatíží. Na základě výsledků vyšetření plicních funkcí dokážeme zjistit onemocnění i v časných fázích a stanovit jeho závažnost,“ řekl Kolek.

V rámci preventivních a osvětových akcí se bude v pěti městech České republiky konat spirometrické měření spojené s přítomností odborného plicního lékaře. „Lidé mohou ve dnech 23. a 24. listopadu vždy od 12 do 19 hodin přijít do Center zdraví v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě a Plzni, kde nadýchají do speciálního přístroje a hned na místě s nimi výsledky vyhodnotí přítomný lékař,“ vysvětlila ředitelka Center zdraví Hana Hulejová. Loni se přišlo do Center zdraví v rámci této akce změřit 1 406 lidí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Komentáře