Reklama
reklama

Černý kašel se vrací. Nemoc, na kterou dřív umíraly děti, přenáší dospělí

Lékaři hlásí v Jihomoravském kraji nárůst černého kašle. Ve srovnání s loňským rokem se počet případů zvýšil čtyřnásobně. Nemoc ale trápí celou Českou republiku. Zatímco loni za celý rok onemocnělo jen 738 pacientů, letos je to už za deset měsíců 880. Další stovky případů, zvláště u dospělých, ale nemusely být nahlášeny.

Hygienici mají jasno: Nemoc, na kterou v minulosti umíraly děti, se vrátila. Jen zatím není jisté, jaké jsou skutečné počty postižených. U dospělých totiž mívá mírnější průběh a lékaři ji často neodhalí. Právě tito lidé ale mohou nákazu přenést na novorozence a děti. Těm pak hrozí smrtelné nebezpečí.

„Nemoc má v nejútlejším věku velmi závažný průběh. Je to nákaza, která může končit smrtí,“ varovala epidemioložka Renata Vaverková. Před několika lety právě v kraji k takovému případu došlo.

Poznat černý kašel však nemusí být vždy jednoduché, může se projevit jen dlouhodobým pokašláváním, což právě řada dospělých považuje za běžné nachlazení. Přitom ale šíří nemoc na své okolí. Na černý kašel zabírají antibiotika, pokud jsou podána při propuknutí nemoci. Pokud se podají později, kdy už se dostal do krevního oběhu toxin, který kašel vyvolává, nepomohou. I tak se ale musejí užívat, protože zabrání vzniku komplikací.  

Proti černému kašli se v Česku povinně očkují pouze děti. Hexavakcína chrání kojence a batolata, přeočkovávají se předškoláci a od roku 2009 také děti ve věku deset až 11 let. Národní imunizační komise proto doporučuje v dospělosti alespoň jedno přeočkování. Vhodné je zejména pro ženy plánující těhotenství, lidi pečující o děti mladší 12 měsíců a také pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s novorozenci. Vakcína stojí zhruba 850 korun, zdravotní pojišťovny ji však dospělým nehradí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře