Reklama
reklama

Černý kašel se vrací. Nemoc, na kterou dřív umíraly děti, přenáší dospělí

Lékaři hlásí v Jihomoravském kraji nárůst černého kašle. Ve srovnání s loňským rokem se počet případů zvýšil čtyřnásobně. Nemoc ale trápí celou Českou republiku. Zatímco loni za celý rok onemocnělo jen 738 pacientů, letos je to už za deset měsíců 880. Další stovky případů, zvláště u dospělých, ale nemusely být nahlášeny.

Hygienici mají jasno: Nemoc, na kterou v minulosti umíraly děti, se vrátila. Jen zatím není jisté, jaké jsou skutečné počty postižených. U dospělých totiž mívá mírnější průběh a lékaři ji často neodhalí. Právě tito lidé ale mohou nákazu přenést na novorozence a děti. Těm pak hrozí smrtelné nebezpečí.

„Nemoc má v nejútlejším věku velmi závažný průběh. Je to nákaza, která může končit smrtí,“ varovala epidemioložka Renata Vaverková. Před několika lety právě v kraji k takovému případu došlo.

Poznat černý kašel však nemusí být vždy jednoduché, může se projevit jen dlouhodobým pokašláváním, což právě řada dospělých považuje za běžné nachlazení. Přitom ale šíří nemoc na své okolí. Na černý kašel zabírají antibiotika, pokud jsou podána při propuknutí nemoci. Pokud se podají později, kdy už se dostal do krevního oběhu toxin, který kašel vyvolává, nepomohou. I tak se ale musejí užívat, protože zabrání vzniku komplikací.  

Proti černému kašli se v Česku povinně očkují pouze děti. Hexavakcína chrání kojence a batolata, přeočkovávají se předškoláci a od roku 2009 také děti ve věku deset až 11 let. Národní imunizační komise proto doporučuje v dospělosti alespoň jedno přeočkování. Vhodné je zejména pro ženy plánující těhotenství, lidi pečující o děti mladší 12 měsíců a také pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s novorozenci. Vakcína stojí zhruba 850 korun, zdravotní pojišťovny ji však dospělým nehradí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře