Reklama
reklama

7 tipů, jak se naučit cizí jazyk

Bez znalosti cizích jazyků už to v dnešní době prostě nejde. I pokud ještě náhodou patříte k těm, kdo se bez ní obejdou v pracovním životě, a na dovolené neopouštíte hranice České republiky, stejně jste s cizími jazyky konfrontováni každý den. Cizojazyčné názvy, reklamní slogany či anglicky zpívané songy nás obklopují na každém kroku, ať chceme nebo ne. Většina z nás nakonec nevystačí s tím, co se naučila ve škole, a pouští se do dalšího studia. Ať už se cizí jazyk učíte coby samouk nebo docházíte do jazykové školy, jeho zvládnutí vyžaduje hodně píle, trpělivosti a pravidelnosti. Přinášíme vám proto několik tipů, se kterými to zvládnete hned o poznání lépe a učení vás bude bavit.

Zkraťte si dlouhou chvíli v MHD

Každý z nás stráví denně poměrně dost času cestováním. Ráno jedeme do práce, večer domů, mezitím musíme dojet na nákup nebo vyzvednout děti ze školy a všechen tento čas je většinou úplně promarněný. Přitom jsou to ideální chvíle, které lze využít právě ke studiu jazyků. „Moderní učebnice už obvykle obsahují nahraná slovíčka, dialogy a fráze, které si student může kdykoliv opakovat a nosit s sebou třeba v mobilním telefonu nebo MP3 přehrávači. Při cestě autem nebo MHD si tak student může zopakovat slovní zásobu, kterou se naučil na poslední hodině, nebo si vyzkoušet nějaké poslechové cvičení,“ vysvětluje Jana Kadlíková, senior metodička jazykové agentury Skřivánek.

Čtěte

Pokud patříte k zapáleným čtenářům, potom pro vás skvělým způsobem studia bude četba v cílovém jazyce. Nemusíte samozřejmě rovnou sahat po Shakespearovi v originále! Pro začátek můžete vyzkoušet zjednodušená převyprávění, která jsou dnes k dostání v každém větším knihkupectví, a postupně zvyšovat úroveň jejich obtížnosti. Kromě knížek lze doporučit také četbu cizojazyčných časopisů nebo zpráv na internetu. Načerpáte tak přirozenou cestou řadu nových slovíček a frází a upevníte si pravidla větné skladby.

Dívejte se na seriály

Na seriály nebo alespoň zahraniční filmy se dívá snad opravdu každý. Pusťte si svůj oblíbený v originálním znění nebo jiném cílovém jazyce. Podobně jako četba je to skvělý způsob, jak si rozšířit slovní zásobu a upevnit gramatiku, aniž by bylo potřeba vynaložit větší úsilí. „Oproti četbě je u sledování seriálů v originálním znění velkou výhodou, že se naučíte řadu hovorových frází a procvičíte svou schopnost porozumět mluvenému slovu. Z počátku se samozřejmě většina studentů neobejde bez titulků, potřeba jejich sledování se ale postupně snižuje. Tento viditelný pokrok je pro studenty zároveň velmi motivující,“ doplňuje Jana Kadlíková.

Mluvte s přáteli

Komunikační dovednosti v cizím jazyce je ideální procvičovat v praxi. Máte-li v okruhu svých známých rodilého mluvčího jazyka, ve kterém se chcete zlepšit, neváhejte ho požádat, aby s vámi komunikoval už pouze v tomto jazyce. Na rozdíl od předchozích způsobů učení je to totiž ideální způsob, jak jazyk trénovat nejen pasivně, ale také aktivně při konverzaci. Pokud ve svém okolí žádného rodilého mluvčího nemáte, ale přesto byste rádi zapracovali na svém mluveném projevu, můžete vyzkoušet novinku, kterou je konverzační Skype kurz. „Výuka prostřednictvím programu Skype klade důraz především na mluvený projev a porozumění slyšenému slovu. Student si nacvičí živou komunikaci s rodilým mluvčím, takže ho při osobním setkání nebo telefonickém hovoru ze zahraničí nic nepřekvapí,“ vysvětluje přednosti Skype kurzu Jana Kadlíková.

Trénujte na počítači

Kromě konverzace přes Skype dnes jazykové školy nabízejí i další možnosti, jak se studiu jazyků věnovat z domova. Skvělým doplňkem docházkových či konverzačních kurzů je tzv. Tea-learning. „Jedná se o e-learningový program, který obsahuje rozsáhlou databázi výukových materiálů a obrovské množství cvičení a testů nejrůznějšího zaměření. Můžete si zde procvičit nejen gramatiku a slovní zásobu, ale také výslovnost nebo psaní dopisů a dalších dokumentů. Program navíc obsahuje motivační nástroj, který vám po několika dnech nečinnosti sám připomene, že byste se studiu měli věnovat,“ popisuje výhody Tea-learningu Jana Kadlíková. Kromě toho můžete na počítači nebo tabletu hrát také řadu jazykových her v daném jazyce, od oblíbeného scrabblu až po šibenici.

Dívejte se kolem sebe

Jak již bylo řečeno, cizí jazyky, především angličtina, nás dnes obklopují všude v okolí. Začněte si toho více všímat! Zamýšlejte se nad anglicismy v českém jazyce, čtěte cizojazyčné texty na reklamních poutačích, v jídelních lístcích, manuálech či na obalech výrobků, zaposlouchejte se do textu své oblíbené písně. Ještě více to samozřejmě platí v zahraničí, kde můžete i na nádraží nebo na letišti pochytit řadu specifických výrazů a slovních spojení.

Stanovte si cíle

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli kombinaci studijních metod, nezapomeňte si především stanovit cíle, kterých chcete dosáhnout. „Řada studentů se po čase zastaví na určité úrovni, ze které se jim nedaří posunout dál. Problém bývá ve ztrátě motivace k učení. Jakmile se student dostane na úroveň, která mu vyhovuje pro jeho aktuální potřeby, trochu na této úrovni zpohodlní a necítí potřebu dále se rozvíjet. Proto je důležité stanovit si konkrétní cíle, krátkodobé i dlouhodobé,“ radí Jana Kadlíková, senior metodička jazykové agentury Skřivánek. Krátkodobý cíl může být stanoven například na období jednoho měsíce a spočívat v určitém objemu naučené látky. Dlouhodobým cílem může být složení jazykové zkoušky a může být orientován i na období několika let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře