Reklama
reklama

Unikátní metoda testování embryí zabrání narození dítěte s vadou

Unikátní metodu testování embryí spustila největší klinika reprodukční medicíny v České republice – Reprofit International. Zařadila se tak mezi několik světových pracovišť, které tento typ analýzy embryí nabízejí.  

Jedná se o metodu preimplantační diagnostiky, kdy odborníci pomocí genetických testů vyšetří embrya ještě před zavedením do dělohy matky. Zvýší se tak schopnost embrya uchytit se v děloze a naopak se sníží riziko potratu, či narození dítěte s těžkou vrozenou vadou.

„Z řady odborných studií vyplývá, že vrozené poruchy chromozomů mohou být významnou příčinou neplodnosti, mohou způsobovat opakované potraty či narození dítěte s vážnými vrozenými vadami. Nejznámějším takovým onemocněním je Downův syndrom, způsobený nadpočetným 21 chromozomem. Také bylo  prokázáno, že podíl geneticky abnormálních embryí stoupá úměrně s věkem ženy,“ uvedl ředitel kliniky Reprofit Marek Koudelka.  

Na kliniky reprodukční medicíny nejčastěji přicházejí právě ženy kolem 35 roku a starší. Problémy a rizika spojené s umělým oplodněním se totiž zhoršují s narůstajícím věkem matky. U žen krátce po třicítce se neuchytí až jedna čtvrtina embryí, ke konci třicítky a ve čtyřiceti letech se jedná už o tři čtvrtiny zárodků, proto k testování embryí přistupuje čím dál více párů. 

Narůstající zájem o preimplantační vyšetření embryí lze demonstrovat na číslech z Národního registru reprodukčního zdraví. V roce 2009 bylo v celé České republice provedeno 478 těchto vyšetření, zatímco v roce 2011 už to bylo 607. 

Projít cyklem umělého oplodnění je pro oba partnery psychicky velmi náročné a vysilující. Pokud by se pak páru, který toto martyrium podstupuje, narodilo dítě s vážnou vrozenou  vadou, mělo by to na rodiče devastující dopad a právě  tomu se snažíme touto novou analýzou embryí zabránit,“ podotkl Štěpán Machač z kliniky.

„Pro pár, který podstoupí umělé oplození a v 16. týdnu těhotenství se dozví, že toužebně očekávané dítě má vážnou vrozenou vadu, je rozhodnutí podstoupit přerušení tohoto těhotenství opravdu katastrofou. Obvykle tyto páry již nechtějí pokračovat v léčbě a jít do dalšího rizika. Právě těmto lidem poskytuje tato vyšetřovací metoda naději donosit a porodit zdravé dítě,“ dodal Koudelka.  

Klinika Reprofit International ve spolupráci s odborníky z Masarykovy univerzity v Brně a anglickou společností Oxford Gene Technology zavedla unikátní metodu preimplantační genetické analýzy embryí aCGH na vysoce hustotních oligonukleotidových DNA čipech. Ty obsahují 15 000 – 60 000 DNA sond, které zaručují vysokou přesnost záchytu chromozomových abnormalit a díky tomu má metoda největší výpovědní hodnotu o stavu embryí a také více možností využití než běžně používané DNA čipy.  Pomocí metody komparativní genomové hybridizace na DNA čipech, které nesou krátké oligonukleotidové úseky, poskytuje pacientům výsledky s vysokým rozlišením. Už v této chvíli se připravují nové oligonukleotidové čipy, které budou schopny zároveň rozpoznat tzv. translokace, a tím o další příčku posunout výpovědní hodnotu vyšetření.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Komentáře