Reklama
reklama

Unikátní metoda testování embryí zabrání narození dítěte s vadou

Unikátní metodu testování embryí spustila největší klinika reprodukční medicíny v České republice – Reprofit International. Zařadila se tak mezi několik světových pracovišť, které tento typ analýzy embryí nabízejí.  

Jedná se o metodu preimplantační diagnostiky, kdy odborníci pomocí genetických testů vyšetří embrya ještě před zavedením do dělohy matky. Zvýší se tak schopnost embrya uchytit se v děloze a naopak se sníží riziko potratu, či narození dítěte s těžkou vrozenou vadou.

„Z řady odborných studií vyplývá, že vrozené poruchy chromozomů mohou být významnou příčinou neplodnosti, mohou způsobovat opakované potraty či narození dítěte s vážnými vrozenými vadami. Nejznámějším takovým onemocněním je Downův syndrom, způsobený nadpočetným 21 chromozomem. Také bylo  prokázáno, že podíl geneticky abnormálních embryí stoupá úměrně s věkem ženy,“ uvedl ředitel kliniky Reprofit Marek Koudelka.  

Na kliniky reprodukční medicíny nejčastěji přicházejí právě ženy kolem 35 roku a starší. Problémy a rizika spojené s umělým oplodněním se totiž zhoršují s narůstajícím věkem matky. U žen krátce po třicítce se neuchytí až jedna čtvrtina embryí, ke konci třicítky a ve čtyřiceti letech se jedná už o tři čtvrtiny zárodků, proto k testování embryí přistupuje čím dál více párů. 

Narůstající zájem o preimplantační vyšetření embryí lze demonstrovat na číslech z Národního registru reprodukčního zdraví. V roce 2009 bylo v celé České republice provedeno 478 těchto vyšetření, zatímco v roce 2011 už to bylo 607. 

Projít cyklem umělého oplodnění je pro oba partnery psychicky velmi náročné a vysilující. Pokud by se pak páru, který toto martyrium podstupuje, narodilo dítě s vážnou vrozenou  vadou, mělo by to na rodiče devastující dopad a právě  tomu se snažíme touto novou analýzou embryí zabránit,“ podotkl Štěpán Machač z kliniky.

„Pro pár, který podstoupí umělé oplození a v 16. týdnu těhotenství se dozví, že toužebně očekávané dítě má vážnou vrozenou vadu, je rozhodnutí podstoupit přerušení tohoto těhotenství opravdu katastrofou. Obvykle tyto páry již nechtějí pokračovat v léčbě a jít do dalšího rizika. Právě těmto lidem poskytuje tato vyšetřovací metoda naději donosit a porodit zdravé dítě,“ dodal Koudelka.  

Klinika Reprofit International ve spolupráci s odborníky z Masarykovy univerzity v Brně a anglickou společností Oxford Gene Technology zavedla unikátní metodu preimplantační genetické analýzy embryí aCGH na vysoce hustotních oligonukleotidových DNA čipech. Ty obsahují 15 000 – 60 000 DNA sond, které zaručují vysokou přesnost záchytu chromozomových abnormalit a díky tomu má metoda největší výpovědní hodnotu o stavu embryí a také více možností využití než běžně používané DNA čipy.  Pomocí metody komparativní genomové hybridizace na DNA čipech, které nesou krátké oligonukleotidové úseky, poskytuje pacientům výsledky s vysokým rozlišením. Už v této chvíli se připravují nové oligonukleotidové čipy, které budou schopny zároveň rozpoznat tzv. translokace, a tím o další příčku posunout výpovědní hodnotu vyšetření.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře