Reklama
reklama

„Otec“ prvního dítěte ze zkumavky pokřtil kryobanku. Rozbil o ni růži

Kryobanku, která je teprve druhou svého druhu v České republice pokřtil v pátek „otec“ prvního dítěte ze zkumavky – profesor Ladislav Pilka. Křest se odehrál na klinice reprodukční medicíny Reprofit International v Brně na Hlinkách.

Kryobanka mrazí spermie, vajíčka a embrya v teplotě -198 stupňů. Na rozdíl od běžně používaných Dewarových nádob, chrání svěřený materiál před kolísáním teplot, nedostatkem tekutého dusíku anebo neopatrnou obsluhou. Přístup do kryobanky je omezen a permanentně monitorován proti zneužití.  Reprodukční buňky tak vydrží až desítky let. Podle lékařů je pak rozdíl mezi čerstvými vajíčky či embryi a zamraženými zanedbatelný.

„K mražení přistupuje čím dál větší množství párů, muži se jistí proti případnému zhoršení spermiogramu v pozdějším věku, ženy si nechávají mrazit vajíčka v mladém věku, kdy bývají ještě kvalitní. Nejsou pak tolik pod tlakem, když si rodičovství plánují do pozdější doby. Důvodem mražení také bývá nadcházející onkologická léčba,“ uvedl Marek Koudelka, primář Reprofit International.

V tuzemsku se potýká s problémem s početím dítěte už zhruba čtvrtina párů, problémy s plodností mají rovnocenně muži i ženy. „Naše klinika se podílela na mezinárodní pilotní studii zcela nového systému pro vitrifikaci (prudkého zchlazení) vajíček a jako první na světě zaznamenala úspěch v podobě dítěte narozeného touto technikou,“ podotkl odborný garant kliniky profesor Ladislav Pilka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře