Reklama
reklama

„Otec“ prvního dítěte ze zkumavky pokřtil kryobanku. Rozbil o ni růži

Kryobanku, která je teprve druhou svého druhu v České republice pokřtil v pátek „otec“ prvního dítěte ze zkumavky – profesor Ladislav Pilka. Křest se odehrál na klinice reprodukční medicíny Reprofit International v Brně na Hlinkách.

Kryobanka mrazí spermie, vajíčka a embrya v teplotě -198 stupňů. Na rozdíl od běžně používaných Dewarových nádob, chrání svěřený materiál před kolísáním teplot, nedostatkem tekutého dusíku anebo neopatrnou obsluhou. Přístup do kryobanky je omezen a permanentně monitorován proti zneužití.  Reprodukční buňky tak vydrží až desítky let. Podle lékařů je pak rozdíl mezi čerstvými vajíčky či embryi a zamraženými zanedbatelný.

„K mražení přistupuje čím dál větší množství párů, muži se jistí proti případnému zhoršení spermiogramu v pozdějším věku, ženy si nechávají mrazit vajíčka v mladém věku, kdy bývají ještě kvalitní. Nejsou pak tolik pod tlakem, když si rodičovství plánují do pozdější doby. Důvodem mražení také bývá nadcházející onkologická léčba,“ uvedl Marek Koudelka, primář Reprofit International.

V tuzemsku se potýká s problémem s početím dítěte už zhruba čtvrtina párů, problémy s plodností mají rovnocenně muži i ženy. „Naše klinika se podílela na mezinárodní pilotní studii zcela nového systému pro vitrifikaci (prudkého zchlazení) vajíček a jako první na světě zaznamenala úspěch v podobě dítěte narozeného touto technikou,“ podotkl odborný garant kliniky profesor Ladislav Pilka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře