Reklama
reklama

Bylinkářka Jarmila Podhorná vyrábí tinktury na neduhy z pupenů

Jarmila Podhorná se bylinkářství věnovala celý život. Když učitelka přírodopisu, chemie a zemědělské výroby měla odejít do důchodu, začala bádat. Nyní je považována průkopnicí oboru gemmoterapie, která je založena na léčivé síle pupenů.

Gemmoterapii se někdy říká i medicína pupenů. Tělu pomáhají zpracované zárodky rostlin, pupeny, klíčky. Tam podle bylinkářky Podhorné rostlina  ukládá to nejdůležitější, co v sobě má a tyto látky jsou velice účinné. Na úrovni léků, ale bez vedlejších účinků. „Dostala jsem se k tomu po krůčkách. Celý život mě alternativní medicína zajímala a za to, co jsem měla ušetřeno na důchod, jsem přetvořila svůj domácí sklep na malou laboratoř. Z našich bylinek vyrábím tinktury, mám pěknou provozovnu a zaměstnávám dvacet lidí, což je dokladem toho, že bylinky fungují. Kdyby nefungovaly, jsem stále ještě ve sklepě,“ říká sympatická sedmdesátnice, která při výběru vhodných pupenů vycházela z poznatků předních  českých bylinkářů Zentrycha a Janči. „Dříve v každé vesnici žila nějaká babka kořenářka nebo bylinkářka, takže toto řemeslo uchovává staletími ověřené poznatky. Ví se jakou bylinku použít na danou nemoc nebo neduhy,“ vysvětluje spojení s bylinkáři Podhorná.

Chtěla pomáhat lidem ve své rodině a když zjistila, že dokáže podomácku vyrobit stejně účinné bylinné tinktury, jaké se k nám dováží ze zahraničí,  rychle se to rozkřiklo. Na léčitelské rady začali chodit sousedé i bývalí žáci. Léčivé rostliny pro výrobu svých tinktur má dnes pod kontrolou od jejich
zasetí až po finální zpracování.

 

Podle Pokorné zatím zřejmě největší úspěch měla její léčba následků boreliozy tinkturou z topolu. „Je to zákeřná a podceňovaná nemoc, protože po odeznění příznaků se borelie zapouzdří a přežívají v organismu dál. Třeba i po letech se mohou znovu aktivovat a napadnout nervový systém nebo klouby a úplně člověka vyřadit z běžného života. Zatím jedinou známou léčbou byla antibiotika. Při pokusu o úplné doléčení pomocí tinktury z pupenů z topolu dochází ke zlepšení, které je objektivně měřitelné rozborem krve. Takže už jednám o tom, jak léčivý efekt topolu ověřit klinickou studií,“ prozradila Podhorná sen, jak se z její topolové tinktury může stát skutečný lék.

 

Lidé se ale na bývalou učitelku obracejí s různými dalšími problémy. „Velkým problémem jsou alergie. Potřeba je pročistit organismus. Doporučuji dub, který navíc regeneruje sliznice. Ale špičkou na alergie je tinktura z černého rybízu, který zvyšuje imunitu,“ prozrazuje.

 

Léčbu bylinkami nelze uspěchat. Tinktury z bylinek se používají po kapkách, na kilo hmotnosti jedna kapku. „Chce to  čas, ale funguje to. Ve svých sedmdesáti letech mám radost, že dodávám životní sílu a dobrý pocit z toho, že jako bylinářka dokáži pomoci ostatním v těžké situaci,“ dodává bylinkářka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře