Reklama
reklama

Snowboarding je zábava a životní styl

Chladiči. Tak říkají běžní lyžaři snowboardistům, kteří sedí na sjezdovkách se zdviženým prknem připoutaným k nohám a „chladí“ spodní stranu snowboardu. Snowboarding je ale stále populárnější zimní zábavou. Snowboarďáci plní svahy – i když je tento sport zatím doménou spíše mladších, stále častějším jevem je i čistě snowboardová rodinná dovolená na horách. Avšak zatímco jízdě na lyžích učí většinou rodiče svoje děti, u snowboardingu je tomu nezřídka naopak: mladí snowboarďáci učí svoje rodiče, jak se na prkno postavit, jak na něm udělat první oblouk. Návod na to, jak a proč na snowboard najdete v článku.

Snowboarding je mladý a progresivní sport, který je doprovázen i specifickou módou, která se už velice úspěšně rozšířila i mezi ne-snowboardisty. Je to ale především zábava. Taky životní styl a někdy snaha o pózu.

Podle všech, kteří učením snowboardingu prošli, není tento sport tak těžký, jak se po prvním dnu může zdát. Ovšem pokud umíte jezdit na lyžích, předtím než začnete zkoušet se postavit na snowboard, zapomeňte na chvíli, že lyže vůbec existují. Technika jízdy na prkně je totiž trochu o něčem jiném než lyžování a vnášením některých technických prvků z lyžování do výuky si můžete dost komplikovat situaci. „Snowboard se ovládá dynamickým přenášením váhy těla na jednu nebo druhou hranu a dále také změnou poměru v rozložení váhy mezi přední a zadní nohu. Přenesením váhy těla na špičku nebo patu přední nohy zatížíš prkno na hraně, po které pak díky jejímu vykrojení ochotně zatočí a udělá oblouk,“ popisuje techniku majitelka lyžařské školy Vendula Vilímová.

Pro jízdu na prkně jsou ze všech částí těla nejméně důležité ruce. Mohou ale dobře posloužit k lepšímu rozložení váhy při dynamičtější jízdě, ke stabilizaci při doskoku nebo při provádění některých triků.

S čím se ovšem se třeba u snowbaordu smířit, jsou pády. Ty patří ke snowboardingu zcela neodmyslitelně, zejména k začátkům učení se. I v této oblasti se však dá předejít řadě problémů. V zásadě je nejdůležitější dostat co nejrychleji dolů těžiště – tedy zadek. „Snowboarding je o pádech, tak radím všem. Nenechte se odradit. Byť vás po prvním dni bude bolet nejen zadek,“ dodává Vilímová.

Samostatnou kapitolou snowboardingu jsou skoky. Na skoky není rozumné vydávat se dřív než člověk prkno ovládá alespoň natolik, aby dokázal zastavit, jet tam, kam chce on a nepadal na každém metru. Pro začátek si to chce na sjezdovce vyzkoušet na nějaké nerovnosti nebo úplně malém skokánku nadzvedávat prkno. Když má jezdec zkušenost s těmito maličkými skoky, měl by vyzkoušet vyskočit si o pár centimetrů výš a teprve pak se zajímat o snowpark.

Snowparky – snové parky pro umělce!

Když se řekne snowpark, jestě to nemusí znamenat luxusní zážitek. Někde v něm najdete jeden či dva jednoduché skoky a s úpravou si tu nikdo nedělá těžkou hlavu. Jsou ale už i v českých a moravských horách areály, které jsou špičkově vybaveny i upravovány. V parcích mohou být různé druhy překážek, ale základem by měly být skoky (kickery), raily (zábradlí) či boxy (bedny), nejlépe v řadách za sebou, aby si každý mohl v jedné jízdě vyzkoušet více triků.

Nejlepší snowparky v České republice

Extra park - Rejdice
Denně upravované skoky a překážky sluší tomuto největšímu snowparku na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, který je vlastně kilometrovou sjezdovkou vyhrazenou jen snowboardistům s dvaceti překážkami nejrůznějšího typu i obtížnosti.

Snowpark Špindlerův Mlýn

Má U-rampu, crossovou trať i mnoho skoků. Konají se tu i mezinárodní závody a pokud je dost sněhu, není tu s překážkami žádný problém.

Snowpark Horní Mísečky
Velmi dobré podmínky už kvůli vysoké nadmořské výšce. Výhodou je, že je oddělen od ostatního provozu, takže není třeba kupovat si permanentku pro celý areál.

Snowpark na Klínovci
Byla tu postavena nejkvalitnější U-rampa pro šampionát juniorů, takže splňuje standardy FIS.

Snowpark ve Skiareálu Lipno
Asi nejlepší snowpark na Šumavě s délkou 600 m a řadou technických překážek, kde si dobře zaskáčí jak profesionálové, tak úplní začátečníci i děti. Ty tu mají zcela novou sekci. Dopraví je sem sedačková lanovka, takže odpadá začátečnický problém s padáním z vleku.

Snowpunw v Olešnici v Orlických horách

Je nejoriginálnější park v Česku. Tady se snaží vytvořit místo, ve kterém si bude moci zajezdit kdokoli, jak začátečníci, tak ostřílení borci.

Snowpark Dolní Morava

V areálu Větrný vrch na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem leží rozlohou a počtem překážek pravděpodobně největší park u nás, často bohužel trpí nedostatkem sněhu. Pokud je dobrá zima, nabízejí se tu velké možnosti freestylového vyžití.

Konec formuláře

V Evropě se mezi nejlepší snowparky řadí Mottolino Swatch Snowpark Livigno v italských Alpách. Díky různorodosti všech zón, přizpůsobených všem náročnostem, tam může každý  vedle nejlepších sportovců vyzkoušet svůj styl a freestyle.

Z klasických lyží přesedlal na snowboard Karel Tomeček, který učí první snowboardové krůčky i pořádné frajeřinky s prknem na svazích v Čenkovicích a Červené Vodě v Orlických horách. Má instruktorský kurz u Asociace českého snowboardingu­ a přestože se učil jezdit sám, doporučuje všem snowboardovým začátečníkům lekce od instruktora.

Proč se nemáme učit jezdit sami?

Člověk se může naučit jezdit sám. S instruktorem je to však rychlejší – většinou zvládnete techniku základních oblouků během tří dnů a hlavně se naučíte jezdit správně. Právě v tom vidím problém u samouků. Často dělají spoustu chyb, o kterých ani nevědí, a špatné návyky se později těžko odstraňují. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Jaké chyby dělá začátečník nejčastěji?

Protirotaci. To znamená, že snowboardista dělá oblouk trhavým pohybem těla nebo nohama. Další častou chybou je váha na špatné noze při jízdě, tedy na zadní.

Co je těžší – naučit se jezdit na lyžích, nebo na snowboardu?

Řekl bych, že pro úplného začátečníka je jednodušší naučit se na lyžích, kdy nejsou nohy „svázané“ na jednom prkně. Začátečník má možnost plužit nebo si popostoupit. Z lyží se pak přechází na snowboard poměrně dobře. Lyžař již získal stabilitu, nebojí se to pustit a umí číst terén.

V kolika letech je vhodné se snowboardingem začít?

Nejmladšímu žákovi, kterého jsem učil, bylo šest let a řekl bych, že je to spodní věková hranice. Předškolní děti totiž nerozumějí pokynům a mají špatnou koordinaci těla. Nechápou například, že když něco se svým tělem udělají trochu jinak, tak se jim oblouček podaří, nebo naopak spadnou.

Snowboarding je považovaný za nebezpečný sport. Je tomu tak?

Určitě se při něm můžete zranit, ale rozhodně bych neřekl, že je nebezpečnější než lyžování. Každému pochopitelně doporučuji ochrannou helmu. 

Vybavení na snowboarding

Prkno - má sahat k bradě, boty by měly být o číslo větší, než je konfekční velikost

Oblečení - volnější kalhoty, helma, dobré rukavice plus jedny náhradní, oblečení na cestu zpět. Při sezení na sněhu a pádech se totiž promočíte

Hodí se - protektor zápěstí, chrániče kolen, páteřák, polstrované trenky

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře