Reklama
reklama

Pojištění odpovědnosti lidově "pojištění na blbost" může ušetřit peníze i nervy

Vytopíte souseda? Srazíte se na cyklostezce a druhému cyklistovi praskne rám drahého kola. Vysklí děti při fotbale někomu okno? Pes někoho zraní? To jsou běžné životní situace, kterým se nevyhnete. Nést odpovědnost za patálie a hradit škody z nich může pomoci pojištění odpovědnosti.

O pojištění odpovědnosti za škodu, kterému se lidově říká „pojištění na blbost“ mají lidé malé povědomí a toto pojištění často bývá podceňováno. Mluví-li se o pojištění odpovědnosti, každému se ihned vybaví povinné ručení – tedy pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. To musí ze zákona uzavřít každý, kdo má auto. Vedle toho však existují možnosti uzavřít dobrovolné pojištění odpovědnosti za škodu, tedy pojištění, která umožní, aby škody, které pojištěný způsobí třetí osobě, byly hrazeny pojišťovnou.

Například když pes muže z Prahy na jedné z procházek velmi vážně pokousal náhodného kolemjdoucího. Vzniklá újma na zdraví dosáhla částky 120 tisíc korun. Dle občanského zákoníku poškozený uplatnil náhradu škody po majiteli psa. Ten neměl pojištění odpovědnosti a tak musel zaplatit náhradu újmy z vlastní kapsy.

Dalším příkladem může být mladá žena, která se na cyklostezce svojí vinou srazila s jiným cyklistou. Jeho zranění si vyžádalo pracovní neschopnost a s tím související ušlý výdělek. Protože neměla pojištění odpovědnosti, musela poškozenému tuto finanční škodu uhradit.  

Pojištění odpovědnosti může krýt škody, které nastanou v běžném životě, ale i škody z výkonu určité profese či řízení motorového vozidla. Například Slavia pojišťovna přichází od dubna v Česku s atraktivní novinkou v oblasti autopojištění. Od dubna 2014 nabízí svým klientům Autopojištění s odpovědností. Tento na českém trhu ojedinělý produkt v sobě spojuje povinné ručení a pojištění občanské odpovědnosti. „Výhodou produktu je, že za minimální příplatek získáte k povinnému ručení komplexní krytí, kromě již zmíněné obecné odpovědnosti i cestovní Europojištění a pojištění pokut. Na jedné straně budete chráněni před odpovědností za škody, které někomu způsobíte za volantem svého vozu. Na straně druhé budete kryti i před škodami, které zaviníte v běžném životě,“ popisuje nabídku Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny.

Že se za chyby platí, je stará známá pravda. Nemusíte za ně ale vždycky zaplatit v plné výši. Při uzavírání pojištění odpovědnosti ovšem nezapomínejte na zlaté pravidlo: čtěte důkladně smluvní podmínky. Zajímejte se o výši spoluúčasti a zejména o výluky z pojištění, abyste při hlášení pojistné události nakonec nebyli nepříjemně překvapeni. I za chybu v podobě špatně uzavřeného pojištění se totiž platí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře