Reklama
reklama

Novinky letošní sezóny pro cyklisty: lehoučká bunda a silné světlo

Cyklisté, kteří vyjíždí na kolo pravidelně, dobře vědí, že důležité není jen samotné kolo, ale i vybavení se kterým, nebo ve kterém, na kolo usednou. Mít vhodné oblečení platí u cyklistiky dvojnásob.

V případě, že na kole jezdíte o víkendu ráno pro rohlíky, určitě si v létě vystačíte s tričkem a šortkami, jestliže ale v sedle trávíte větší část svého volného času, jistě cyklistické oblečení oceníte. Některé tělesné partie jsou totiž jízdou na kole namáhány více než jiné, a proto je vhodné jim dopřát patřičný komfort.

Novinkou letošní sezóny, kterou ocení každý cykloturista, je bunda která nepromokne, neprofoukne a navíc je opatřena mnoha reflexními prvky na zadní a boční straně. Její váha je také naprostou novinkou - 95 gramů. Oproti klasické pláštěnce a bundě je to méně o 200 gramů a sbalitelná je do baličku 10x10 centimetrů. „Bundu jsem osobně testoval. Jezdil jsem s ní v noci a sledoval funkčnost bezpečnostních prvků, v dešti i blátě při teplotách mínus 2 stupně. Bunda neprofoukne, nepromokne a navíc i dýchá, což je důležité, protože cyklista se pod ní nezapaří,“ popisuje test jezdec firmy BBB Richard Štěpánek. Cena této bundy se pohybuje okolo 1400 korun, lze ji lehce osprchovat a rychle usychá.

Důležitou věcí pro bezpečnost cyklisty jsou světla. A nejde jen o to být viděn, ale i sám vidět. To, že cyklista bliká, neznamená, že jeho jízda bude bezpečná. Musí také zvládnout zareagovat a případnou překážku na cestě. „U světel je důležité, jaký kužel je světlo schopné vyvinout, světelný záběr by měl být dostatečně velký,“ upozorňuje Štěpánek. Novinkou na trhu je v současné době světlo, při kterém je cyklista i respektován. „Jde o světla, která mají svítivost od 400 lumenů výš. Vjem z tohoto světla je jako kdyby po silnici jel motocyklista,“ popisuje Štěpánek. Na trhu jsou také světla, které lze nabíjet přes USB kabel.

Mezi nejzákladnější vybavení cyklisty patří také helma a rukavice. U helmy je důležité, jak helma na hlavu sedne po obvodu, až na druhém místě je design helmy. U rukavic je dobré mít palce potažené froté materiálem. Je příjemné, když si totiž zpocený nos utře cyklista měkkým froté, než umělou látkou. Rukavice by měly mít odepínatelný vršek pro lehčí nasazení a také poutka u prstů pro snadnější sundání.

Boty s nášlapem - SPD systémem - odborníci doporučují pro cyklistiku sportovní i turistickou. „Je jasné, že ve speciálních botách pro nášlapy nepojedete do města. SPD systém má ale několik výhod. Jistotu v upevnění nohou k pedálům, bezpečnost při sjezdu a využití jak tlaku, tak tahu nohy na pedálech,“ dodává Štěpánek.

Doporučené vybavení kola: přední a zadní světlo, odrazky ve výpletu, ve šlapkách, blatníky, nosič na kolo, odpružená vidlice, sedlo s odpruženou sedlovkou, brzdy, převody podle určení kola, pumpička, brašny na rámu kola.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře