Reklama
reklama

Novinky letošní sezóny pro cyklisty: lehoučká bunda a silné světlo

Cyklisté, kteří vyjíždí na kolo pravidelně, dobře vědí, že důležité není jen samotné kolo, ale i vybavení se kterým, nebo ve kterém, na kolo usednou. Mít vhodné oblečení platí u cyklistiky dvojnásob.

V případě, že na kole jezdíte o víkendu ráno pro rohlíky, určitě si v létě vystačíte s tričkem a šortkami, jestliže ale v sedle trávíte větší část svého volného času, jistě cyklistické oblečení oceníte. Některé tělesné partie jsou totiž jízdou na kole namáhány více než jiné, a proto je vhodné jim dopřát patřičný komfort.

Novinkou letošní sezóny, kterou ocení každý cykloturista, je bunda která nepromokne, neprofoukne a navíc je opatřena mnoha reflexními prvky na zadní a boční straně. Její váha je také naprostou novinkou - 95 gramů. Oproti klasické pláštěnce a bundě je to méně o 200 gramů a sbalitelná je do baličku 10x10 centimetrů. „Bundu jsem osobně testoval. Jezdil jsem s ní v noci a sledoval funkčnost bezpečnostních prvků, v dešti i blátě při teplotách mínus 2 stupně. Bunda neprofoukne, nepromokne a navíc i dýchá, což je důležité, protože cyklista se pod ní nezapaří,“ popisuje test jezdec firmy BBB Richard Štěpánek. Cena této bundy se pohybuje okolo 1400 korun, lze ji lehce osprchovat a rychle usychá.

Důležitou věcí pro bezpečnost cyklisty jsou světla. A nejde jen o to být viděn, ale i sám vidět. To, že cyklista bliká, neznamená, že jeho jízda bude bezpečná. Musí také zvládnout zareagovat a případnou překážku na cestě. „U světel je důležité, jaký kužel je světlo schopné vyvinout, světelný záběr by měl být dostatečně velký,“ upozorňuje Štěpánek. Novinkou na trhu je v současné době světlo, při kterém je cyklista i respektován. „Jde o světla, která mají svítivost od 400 lumenů výš. Vjem z tohoto světla je jako kdyby po silnici jel motocyklista,“ popisuje Štěpánek. Na trhu jsou také světla, které lze nabíjet přes USB kabel.

Mezi nejzákladnější vybavení cyklisty patří také helma a rukavice. U helmy je důležité, jak helma na hlavu sedne po obvodu, až na druhém místě je design helmy. U rukavic je dobré mít palce potažené froté materiálem. Je příjemné, když si totiž zpocený nos utře cyklista měkkým froté, než umělou látkou. Rukavice by měly mít odepínatelný vršek pro lehčí nasazení a také poutka u prstů pro snadnější sundání.

Boty s nášlapem - SPD systémem - odborníci doporučují pro cyklistiku sportovní i turistickou. „Je jasné, že ve speciálních botách pro nášlapy nepojedete do města. SPD systém má ale několik výhod. Jistotu v upevnění nohou k pedálům, bezpečnost při sjezdu a využití jak tlaku, tak tahu nohy na pedálech,“ dodává Štěpánek.

Doporučené vybavení kola: přední a zadní světlo, odrazky ve výpletu, ve šlapkách, blatníky, nosič na kolo, odpružená vidlice, sedlo s odpruženou sedlovkou, brzdy, převody podle určení kola, pumpička, brašny na rámu kola.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře