Reklama
reklama

Golf u zámku ve Slavkově je výzvou. Obtížné hřiště má i přírodní překážky

O tom, které z českých golfových hřišť je nejobtížnější, je možné debatovat. Jihomoravský Slavkov ale bez pochyb figuruje mezi těmi nejtěžšími. Sportovní a technické hřiště je obtížné a zajímavé přírodními překážkami, hlubokými bankry a uměle vybudovanými vodními plochami. Díky tomu je slavkovské hřiště opravdovou výzvou pro každého golfistu.

Golfový areál u severního okraje města, v sousedství zámku, v jehož parku je také malá tříparová akademie se šesti jamkami, se rozkládá na velkorysé ploše 120 hektarů a nabízí kompletní služby včetně ubytování. Hřiště má částečně linksový charakter, ale na rozdíl od rovinatého profilu skotských či irských hřišť se tady hraje hodně nahoru i dolů. Nabízí celkem pět druhů odpališť, je tu velké množství promyšleně umístěných a rozlehlých bankrů a také několik vodních ploch, které významně zasahují do hry. Krajina je zvlněná až kopcovitá, v okolí jsou především pole a louky, částečně menší lesíky a remízky, sady ovocných stromů.

Areál lze rozdělit na dvě části: u klubovny jsou spodní partie, sedm jamek je pak na náhorní plošině blízko zdejšího vrchu Stará Hora (299 m). Odtud jsou krásné výhledy jižním směrem až k rakouským hranicím. Zdejší traviny také na jaře a v létě hrají všemi barvami. Vzhledem k otevřenosti prostoru do hry vstupuje jako stěžejní faktor vítr, který dokáže ranám přidávat i ubírat desítky metrů. Otázku volby správné hole řeší hráč i u těch jamek, kde je výrazné převýšení – především u sousedících jamek č. 4 (hraje se nahoru) a č. 12 (dolů), které jsou v prudkých svazích. Od čtyřparovky č. 3 hráč prakticky stále stoupá vzhůru, nejvyšší bod je až u odpaliště jamky č. 10. Celý výstup je fyzicky náročný. K větru, kopcovitému a obtížnému profilu, vodním i pískovým překážkám je potřeba přidat ještě délku hřiště (přes 5 900 metrů ze žlutých, 5 129 z červených) a rafinované, velké grýny.

Hra ve Slavkově není pro nikoho lehká, ale jistou výhodu tu mají hráči siloví, s dlouhými ranami. Délka sama o sobě ovšem nezajišťuje úspěch, terén je často modelován a navíc ferveje lemuje hustá a vysoká tráva. Ačkoli otevřený prostor psychologicky vybízí ke hře driverem ve stylu „narvi to“, hřiště všechny nepřesnosti potrestá. Vhodná taktika se tu odvíjí od schopností každého hráče, přičemž je dobré si před hrou spočítat, kolik na které jamce lze získat stablefordových bodů. Hráči s vyššími hendikepy totiž mohou těžit z toho, že hřiště je znormované „výhodně“ - při hendikepech například nad 30 hráčům docela dost přidává. Golfistům s nižšími hendikepy a všem hrajícím na rány ale nezbývá nic jiného, než prokázat svoji dovednost a postavit se větru a nástrahám čelem. A věřit si, stejně jako si věřil v těchto místech císař Napoleon v roce 1805, když nad početnějším vojskem protivníka v bitvě tří císařů zvítězil právě svou odvahou. Ovšem i dobře zvolenou taktikou.

Cestu na slavkovský golfový trávník si našly i celebrity. Jamaiský sprinter Usain Bolt si svůj první odpal si vyzkoušel právě na hřišti ve Slavkově. Bývalý profesionální tenista a nyní trenér wimbledonského vítěze Ivan Lendl uhrál při poslední návštěvě Slavkova výsledek 73 ran. Jeden z nejslavnějších atletů historie Carl Lewis převedl úžasný drajv hned na první jamce. Americký tenista Jim Courier zahrál birdie na třinácté jamce a desetibojař Roman Šebrle zvládl během turnaje uhrát hned dvě birdie. Právě Šebrle radil na trávníku ve Slavkově  ruské tenistce Anně Kurnikovové. Herec a moderátor Marek Eben byl ve Slavkově usměvavý jako vždy, zpěvák Jiří Korn utopil míček na sedmnácté jamce a herec Jiří Bartoška předvedl elegantní švih s rukavičkou v kapse.

Každý golfový areál má i svůj klub. Golf Club Austerlitz byl založen v roce 1994. Bezpochyby mezi největší výhody členství v tomto klubu patří fakt, že za cenu jednoho členství hrajete zdarma na dvou hřištích. Slavkov má totiž partnerskou dohodu s Golf Clubem Skalica.

Při golfovém klubu působí tréninkové centrum mládeže, které vychovává mladé hráče. V rámci pilotního projektu spolupráce se Základní školou na Komenského náměstí probíhá každoročně seznámení jednotlivých tříd s golfem jednak na golfovém hřišti, tak i v rámci tělocviku. Tělocvična je vybavena potřebným vybavením, včetně zasíťování a odpališť. Výuku provádí učitelé tělocviku, kteří mají složené příslušné cvičitelské golfové zkoušky. Nově je na škole vypsán také volitelný předmět Základy golfu, který je nabízen od 3. ročníku. V rámci předmětu mohou zájemci z řad dětí využívat golfové hřiště i o prázdninách, kdy je zajištěn pedagogický dozor. Pod dohledem mohou žáci pravidelně hrát ve vyhrazených dnech i mimo školní rok.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře