Reklama
reklama

Dvacetiletý muž se musí stravovat a sportovat jinak než čtyřicátník

Možná jste už zjistili, že když se dlouhodobě zdravě a pravidelně stravujete, tak nemáte problém s nadváhou. Stav Vašeho organismu a postavu však výrazně ovlivňuje Váš metabolismus. Jiný je ale u třicátníka a jiný u čtyřicátníka

Každý z mužů musí s rostoucím věkem a při téže fyzické zátěži snižovat denní příjem kalorií - jaulov v zkonzumované stravě. Zdravě se stravovat a dobře vypadat znamená více, než jen nedočkavě sledovat ručičku na váze. Požadavky těla na stravování se s věkem a životním stylem výrazně mění. Na to abyste věděli, kolik kalorií - jaulov byste měli denně zkonzumovat je dobré, když si dáte vypracovat Analýzu Vaší postavy.

Jak byste se tedy měli stravovat, když dosáhnete určitého věku?

Dvacetiletí muži: Muži v dvacítce mají na udržení hmotnosti a zdraví denně spotřebovat 8200 kJ. Tedy dieta se nespojuje automaticky s hmotností a výškou. V této životní etapě je třeba dodržovat jen věku odpovídající stravování. Dbejte na to, aby vám tělesná hmotnost neskákala ustavičně nahoru-dolů, snažte se udržet si ideální váhu. V žádném případě nezařazujte do svého stravovacího režimu hladovky. Dodržujte pitný režim (0,3 až 0,4 litru tekutin na 10 kg své váhy). Ke snížení hmotnosti je třeba snížit denní spotřebu kalorií o 1000 - 3000 kJ.   Myslete již v tomto věku na řídnutí kostí! Zvýšený příjem vápníku pomáhá předejít pozdějšímu riziku. Konzumujte vícekrát denně bílkoviny - mléčné výrobky, luštěniny a zeleninu tmavozelené barvy.

Protože v tomto věku jsou muži velmi pohybliví a uspěchaní, většinou jim zbývá jen málo času na jídlo. No iv tomto případě udělejte vlastnímu tělu laskavost tím, že si zvolíte potravu chudou na tuk a cukr a také nekalorické nápoj.Mužům se doporučuje konzumovat týdně jen 18 jednotek alkoholu (jedna jednotka se rovná 3 dl piva, 1 sklence vína a 1 hltu tvrdého alkoholu).

Třicátníci: Muž - třicátník spaluje denně o 500 kJ méně než dvacátník. Pokud se toho nebudete držet, tak velmi snadno dosáhnete 2,5 až 4 kilový přírůstek na váze ročně. Denní spotřeba energie je 7600 kJ.Vystupňován životní rytmus muže jistě vyvolává napětí, které však lze vyvážit správným stravováním. Zařaďte si do jídelníčku více vitaminu A (ryby v oleji, vejce, mléčné výrobky), vitamin B12 (zeleninu zelené barvy, luštěniny, obiloviny), vitamin C (citrusové plody, brambory, rajčata) a zinek (červené maso, různé druhy obilovin) .Vaše pokožka již začíná signalizovat nárůst rockem, tento proces však lze zpomalit. Můžete si zachovat pružnou pokožku, když vaše strava bude dostatečně bohatá na vitamíny A a E (obiloviny, ořechy, luštěniny). Samozřejmě dodržujte vhodný pitný režim. Nedostatečný příjem tekutin se výrazně podepíše na stavu Vaší pokožky.

Když nečekáte návštěvu, nedržte doma pamlsky, protože tehdy jim asi neodoláte.Nepovažujte za nutnost dojíst zbytky jídel z talířů vašich dětí. Přidává to na váze.

Nevěřte lákavým, rychlým, ale neúčinným odtučňovací kúrám! Pokud se chcete zbavit přebytečných kil, jezte to samé, co ostatní členové vaší rodiny, ale ze všeho méně. Snažte se ve Vaší rodině změnit stravování, přejděte na racionální stravování s dostatkem živin. Podepíše se to pozitivně i na zdraví Vašich dětí.Buďte v harmonii se svým tělem: jezte jen tehdy, když jste hladová a jen tolik, abyste zahnali pocit hladu!

Čtyřicátníci: Kontrolujte si pravidelně svoji tělesnou hmotnost (1 krát za týden a ve stejném čase). Nadváha - obezita může u Vás vyvolat zvýšený krevní tlak a zvyšovat náchylnost k srdeční slabost. Denní energetický příjem je 7100 kJ. Solte co nejméně, předejdete zvýšenému krevnímu tlaku a zavodnění organismu.

V tomto věku může mužů trápit srdce, protože jejich organismus produkuje méně hormonů estrogenů. Zejména proto je důležité značně omezit konzumaci cukru a mastného jídla a přidat do stravy více vlákniny.Pokud všechny vaše pokusy o zhubnutí selhaly, zkuste hubnout s pomocí odborníka na zdravé stravování a hubnutí. Říká se, že dopřát si denně trochu alkoholu, například malý pohár vína, je dobrou prevencí proti srdečním neduhem.

Nepodlehněte omylu, že když vaše děti už dospěli a zřídili si vlastní rodinu, nemusíte více dbát o své stravování.

Kouřením si ničíte v organismu vitamin C, který je životně důležitý pro zdravou pokožku, kosti a svalstvo. Jezte co nejvíce potravin s obsahem vitamínu C: bobulovité ovoce, citrusové plody, zeleninová jídla, rajčata a brambory. Snažte se snížit počet cigaret na minimum.

Padesátníci: V tomto věku nemá tělo velkou potřebu energie jako dosud, stačí denně 6600 kJ. Nadváha škodí nejen zdraví, ale způsobuje starší vzhled a celkově "zpohodlnět" vaše pohyby. Abyste předešli nedostatečné činnosti střev a potížím srdce, je důležitá strava bohatá na vlákniny. Ve vašem jídelníčku ať se často vyskytují obiloviny, celozrnný chléb, fazole, hrách, čočka, čerstvé ovoce a zelenina.

 Vyhlašte válku mastným jídlům, zabraňte zvýšené tvorbě cholesterolu v krvi a tím i riziku srdečních obtíží. Upřednostňujte rostlinné tuky a oleje před živočišnými. Místo červeného masa jezte ryby a drůbež.

Nezapomeňte denně vypít asi 2 - 3 l vody. Udrží to v kondici nejen váš krevní oběh, ale zabrání i zácpě a vysušování pokožky.

Potraviny, které jsou vhodné pro zdravé stravování a hubnutí: krůtí maso, kuřecí maso, libové hovězí maso, libové maso ze zvěřiny, králík, zajíc, vajíčka, zelenina, ovoce (pouze do 16:00), je mylné se domnívat, že ovoce se může konzumovat i na večer. Většina ovoce obsahuje totiž hodně cukru. Kompoty bez sirupu, celozrnné pečivo a chléb, ovesné vločky, žitné vločky a cereálie. Nepoužívejte ovesné vločky pozdě večer, jsou dobrým zdrojem sacharidů. Tmavá rýže, tvrdé sýry (které obsahují okolo 20 - 30% tuku), dušená šunka, kuřecí, krůtí, vepřová, tofu, sója a výrobky z ní, těstoviny, nejlépe tmavé, slunečnice, sezam, dýňová semínka, olej: olivový, lněný, lisované za studena, oleje na vaření: řepkový, slunečnicový, tvaroh, cottage cheese, bílý jogurt, zakysané nízkotučné mléčné výrobky, nízkotučné mléko, ryby (hlavně mořské: tuňák, losos, makrela).

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře