Reklama
reklama

Prezident Zeman má šanci. Diabetici z Jižní Moravy se úspěšně léčí novou metodou

Po půl roce fungování brněnské ordinace, kde se léčí diabetici pomocí přístroje MDM, mohou  lékaři z kliniky Surgal potvrdit účinnost této revoluční metody. Téměř 70 procent lidí trpících těžkou formou diabetické neuropatie uvádí, že jim léčba ulevila od bolestí a dalších nepříjemných příznaků. V ostatních moravských centrech pak lékaři léčí pacienty, jimž hrozí amputace nohou, s účinností až 90 procent.

Terapie MDM - mesodiencefalická modulace -  je metoda fyzikální léčby, která upravuje a harmonizuje poruchy způsobené funkčními i orgánovými chorobami či traumaty. Jde o elektrofyziologickou stimulaci centrálního nervového systému. Pacienti z brněnského MDM Centra uvádějí, že se jim po terapii výrazně zlepšila citlivost dolních končetin. Po dlouhé době se také nerušeně a bezbolestně vyspali a přestaly je trápit křeče v nohou. Diabetickou neuropatií trpí v Jihomoravském kraji asi padesát tisíc lidí. Diabetes se týká téměř 120 tisíc Jihomoravanů. Potíže nemocných při diabetické neuropatii mívají různý charakter, nejčastěji pacienty trápí bolesti nohou, silné křeče, nespavost nebo otevřené rány na nohou, které mohou vést až k amputacím. Podobné problémy přitom mohou podle zveřejněných zpráv postihnout i prezidenta Miloše Zemana.

Za půl roku fungování brněnského centra podstoupilo terapii MDM téměř čtyřicet pacientů s těžkou formou diabetické neuropatie. „Terapie MDM je jednou z účinných možností, jak léčit především polyneuropatie dolních končetin. Standardní léčba této diagnózy je svízelná a pacientům výrazně snižuje kvalitu života. Terapie může potíže pacientů výrazně zmírnit,“ uvedla lékařka centra Iva Tomášková.

V Brně se novou metodou za posledního půl roku léčili zejména pacienti s těžkou formou diabetické neuropatie. Lékaři však doporučují příznaky této nemoci léčit pomocí přístroje MDM již od počátku. Například v ostravském centru, kde byli do programu zahrnuti i pacienti s lehčí formou, registrují lékaři dlouhodobou účinnost léčby 90 procent. „Naděje na dlouhodobé ulevení od bolestí je o to větší, že většina pacientů se rozhodla pro podstoupení dalších dvou terapií. Balíček tří terapií pokrývá celoroční léčbu pacienta,“ potvrdila ostravská doktorka Jarmila Zipserová. 

Terapii MDM podstoupil v Brně i dvaaosmdesátiletý František Vachút. „Trpím těžkou formou diabetické neuropatie. Dlouhou dobu jsem se pořádně nevyspal, trápily mě noční bolesti, trnutí a chladnutí nohou. Dokonce jsem začínal být omezený v chůzi, neboť mi odcházela citlivost nohou. Jako mnohaletý diabetik jsem měl i přidružené diabetické onemocnění – bércové vředy, na jejichž zahojení mi nezabíralo vůbec nic. Vážně jsem se začal obávat amputace nohou. I když jsem k MDM terapii přistupoval s rezervou, musím přiznat, že můj stav se po deseti sezeních výrazně zlepšil. Dokonce se mi zahojily i rány na noze. Bolesti jsou už půl roku slabší a v noci se konečně vyspím. Nyní se s očekáváním připravuji na druhou kúru,“ rozpovídal se o své nemoci Vachút.

Lékařské studie chtějí prokázat další využití terapie MDM při léčbě dalších závažných onemocnění. Například při léčbě těžce hojitelných ran, chronických nenádorových bolestí a erektilních dysfunkcí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře