Reklama
reklama

Pozor! Je vlhko a teplo, což vyhovuje klíšťatům. Jejich sezóna začíná

Na začínající sezonu klíšťat upozorňují hygienici.  Na jižní Moravě se každý rok nakazí nemocemi, která přenáší klíšťata - klíšťovou encefalitidou – stovky lidí, v některých případech nemoc končí i smrtí. „Lidé by neměli podceňovat onemocnění, která klíšťata přenášejí a zapomínat na očkování,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygieny Renata Vaverková.

Už na konci dubna evidují hygienici každý rok první případy onemocnění klíšťovou encefalitidou. Je to infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. „Loni jsme zaznamenali 55 případů a dvě úmrtí. O rok dříve se nakazilo 74 lidí," upozornila Vaverková.

Klíšťatům nevyhovuje jim sucho, ale potřebují vlhko a teplo. A právě v těchto dnech by měla být klíšťata aktivní. Aktivita klíšťat, která jsou přenašečem tohoto onemocnění, závisí na venkovní teplotě,“ potvrdila Vaverková. Kvůli mírné zimě také hrozí, že bude klíšťat více.

V prevenci onemocnění klíšťovou encefalitidou má nezastupitelný význam očkování. Lidé se však začnou zajímat o očkování většinou až poté, co se s tímto onemocněním setkají ve vlastní rodině či v okruhu svých známých a jsou konfrontování se závažností průběhu onemocnění a s následky. Očkování proti klíšťové encefalitidě však není v republice příliš populární. Proočkovanost je na rozdíl od jiných exponovaných zemí stále na velmi nízké úrovni. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 40 let.

Typickými lokalitami výskytu klíšťat jsou zalesněné oblasti kolem vodních toků.  V okolí Brna jsou to oblasti lesů – Útěchov, Soběšice, Ořešín a okolí Brněnské přehrady.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře