Reklama
reklama

Pozor! Je vlhko a teplo, což vyhovuje klíšťatům. Jejich sezóna začíná

Na začínající sezonu klíšťat upozorňují hygienici.  Na jižní Moravě se každý rok nakazí nemocemi, která přenáší klíšťata - klíšťovou encefalitidou – stovky lidí, v některých případech nemoc končí i smrtí. „Lidé by neměli podceňovat onemocnění, která klíšťata přenášejí a zapomínat na očkování,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygieny Renata Vaverková.

Už na konci dubna evidují hygienici každý rok první případy onemocnění klíšťovou encefalitidou. Je to infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. „Loni jsme zaznamenali 55 případů a dvě úmrtí. O rok dříve se nakazilo 74 lidí," upozornila Vaverková.

Klíšťatům nevyhovuje jim sucho, ale potřebují vlhko a teplo. A právě v těchto dnech by měla být klíšťata aktivní. Aktivita klíšťat, která jsou přenašečem tohoto onemocnění, závisí na venkovní teplotě,“ potvrdila Vaverková. Kvůli mírné zimě také hrozí, že bude klíšťat více.

V prevenci onemocnění klíšťovou encefalitidou má nezastupitelný význam očkování. Lidé se však začnou zajímat o očkování většinou až poté, co se s tímto onemocněním setkají ve vlastní rodině či v okruhu svých známých a jsou konfrontování se závažností průběhu onemocnění a s následky. Očkování proti klíšťové encefalitidě však není v republice příliš populární. Proočkovanost je na rozdíl od jiných exponovaných zemí stále na velmi nízké úrovni. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 40 let.

Typickými lokalitami výskytu klíšťat jsou zalesněné oblasti kolem vodních toků.  V okolí Brna jsou to oblasti lesů – Útěchov, Soběšice, Ořešín a okolí Brněnské přehrady.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře