Reklama
reklama

Pozor! Je vlhko a teplo, což vyhovuje klíšťatům. Jejich sezóna začíná

Na začínající sezonu klíšťat upozorňují hygienici.  Na jižní Moravě se každý rok nakazí nemocemi, která přenáší klíšťata - klíšťovou encefalitidou – stovky lidí, v některých případech nemoc končí i smrtí. „Lidé by neměli podceňovat onemocnění, která klíšťata přenášejí a zapomínat na očkování,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygieny Renata Vaverková.

Už na konci dubna evidují hygienici každý rok první případy onemocnění klíšťovou encefalitidou. Je to infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. „Loni jsme zaznamenali 55 případů a dvě úmrtí. O rok dříve se nakazilo 74 lidí," upozornila Vaverková.

Klíšťatům nevyhovuje jim sucho, ale potřebují vlhko a teplo. A právě v těchto dnech by měla být klíšťata aktivní. Aktivita klíšťat, která jsou přenašečem tohoto onemocnění, závisí na venkovní teplotě,“ potvrdila Vaverková. Kvůli mírné zimě také hrozí, že bude klíšťat více.

V prevenci onemocnění klíšťovou encefalitidou má nezastupitelný význam očkování. Lidé se však začnou zajímat o očkování většinou až poté, co se s tímto onemocněním setkají ve vlastní rodině či v okruhu svých známých a jsou konfrontování se závažností průběhu onemocnění a s následky. Očkování proti klíšťové encefalitidě však není v republice příliš populární. Proočkovanost je na rozdíl od jiných exponovaných zemí stále na velmi nízké úrovni. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 40 let.

Typickými lokalitami výskytu klíšťat jsou zalesněné oblasti kolem vodních toků.  V okolí Brna jsou to oblasti lesů – Útěchov, Soběšice, Ořešín a okolí Brněnské přehrady.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře