Reklama
reklama

Poznejte rozdíl mezi příznaky nachlazení, chřipky a alergie

Nachlazení, chřipka a alergie mají mnoho společných příznaků. Existují však určité příznaky, které jsou typické pouze pro daný typ onemocnění. Podívejte se, jaké to jsou.

Jak tedy poznáte, že příznaky, které máte, jsou příznaky nachlazení, chřipky nebo alergie? Položte si na začátek několik otázek:

Jak dlouho již máte příznaky? Nachlazení i chřipka obvykle trvá týden až deset dní. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, může jít o alergii nebo bakteriální komplikaci.

Máte horečku? Jen mírně zvýšenou teplotu nebo už horečku nad 38°C? Mírná teplota může provázet i alergie a nachlazení, ale horečka je typickým příznakem chřipky.

Máte bolesti hlavy? Ty obvykle provází chřipku i nachlazení nebo jejich komplikace (zánět vedlejších nosních dutin).

Prohlédněte si seznam běžných příznaků nachlazení, chřipky a alergie sestavený odborníky z Lékařského centra Stanfordské univerzity. V případě, že si stále nebudete jisti, o jaké onemocnění se jedná, poraďte se se svým lékařem.

1. Rýma? Často provází alergie nebo nachlazení a někdy i chřipku.

2. Kýchání? Často je způsobováno alergiemi, ale i nachlazením a chřipkou.

3. Svědění očí? Často je způsobováno alergiemi, zřídkakdy nachlazením a chřipkou.

4. Horečka? Mírně zvýšená teplota se může vyskytovat při alergii i během nachlazení. Horečka je však typickým příznakem pro chřipku.

5. Bolesti? Bolesti svalů a kloubů celého těla provází chřipku.

6. Bolest hlavy? Někdy je způsobována alergiemi, často nachlazením a chřipkou.

7. Kašel? Často provází nachlazení i chřipku, někdy je způsobován i alergiemi.

8. Chrapot? Chrapot patří mezi klasické příznaky nachlazení.

9. Bolest v krku? Často je způsobována jak chřipkou, tak nachlazením a může provázet i alergie.

10. Bolest v oblasti vedlejších nosních dutin? Zánět vedlejších nosních dutin může být komplikací nachlazení. Bolest nebo pocit tlaku nad postiženou dutinou je při rýmě způsoben otokem nosní sliznice a omezením její drenáže.

11. Příznaky, jež se opakovaně vyskytují v určitých obdobích roku? O alergii se jedná, pokud se příznaky objevují v návaznosti na vystavení vašeho organizmu alergenům, např. v pylové sezóně. Chřipka a nachlazení se nejvíce šíří v zimních měsících.

12. Je vhodná léčba antibiotiky? Antibiotika jsou účinná pouze při bakteriální infekci. Při nachlazení a chřipce jsou neúčinná.

13. Jak dlouho již vaše příznaky trvají? Příznaky alergie trvají po dobu, kdy jste vystaveni působení alergenu. Léčba chřipky a nachlazení trvá obvykle týden až 14 dní. Příznaky nachlazení jsou většinou omezeny na horní cesty dýchací, bývají relativně mírné a nastupují pozvolna. Chřipka mívá prudký začátek, neomezuje se pouze na dýchací cesty, ale má výrazné celkové příznaky (vysoká horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů, schvácenost).

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře