Reklama
reklama

Poznejte rozdíl mezi příznaky nachlazení, chřipky a alergie

Nachlazení, chřipka a alergie mají mnoho společných příznaků. Existují však určité příznaky, které jsou typické pouze pro daný typ onemocnění. Podívejte se, jaké to jsou.

Jak tedy poznáte, že příznaky, které máte, jsou příznaky nachlazení, chřipky nebo alergie? Položte si na začátek několik otázek:

Jak dlouho již máte příznaky? Nachlazení i chřipka obvykle trvá týden až deset dní. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, může jít o alergii nebo bakteriální komplikaci.

Máte horečku? Jen mírně zvýšenou teplotu nebo už horečku nad 38°C? Mírná teplota může provázet i alergie a nachlazení, ale horečka je typickým příznakem chřipky.

Máte bolesti hlavy? Ty obvykle provází chřipku i nachlazení nebo jejich komplikace (zánět vedlejších nosních dutin).

Prohlédněte si seznam běžných příznaků nachlazení, chřipky a alergie sestavený odborníky z Lékařského centra Stanfordské univerzity. V případě, že si stále nebudete jisti, o jaké onemocnění se jedná, poraďte se se svým lékařem.

1. Rýma? Často provází alergie nebo nachlazení a někdy i chřipku.

2. Kýchání? Často je způsobováno alergiemi, ale i nachlazením a chřipkou.

3. Svědění očí? Často je způsobováno alergiemi, zřídkakdy nachlazením a chřipkou.

4. Horečka? Mírně zvýšená teplota se může vyskytovat při alergii i během nachlazení. Horečka je však typickým příznakem pro chřipku.

5. Bolesti? Bolesti svalů a kloubů celého těla provází chřipku.

6. Bolest hlavy? Někdy je způsobována alergiemi, často nachlazením a chřipkou.

7. Kašel? Často provází nachlazení i chřipku, někdy je způsobován i alergiemi.

8. Chrapot? Chrapot patří mezi klasické příznaky nachlazení.

9. Bolest v krku? Často je způsobována jak chřipkou, tak nachlazením a může provázet i alergie.

10. Bolest v oblasti vedlejších nosních dutin? Zánět vedlejších nosních dutin může být komplikací nachlazení. Bolest nebo pocit tlaku nad postiženou dutinou je při rýmě způsoben otokem nosní sliznice a omezením její drenáže.

11. Příznaky, jež se opakovaně vyskytují v určitých obdobích roku? O alergii se jedná, pokud se příznaky objevují v návaznosti na vystavení vašeho organizmu alergenům, např. v pylové sezóně. Chřipka a nachlazení se nejvíce šíří v zimních měsících.

12. Je vhodná léčba antibiotiky? Antibiotika jsou účinná pouze při bakteriální infekci. Při nachlazení a chřipce jsou neúčinná.

13. Jak dlouho již vaše příznaky trvají? Příznaky alergie trvají po dobu, kdy jste vystaveni působení alergenu. Léčba chřipky a nachlazení trvá obvykle týden až 14 dní. Příznaky nachlazení jsou většinou omezeny na horní cesty dýchací, bývají relativně mírné a nastupují pozvolna. Chřipka mívá prudký začátek, neomezuje se pouze na dýchací cesty, ale má výrazné celkové příznaky (vysoká horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů, schvácenost).

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Komentáře