Reklama
reklama

Poznejte rozdíl mezi příznaky nachlazení, chřipky a alergie

Nachlazení, chřipka a alergie mají mnoho společných příznaků. Existují však určité příznaky, které jsou typické pouze pro daný typ onemocnění. Podívejte se, jaké to jsou.

Jak tedy poznáte, že příznaky, které máte, jsou příznaky nachlazení, chřipky nebo alergie? Položte si na začátek několik otázek:

Jak dlouho již máte příznaky? Nachlazení i chřipka obvykle trvá týden až deset dní. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, může jít o alergii nebo bakteriální komplikaci.

Máte horečku? Jen mírně zvýšenou teplotu nebo už horečku nad 38°C? Mírná teplota může provázet i alergie a nachlazení, ale horečka je typickým příznakem chřipky.

Máte bolesti hlavy? Ty obvykle provází chřipku i nachlazení nebo jejich komplikace (zánět vedlejších nosních dutin).

Prohlédněte si seznam běžných příznaků nachlazení, chřipky a alergie sestavený odborníky z Lékařského centra Stanfordské univerzity. V případě, že si stále nebudete jisti, o jaké onemocnění se jedná, poraďte se se svým lékařem.

1. Rýma? Často provází alergie nebo nachlazení a někdy i chřipku.

2. Kýchání? Často je způsobováno alergiemi, ale i nachlazením a chřipkou.

3. Svědění očí? Často je způsobováno alergiemi, zřídkakdy nachlazením a chřipkou.

4. Horečka? Mírně zvýšená teplota se může vyskytovat při alergii i během nachlazení. Horečka je však typickým příznakem pro chřipku.

5. Bolesti? Bolesti svalů a kloubů celého těla provází chřipku.

6. Bolest hlavy? Někdy je způsobována alergiemi, často nachlazením a chřipkou.

7. Kašel? Často provází nachlazení i chřipku, někdy je způsobován i alergiemi.

8. Chrapot? Chrapot patří mezi klasické příznaky nachlazení.

9. Bolest v krku? Často je způsobována jak chřipkou, tak nachlazením a může provázet i alergie.

10. Bolest v oblasti vedlejších nosních dutin? Zánět vedlejších nosních dutin může být komplikací nachlazení. Bolest nebo pocit tlaku nad postiženou dutinou je při rýmě způsoben otokem nosní sliznice a omezením její drenáže.

11. Příznaky, jež se opakovaně vyskytují v určitých obdobích roku? O alergii se jedná, pokud se příznaky objevují v návaznosti na vystavení vašeho organizmu alergenům, např. v pylové sezóně. Chřipka a nachlazení se nejvíce šíří v zimních měsících.

12. Je vhodná léčba antibiotiky? Antibiotika jsou účinná pouze při bakteriální infekci. Při nachlazení a chřipce jsou neúčinná.

13. Jak dlouho již vaše příznaky trvají? Příznaky alergie trvají po dobu, kdy jste vystaveni působení alergenu. Léčba chřipky a nachlazení trvá obvykle týden až 14 dní. Příznaky nachlazení jsou většinou omezeny na horní cesty dýchací, bývají relativně mírné a nastupují pozvolna. Chřipka mívá prudký začátek, neomezuje se pouze na dýchací cesty, ale má výrazné celkové příznaky (vysoká horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů, schvácenost).

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře