Reklama
reklama

Nordic Walking – severská chůze je pro mladé i důchodce

Nejlepším způsobem jak si udržet dobrou kondici, zdraví i náladu je pohyb. Mladou, novou a rychle se rozvíjející kondiční aktivitou je Nordic Walking.

V českém překladu severská chůze je určena nejširší i nesportující veřejnosti, slouží jako efektivní způsob zvyšování kondice a pohodlný způsob boje s nadváhou.

Nordic Walking je sportovní chůze se speciálně navrženými holemi, která není nijak náročná na vybavení, čas i aktuální kondici. Přesto má však velmi pozitivní vliv na zdraví, přináší velice efektivní pohyb a snadnou cestu ke zvýšení fyzické kondice. Cvičení může probíhat jak na vrcholové úrovni, tak subjektivně ve velice nízké intenzitě, proto není problém si během „tréninku“ i popovídat.

Nordic Walking byl původně používán jako letní příprava běžců na lyžích. Pochází z Finska.

První zmínka o „chození s holemi“ byla v americké literatuře v roce 1992. V dalším roce vědci poprvé zkoumali vliv této aktivity na lidský organismus. O pět let později byly poprvé představeny speciální hole pro Nordic Walking a v současné době je v Evropě šest milionů lidí, kteří se pravidelně věnují severské chůzi.
Nordic Walking může být až o 46 procent efektivnější než klasická chůze. Záleží na intenzitě cvičení, která vychází z intenzity práce horních končetin, nikoliv z rychlosti chůze. Proto můžou spolu v jedné skupině trénovat lidé různého věku i fyzické kondice.

Nezbytnou pomůckou pro Nordic Walking jsou hole. Jsou vyráběny speciálně pro tento druh sportu a liší se jak od lyžařských, tak od teleskopických holí. Obuv na Nordic Walking by měla být pohodlná a kvalitní. Důležité je mít u sebe i měřič tepové frekvence, který zvyšuje efektivitu kondičního pohybu.

V technice Nordic Walkingu je důležité pevné uchycení hole na ruce řemínkem.
Začíná se normální chůzí s volně otevřenými rukami a holemi podél těla. Ruce se při chůzi volně pohybují. „Jděte pomalu, ale prodlužujte kroky a pohyby rukou. Trup by se měl při chůzi mírně vychýlit dopředu - jako chůze proti větru. Tělo držte vzpřímené, boky otáčejte směrem dopředu, během pohybu ruky musí být hůl pevně sevřená. Když je ruka s holí zcela vzadu, je třeba stisk uvolnit a dlaň rozevřít. Paže jsou velice blízko těla. Odrážejte se holemi silou,“ ukazuje při tréninku nováčkům techniku severské chůze instruktor Filip Kočí.

Nordic Walking přináší podle odborníků všem nový rozměr chůze. Je to nový, neomrzelý pohyb, při kterém se dá propotit triko nebo jen tak se protáhnout. Je vhodný pro mladé i staré lidí, ale i pro těhotné ženy. „Jsem moc ráda, že tento sport můžu provozovat kdykoliv a kdekoliv a i v období jiného stavu. A myslím, že bude vhodný i na období, které přijde. Ať už si dám malého do šátku a vezmu si hůlky sama nebo s partnerem a vyrazíme ven. Myslím, že ve dvou a při střídání to jde určitě i s kočárkem,“ tvrdila Šárka Kopecká, která se lekce Nordic Walkingu zúčastnila.

I v České republice získává tento sport stále na větší popularitě. Je možno jej provozovat celý rok, kdekoliv. Z klasické chůze se tak stává bez zvláštní námahy a nároků na vybavení vysoce účinný trénink celého těla, který podporuje optimální tréninkové efekty. Toto odvětví se v podstatě vyvinulo z lyžařského běhu. Vrcholoví běžci na lyžích a biatlonisté využívají dnes tento nový sportovní druh k letnímu tréninku. Jeho technika se blíží technice při klasickém běhu na lyžích.

Výkon je při Nordic Walkingu vyžadován od 600 svalů, a to je zhruba 90 % všech svalů v těle. Přitom pomocí holí jsou namáháné svaly celého těla a klouby dolních končetin odlehčeny.

Také v Brně již v roce 2010 vznikl Klub Nordic Walking Brno. Nabízí kursy či individuální lekce,  pravidelné víkendové kondiční vycházky, výlety, sportovní víkendové pobyty,  lekce  "na míru" pro firmy nebo kluby důchodců.

Zdravotní výhody Nordic Walkingu:

Srdce:

Zvyšuje aerobní výdrž, zvyšuje krevní viskozitu, zlepšuje srdeční činnost, reguluje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh.

Kladně působí proti nemocem krevního oběhu, kornatění tepen, pomáhá předcházet nebezpečí infarktu, pomáhá při vysokém tlaku.

Dýchání:

Dýchání je intenzivnější, čistí se plíce, zlepšuje se okysličování organismu, lepším dýcháním se zlepšuje práce svalů.

Kladně působí proti astmatu a při chronické bronchitidě.

Regulace váhy:

Vyšší kalorická spotřeba než při klasické chůzi (přibližně o 25-35% více).

Vhodné pro lidi s nadváhou, protože šetří bederní a kolenní klouby, při cukrovce, při poruchách příjmu potravy.

Svaly:

Trénink svalů na rukou a zádech, trénink rameních svalů, trénink svalů na nohách a hýždích, stabilizace opěrné soustavy.

Kladně působí při svalové dysbalanci, bolestech zad, uvolňuje zádové a krční svaly (bolest hlavy), pomáhá při bolestech kloubů.

Metabolismus:

Aktivace metabolismu, snižuje se obsah tuku a cukru v krevním oběhu.

Kladný vliv na nemoci metabolizmu, diabetes mellitus typu I. a II.

Psychika:

Vaše nálada se zlepší, protože pohyb odbourává stres, chůze ve skupině je zábavná.Pobyt vpřírodě je odpočinkový, psychická pohoda se dostaví brzy, protože není těžké zvládnout techniku . Pozitivně působí na imunitní systém.

Cena vybavení na Nordic Walking:

Hole: od 1300 Kč

Boty: od 999 Kč

Měřič TF: od 700 Kč

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Komentáře