Reklama
reklama

Nachlazení? Dopřejte si odpočinek, ne antibiotika, poradí studenti v Brně

Antibiotický den se bude konat v úterý 18. listopadu a spadá pod Antibiotický týden (17. – 21. listopadu), osvětovou akci organizovanou Českou lékárnickou komorou. Cílem antibiotického týdne je přispět k zodpovědnému zacházení s antibiotiky a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním. Na to, že není možné brát toto téma na lehkou váhu, upozorní již druhým rokem v podobě Antibiotického dne studenti Farmaceutické fakulty přímo v brněnských ulicích.

Věděli jste, co je to antibiotická rezistence a jak k ní sami přispíváme? Že je k dostání bezpřístrojový test[1] pro rozlišení virové a bakteriální infekce? Že při nachlazení potřebujete klid a odpočinek, ne antibiotika? S odpověďmi na tyto a další otázky vyrazí studenti Farmaceutické fakulty do ulic v úterý 18. listopadu.

„Studenty můžete v ulicích potkat už něco málo po deváté hodině ráno. Ve Velkém Špalíčku (Dominikánská 5) najdete informační stánek, zhruba dvacítka studentů pak vyrazí s osvětou po okolí náměstí Svobody, Moravského náměstí, Masarykovy ulice a do dalších ulic poblíž centra,“ říká Vojtěch Ondra, viceprezident pro vzdělávání Unie studentů farmacie.

Antibiotický den v loňském roce

Z loňského průzkumu[2] vyplývá, že 27 % respondentů si myslí, že antibiotika zabíjejí viry, 14 % respondentů spoléhá na jejich účinnost na nachlazení a chřipku, 25 % respondentů se domnívá, že užívání antibiotik při nachlazení urychluje uzdravení. 7 % respondentů doma uchovává antibiotika z předešlé léčby. Jaké budou výsledky letos? To budou formou krátkých dotazníku zjišťovat studenti 5. ročníku Farmaceutické fakulty, kteří budou radit také přímo v lékárnách.

„Společně s Českou lékárnickou komorou a se Statním zdravotním ústavem se snažíme o osvětu v průběhu celého roku. Antibiotický týden je intenzivní snahou o upozornění na téma v době, kdy očekáváme nejčastější užívání antibiotik,“ říká PharmDr. Alena Petříková z České lékárnické komory.

„Naším cílem není vyvracet antibiotickou léčbu, ale šířit osvětu a základní principy a pravidla pro jejich užití. Sám pacient totiž hraje výraznou roli v péči o své zdraví. Prevence a případně přesné užívání antibiotik je základem pro jejich správné účinkování, je tedy v jeho zájmu mít tyto základní informace. Občanům je mohou poskytnout studenti či kolegové lékárníci. Antibiotický týden probíhá ve více než 500 lékárnách po celé republice, jejich seznam najdete na www.lekarnici.cz,“ dodává PharmDr. Alena Petříková.

V rámci Antibiotického týdne proběhne v pondělí 24. listopadu na Farmaceutické fakultě také přednáška PharmDr. Aleny Petříkové pro širokou veřejnost právě na téma prevence a správného přístupu k antibiotické léčbě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře