Reklama
reklama

Nachlazení? Dopřejte si odpočinek, ne antibiotika, poradí studenti v Brně

Antibiotický den se bude konat v úterý 18. listopadu a spadá pod Antibiotický týden (17. – 21. listopadu), osvětovou akci organizovanou Českou lékárnickou komorou. Cílem antibiotického týdne je přispět k zodpovědnému zacházení s antibiotiky a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním. Na to, že není možné brát toto téma na lehkou váhu, upozorní již druhým rokem v podobě Antibiotického dne studenti Farmaceutické fakulty přímo v brněnských ulicích.

Věděli jste, co je to antibiotická rezistence a jak k ní sami přispíváme? Že je k dostání bezpřístrojový test[1] pro rozlišení virové a bakteriální infekce? Že při nachlazení potřebujete klid a odpočinek, ne antibiotika? S odpověďmi na tyto a další otázky vyrazí studenti Farmaceutické fakulty do ulic v úterý 18. listopadu.

„Studenty můžete v ulicích potkat už něco málo po deváté hodině ráno. Ve Velkém Špalíčku (Dominikánská 5) najdete informační stánek, zhruba dvacítka studentů pak vyrazí s osvětou po okolí náměstí Svobody, Moravského náměstí, Masarykovy ulice a do dalších ulic poblíž centra,“ říká Vojtěch Ondra, viceprezident pro vzdělávání Unie studentů farmacie.

Antibiotický den v loňském roce

Z loňského průzkumu[2] vyplývá, že 27 % respondentů si myslí, že antibiotika zabíjejí viry, 14 % respondentů spoléhá na jejich účinnost na nachlazení a chřipku, 25 % respondentů se domnívá, že užívání antibiotik při nachlazení urychluje uzdravení. 7 % respondentů doma uchovává antibiotika z předešlé léčby. Jaké budou výsledky letos? To budou formou krátkých dotazníku zjišťovat studenti 5. ročníku Farmaceutické fakulty, kteří budou radit také přímo v lékárnách.

„Společně s Českou lékárnickou komorou a se Statním zdravotním ústavem se snažíme o osvětu v průběhu celého roku. Antibiotický týden je intenzivní snahou o upozornění na téma v době, kdy očekáváme nejčastější užívání antibiotik,“ říká PharmDr. Alena Petříková z České lékárnické komory.

„Naším cílem není vyvracet antibiotickou léčbu, ale šířit osvětu a základní principy a pravidla pro jejich užití. Sám pacient totiž hraje výraznou roli v péči o své zdraví. Prevence a případně přesné užívání antibiotik je základem pro jejich správné účinkování, je tedy v jeho zájmu mít tyto základní informace. Občanům je mohou poskytnout studenti či kolegové lékárníci. Antibiotický týden probíhá ve více než 500 lékárnách po celé republice, jejich seznam najdete na www.lekarnici.cz,“ dodává PharmDr. Alena Petříková.

V rámci Antibiotického týdne proběhne v pondělí 24. listopadu na Farmaceutické fakultě také přednáška PharmDr. Aleny Petříkové pro širokou veřejnost právě na téma prevence a správného přístupu k antibiotické léčbě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře