Reklama
reklama

Nachlazení? Dopřejte si odpočinek, ne antibiotika, poradí studenti v Brně

Antibiotický den se bude konat v úterý 18. listopadu a spadá pod Antibiotický týden (17. – 21. listopadu), osvětovou akci organizovanou Českou lékárnickou komorou. Cílem antibiotického týdne je přispět k zodpovědnému zacházení s antibiotiky a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním. Na to, že není možné brát toto téma na lehkou váhu, upozorní již druhým rokem v podobě Antibiotického dne studenti Farmaceutické fakulty přímo v brněnských ulicích.

Věděli jste, co je to antibiotická rezistence a jak k ní sami přispíváme? Že je k dostání bezpřístrojový test[1] pro rozlišení virové a bakteriální infekce? Že při nachlazení potřebujete klid a odpočinek, ne antibiotika? S odpověďmi na tyto a další otázky vyrazí studenti Farmaceutické fakulty do ulic v úterý 18. listopadu.

„Studenty můžete v ulicích potkat už něco málo po deváté hodině ráno. Ve Velkém Špalíčku (Dominikánská 5) najdete informační stánek, zhruba dvacítka studentů pak vyrazí s osvětou po okolí náměstí Svobody, Moravského náměstí, Masarykovy ulice a do dalších ulic poblíž centra,“ říká Vojtěch Ondra, viceprezident pro vzdělávání Unie studentů farmacie.

Antibiotický den v loňském roce

Z loňského průzkumu[2] vyplývá, že 27 % respondentů si myslí, že antibiotika zabíjejí viry, 14 % respondentů spoléhá na jejich účinnost na nachlazení a chřipku, 25 % respondentů se domnívá, že užívání antibiotik při nachlazení urychluje uzdravení. 7 % respondentů doma uchovává antibiotika z předešlé léčby. Jaké budou výsledky letos? To budou formou krátkých dotazníku zjišťovat studenti 5. ročníku Farmaceutické fakulty, kteří budou radit také přímo v lékárnách.

„Společně s Českou lékárnickou komorou a se Statním zdravotním ústavem se snažíme o osvětu v průběhu celého roku. Antibiotický týden je intenzivní snahou o upozornění na téma v době, kdy očekáváme nejčastější užívání antibiotik,“ říká PharmDr. Alena Petříková z České lékárnické komory.

„Naším cílem není vyvracet antibiotickou léčbu, ale šířit osvětu a základní principy a pravidla pro jejich užití. Sám pacient totiž hraje výraznou roli v péči o své zdraví. Prevence a případně přesné užívání antibiotik je základem pro jejich správné účinkování, je tedy v jeho zájmu mít tyto základní informace. Občanům je mohou poskytnout studenti či kolegové lékárníci. Antibiotický týden probíhá ve více než 500 lékárnách po celé republice, jejich seznam najdete na www.lekarnici.cz,“ dodává PharmDr. Alena Petříková.

V rámci Antibiotického týdne proběhne v pondělí 24. listopadu na Farmaceutické fakultě také přednáška PharmDr. Aleny Petříkové pro širokou veřejnost právě na téma prevence a správného přístupu k antibiotické léčbě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře