Reklama
reklama

Na očkování proti chřipce je nejvyšší čas

Akutní onemocnění, které se každoročně vrací – chřipka. V životě ji měl snad každý. Nemoc, která se projevuje zánětem dýchacího ústrojí, bolestmi hlavy a kloubů, je totiž vysoce nakažlivá. Na přelomu podzimu a zimy s ní bojují lidé na severní polokouli a na jaře na polokouli jižní. Ročně onemocní milióny lidí, mnoho jich zemře, protože jim komplikace zhorší jiné vážné onemocnění. Přitom podle lékařů se proti chřipce lze účinně chránit očkováním. Doporučují ho podstoupit právě v tomto období.

Chřipka se často zaměňuje s nachlazením. Chřipku ale v počátku neprovází kašel a rýma. Inkubační doba chřipky je jeden až tři dny. První den nemoci má pacient vysoké teploty, někdy přes 39 stupňů. Dále trpí bolestmi kloubů a hlavy. Teprve v dalších dnech se přidává rýma, bolesti v krku a suchý kašel, který postupně přejde v kašel vlhký. Během tří až čtyř dnů opadnou teploty a bolesti hlavy, svalů a kloubů. Rýma a kašel trvají týden až deset dnů, zvýšenou únavu lze však pociťovat až měsíc po propuknutí onemocnění.

Podle epidemioložky Krajské hygienické stanice Renaty Vaverkové zemře ročně v České republice na sezónní chřipku až dva tisíce osob. „Chřipka je stále považována za banální infekci. Přitom u ní evidujeme širokou škálu komplikací, způsobenou jak agresivitou viru, tak oslabením organismu. Často dochází k zánětům průdušek, zánětům vedlejších nosních dutin, ale může vzniknout také mnohem závažnější zápal plic, zánět srdečního svalu či postižení nervového systému. Komplikace také mohou postihnout pacienta v jakémkoli věku a významně prodlužují délku léčby a rekonvalescence,“ varuje Vaverková.

Chřipka podle lékařky představuje vždy dvojí zátěž. „Jednak ohrožuje svým průběhem zdraví a mnohdy i život nemocného a jednak může mít velké dopady na celou rodinu a na ekonomiku domácnosti snížením příjmů v důsledku onemocnění, případně nutnosti péče o nemocného,“ dodává Vaverková.

Před chřipkou se lze podle odborníků velice účinně chránit očkováním. Stačí jedna dávka, kterou si lidé mohou vyzvednout buď v lékárně nebo ji dostanou přímo u svého lékaře. Cena očkování proti chřipce se pohybuje okolo 200 až 300 korun. „Ideální je nechat se očkovat právě v tomto období, kdy ještě mezi lidmi nekolují nemoci z nachlazení. Očkování proti chřipce je opravdu účinné, jen v ojedinělých případech se stává, že pacient dostane chřipku přestože je očkován. Lidé v těchto případech zaměňují chřipku za akutní respirační onemocnění,“ upozorňuje Vaverková..

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře