Reklama
reklama

Létající jóga - dokonalé protažení těla

Jestli jste si až dosud mysleli, že viset v síti hlavou dolů patří leda tak do nějakého hororu o pavoucích, tak jste se spletli. Spousta lidí se dnes této aktivitě věnuje dobrovolně, kolektivně, a ještě si ji nadmíru pochvaluje. Vyzkoušejte i vy kouzlo létající jógy, která vám protáhne celé tělo tak, jako to žádné jiné cvičení nedokáže.

Létající jóga má mnoho názvů – můžete se setkat s označením aero jóga, flying jóga či antigravitační jóga – to vše však v sobě ukrývá zábavné cvičení v sítích zavěšených ve stropu, v nichž se houpete, balíte se do nich a bez omezení podložkou můžete protáhnout i svaly, o nichž jste dosud netušili, že je máte. Například ty mezižeberní vás po prvních lekcích budou možná trápit trošku víc… „Létající jóga je jedinečná v tom, že dává cvičení nový rozměr – klasické jógové prvky se zde cvičí za pomoci měkké sítě, kterou člověk při lekci používá jako oporu, umožňuje mu hlubší protažení a také se do ní může pověsit, přičemž dochází k dekompresi páteře, uvolnění obratlů a natažení ztuhlých svalů. To jiné cvičení neumožňuje. Zároveň člověk musí hodně pracovat balancí, což posiluje hluboko uložené svaly, které normálně není zvyklý používat,“ vysvětluje cvičitelka létající jógy a učitelka tělocviku Daniela Šlapáková, kterou cvičení pohltilo natolik, že si otevřela vlastní studio.

V sítích, nebo spíše šátcích z pevné vzdušné látky, které mají nosnost až pět set kilo, visíte vždy pouze vlastní vahou. Pro někoho je toto ze začátku celkem náročné, člověk musí často překonávat pocity strachu, naučit se důvěřovat svému tělu a nebát se, že spadne. Čím více se totiž snažíte různě chytat okrajů či podložky, tím více také hrozí, že narušíte rovnováhu a ze sítě byste mohli vypadnout. Lektoři však kolem začátečníků vždy brousí a postarají se o to, abyste cviky dělali správně. „Cvičení určitě není nebezpečné, ale poměrně často se na lekcích setkávám se strachem z některých prvků, zejména z těch, kdy člověk visí hlavou dolů. Cvičení by mělo ale hlavně přinášet radost, takže nikoho do ničeho nenutím,“ sděluje svou zkušenost Šlapáková. O tom, že je létající jóga cvičení hravé, svědčí i názvy některých prvků. Můžete si třeba vyzkoušet mouchu, netopýra nebo opici. Sympatické také je, že cvičení není omezené věkem. „Od malých dětí až po babičky může chodit opravdu kdokoliv,“ říká Šlapáková. Jediné, co vám tedy v cvičení létající jógy může zabránit, je zdravotní omezení. Máte-li například potíže s tlakem nebo třeba čekáte miminko, není toto cvičení pro vás. V Brně existuje několik studií létající jógy, kam si můžete vyrazit užít trochu adrenalinu i příjemného protažení. Lekce stojí obvykle od sto padesáti do dvou set korun a často na vás čekají také výhody díky permanentkám. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře