Reklama
reklama

Lékařka radí, jak na chřipku: Otužujte se fyzicky i psychicky

Základem zdravého organismu je fungující imunita, takže nikoho nepřekvapí, že jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se bránit chřipce, je její posilování. „Nejlepší způsob, jak předcházet nejen chřipce, vidím v otužování. A to ve smyslu naučit se vyrovnávat se stresem, kterému je naše tělo vystavené,“ doporučuje lékařka Olga Začalová.

Zvyšovat fyzickou otužilost bychom měli stále, odborníci dokonce radí začínat již v miminkovském věku. V zimě je vhodné například využívat sauny, páru a další wellness zařízení, pobývat na čerstvém vzduchu a také chodit dostatečně oblečeni, avšak ne zbytečně navlečeni do mnoha vrstev.

Fyzická otužilost ale podle Začalové není všechno. „Stejně tak je důležité otužovat se psychicky. Například v případě prvních příznaků chřipkového onemocnění nepodléhat panice, že už je to tady a naše nemoc je nevyhnutelná,“ vysvětluje.

Podle Začalové bychom měli pozorně zkoumat, co se vlastně s naším tělem děje a jak ho potřebujeme podpořit, aby mělo prostor dostat se znovu do rovnováhy. Otužovat sami sebe tím, že se naučíme podobné situace zvládat.

A když už nás chřipka dostihne, kdy je čas sáhnout po léku? „Doporučuji nepodléhat iluzi, že existuje nějaký lék na chřipku,“ říká Začalová. Léky s nápisem „na chřipku a nachlazení“, které v lékárně seženeme bez předpisu a na které nás lákají televizní reklamy, totiž pouze tlumí příznaky.

„Některé fungují na únavu a malátnost, jiné na bolest a horečku nebo působí obecně protizánětlivě. Každý z těchto příznaků je ale informací pro naše tělo, jak se mu vede, respektive nevede, co se v něm děje a co potřebuje,“ sděluje svou zkušenost Začalová.

Každý z těchto léků má podle ní tedy smysl v momentě, kdy máme pocit, že abychom se mohli uzdravit, potřebujeme v něčem podpořit. Třeba když se pro bolest nebo horečku nemůžeme vyspat, když horečky trvají dlouho a jsou příliš vysoké a potřebujeme se vypotit. „Myslím, že je důležité, aby každý nemocný v ten moment volil, co je mu blízké, s čím má dobrou zkušenost. A je jedno, jestli volí léky nebo byliny. Důležité je dát si dostatek času na uzdravení,“ shrnuje Začalová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře