Reklama
reklama

Lékařka radí, jak na chřipku: Otužujte se fyzicky i psychicky

Základem zdravého organismu je fungující imunita, takže nikoho nepřekvapí, že jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se bránit chřipce, je její posilování. „Nejlepší způsob, jak předcházet nejen chřipce, vidím v otužování. A to ve smyslu naučit se vyrovnávat se stresem, kterému je naše tělo vystavené,“ doporučuje lékařka Olga Začalová.

Zvyšovat fyzickou otužilost bychom měli stále, odborníci dokonce radí začínat již v miminkovském věku. V zimě je vhodné například využívat sauny, páru a další wellness zařízení, pobývat na čerstvém vzduchu a také chodit dostatečně oblečeni, avšak ne zbytečně navlečeni do mnoha vrstev.

Fyzická otužilost ale podle Začalové není všechno. „Stejně tak je důležité otužovat se psychicky. Například v případě prvních příznaků chřipkového onemocnění nepodléhat panice, že už je to tady a naše nemoc je nevyhnutelná,“ vysvětluje.

Podle Začalové bychom měli pozorně zkoumat, co se vlastně s naším tělem děje a jak ho potřebujeme podpořit, aby mělo prostor dostat se znovu do rovnováhy. Otužovat sami sebe tím, že se naučíme podobné situace zvládat.

A když už nás chřipka dostihne, kdy je čas sáhnout po léku? „Doporučuji nepodléhat iluzi, že existuje nějaký lék na chřipku,“ říká Začalová. Léky s nápisem „na chřipku a nachlazení“, které v lékárně seženeme bez předpisu a na které nás lákají televizní reklamy, totiž pouze tlumí příznaky.

„Některé fungují na únavu a malátnost, jiné na bolest a horečku nebo působí obecně protizánětlivě. Každý z těchto příznaků je ale informací pro naše tělo, jak se mu vede, respektive nevede, co se v něm děje a co potřebuje,“ sděluje svou zkušenost Začalová.

Každý z těchto léků má podle ní tedy smysl v momentě, kdy máme pocit, že abychom se mohli uzdravit, potřebujeme v něčem podpořit. Třeba když se pro bolest nebo horečku nemůžeme vyspat, když horečky trvají dlouho a jsou příliš vysoké a potřebujeme se vypotit. „Myslím, že je důležité, aby každý nemocný v ten moment volil, co je mu blízké, s čím má dobrou zkušenost. A je jedno, jestli volí léky nebo byliny. Důležité je dát si dostatek času na uzdravení,“ shrnuje Začalová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře