Reklama
reklama

Lékařka radí, jak na chřipku: Otužujte se fyzicky i psychicky

Základem zdravého organismu je fungující imunita, takže nikoho nepřekvapí, že jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se bránit chřipce, je její posilování. „Nejlepší způsob, jak předcházet nejen chřipce, vidím v otužování. A to ve smyslu naučit se vyrovnávat se stresem, kterému je naše tělo vystavené,“ doporučuje lékařka Olga Začalová.

Zvyšovat fyzickou otužilost bychom měli stále, odborníci dokonce radí začínat již v miminkovském věku. V zimě je vhodné například využívat sauny, páru a další wellness zařízení, pobývat na čerstvém vzduchu a také chodit dostatečně oblečeni, avšak ne zbytečně navlečeni do mnoha vrstev.

Fyzická otužilost ale podle Začalové není všechno. „Stejně tak je důležité otužovat se psychicky. Například v případě prvních příznaků chřipkového onemocnění nepodléhat panice, že už je to tady a naše nemoc je nevyhnutelná,“ vysvětluje.

Podle Začalové bychom měli pozorně zkoumat, co se vlastně s naším tělem děje a jak ho potřebujeme podpořit, aby mělo prostor dostat se znovu do rovnováhy. Otužovat sami sebe tím, že se naučíme podobné situace zvládat.

A když už nás chřipka dostihne, kdy je čas sáhnout po léku? „Doporučuji nepodléhat iluzi, že existuje nějaký lék na chřipku,“ říká Začalová. Léky s nápisem „na chřipku a nachlazení“, které v lékárně seženeme bez předpisu a na které nás lákají televizní reklamy, totiž pouze tlumí příznaky.

„Některé fungují na únavu a malátnost, jiné na bolest a horečku nebo působí obecně protizánětlivě. Každý z těchto příznaků je ale informací pro naše tělo, jak se mu vede, respektive nevede, co se v něm děje a co potřebuje,“ sděluje svou zkušenost Začalová.

Každý z těchto léků má podle ní tedy smysl v momentě, kdy máme pocit, že abychom se mohli uzdravit, potřebujeme v něčem podpořit. Třeba když se pro bolest nebo horečku nemůžeme vyspat, když horečky trvají dlouho a jsou příliš vysoké a potřebujeme se vypotit. „Myslím, že je důležité, aby každý nemocný v ten moment volil, co je mu blízké, s čím má dobrou zkušenost. A je jedno, jestli volí léky nebo byliny. Důležité je dát si dostatek času na uzdravení,“ shrnuje Začalová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře