Reklama
reklama

Lékaři v Brně mrazí srdce až na mínus padesát stupňů

Část srdce zmrazí až na minus 50 stupňů Celsia. To je nová metoda léčby fibrilace síní, kterou zavedli lékaři v Brně. Fibrilaci síní způsobují plicní žíly v srdci. Síně se nestahují a sráží se v nich krev. Ta se potom může dostat do mozku a způsobit vážné komplikace, například mozkovou mrtvici.

Dosud lékaři fibrilaci léčili izolováním plicních žil, které ji způsobují, takzvaným odtavením od srdce. Nová metoda zvaná kryoablace je jednodušší a kratší, může ušetřit až hodiny času. Kryoablaci používají lékaři v Praze a v Českých Budějovicích, nyní mohou zákrok podstoupit pacienti i v Brně.

Fibrilaci síní lidé nejčastěji pociťují jako pocit bušení srdce, zrychlený nebo nepravidelný tep, mohou se cítit unavení a nevýkonní. Nejlepší prevencí je udržovat zdravý životní styl. Riziko krevní sraženiny roste u lidí s vysokým tlakem, vysokou hladinou cholesterolu v krvi nebo cukrovkou. Zhoršují  totiž pružnost a průchodnost tepen.

Použití kryobalonu v indikaci izolace plicních žil je nová metoda, která se postupně celosvětově zavádí. Nevýhodou metody je, že ji nelze použít pro všechny formy fibrilace.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře