Reklama
reklama

Lékaři v Brně mrazí srdce až na mínus padesát stupňů

Část srdce zmrazí až na minus 50 stupňů Celsia. To je nová metoda léčby fibrilace síní, kterou zavedli lékaři v Brně. Fibrilaci síní způsobují plicní žíly v srdci. Síně se nestahují a sráží se v nich krev. Ta se potom může dostat do mozku a způsobit vážné komplikace, například mozkovou mrtvici.

Dosud lékaři fibrilaci léčili izolováním plicních žil, které ji způsobují, takzvaným odtavením od srdce. Nová metoda zvaná kryoablace je jednodušší a kratší, může ušetřit až hodiny času. Kryoablaci používají lékaři v Praze a v Českých Budějovicích, nyní mohou zákrok podstoupit pacienti i v Brně.

Fibrilaci síní lidé nejčastěji pociťují jako pocit bušení srdce, zrychlený nebo nepravidelný tep, mohou se cítit unavení a nevýkonní. Nejlepší prevencí je udržovat zdravý životní styl. Riziko krevní sraženiny roste u lidí s vysokým tlakem, vysokou hladinou cholesterolu v krvi nebo cukrovkou. Zhoršují  totiž pružnost a průchodnost tepen.

Použití kryobalonu v indikaci izolace plicních žil je nová metoda, která se postupně celosvětově zavádí. Nevýhodou metody je, že ji nelze použít pro všechny formy fibrilace.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře