Reklama
reklama

Lékaři umí v Brně zkrátit léčbu rakoviny prsu. Ze sedmi týdnů na jeden

Brachyoradioterapie – metodu, která výrazně zkrátí dobu léčby zářením, začnou používat v boji proti rakovině prsu v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Díky brachyoradioterapii zvládnoulékaři ozářit nádor uvnitř v místě nádoru nebo v nádoru samotném. Léčba se tím zkrátí ze sedmi týdnů na jeden.

Brachyoradioterapie měla doteď v Brně jiné využití. Lékaři ji používali na gynekologické a jiné nádory, například nádory v jícnu. Nedá se aplikovat na všechny ženy s nádorem prsu. Nelze léčit ženy s menším poprsím a s nádorem, který metastázuje. Má však výborný kosmetický efekt, nepřináší rizika poškození kůže.

Metodu začínají lékaři používat díky evropské studii, jejíž součástí byla i jedna z pacientek z brněnské nemocnice. Radioterapie u ní byla úspěšná. Masarykův onkologický ústav mohl díky daru společnosti Slovenský plynárenský priemysel obměnit za 2,5 milionu korun přístrojové vybavení pro brachyoradioterapii. „Nakoupili jsme aplikátor pro ozáření pacientek po odstranění dělohy nebo s rakovinou děložního čípku a také operační stůl," uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Rakovinu prsu ženám lékaři nejčastěji potvrdí po vyšetření na mamografu. V brněnské fakultní nemocnici přijímají objednávky na vyšetření i přes internet. Formulář najdou pacientky na internetových stránkách nemocnice. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře