Reklama
reklama

Lékaři umí v Brně zkrátit léčbu rakoviny prsu. Ze sedmi týdnů na jeden

Brachyoradioterapie – metodu, která výrazně zkrátí dobu léčby zářením, začnou používat v boji proti rakovině prsu v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Díky brachyoradioterapii zvládnoulékaři ozářit nádor uvnitř v místě nádoru nebo v nádoru samotném. Léčba se tím zkrátí ze sedmi týdnů na jeden.

Brachyoradioterapie měla doteď v Brně jiné využití. Lékaři ji používali na gynekologické a jiné nádory, například nádory v jícnu. Nedá se aplikovat na všechny ženy s nádorem prsu. Nelze léčit ženy s menším poprsím a s nádorem, který metastázuje. Má však výborný kosmetický efekt, nepřináší rizika poškození kůže.

Metodu začínají lékaři používat díky evropské studii, jejíž součástí byla i jedna z pacientek z brněnské nemocnice. Radioterapie u ní byla úspěšná. Masarykův onkologický ústav mohl díky daru společnosti Slovenský plynárenský priemysel obměnit za 2,5 milionu korun přístrojové vybavení pro brachyoradioterapii. „Nakoupili jsme aplikátor pro ozáření pacientek po odstranění dělohy nebo s rakovinou děložního čípku a také operační stůl," uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Rakovinu prsu ženám lékaři nejčastěji potvrdí po vyšetření na mamografu. V brněnské fakultní nemocnici přijímají objednávky na vyšetření i přes internet. Formulář najdou pacientky na internetových stránkách nemocnice. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře