Reklama
reklama

Lékař: Otravná sezóna, aneb hlavně nepište, že už rostou

V medicíně je u celé řady onemocnění či zdravotních komplikací dobře znám jejich sezónní výskyt. Otravy houbami pak představují problematiku období od června do září. Meziročně ovšem jejich výskyt značně kolísá v závislosti na počasí a dalších podmínkách, ovlivňujících růst hub.

Přesné údaje o výskytu otrav houbami nejsou k dispozici, protože nepodléhají povinnému hlášení a mohou též uniknout diagnóze. „Setkáváme se jednak s otravami pravými, způsobenými toxiny jedovatých hub, a dále s otravami nepravými, které vznikají nevhodnou úpravou, skladováním či jinými druhotnými změnami hub nejedovatých. Příznaky těchto otrav mohou být značně pestré, variabilní je i jejich tíže z hlediska ohrožení zdraví či života pacienta,“ říká Josef Hanuš z II. interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Dominujícími příznaky u většiny otrav jsou obtíže ze strany zažívacího traktu – bolesti břicha, nevolnost a zvracení, průjem – objevující se s různou prodlevou od požití hub. Mohou se ale vyskytnout i poruchy vědomí, halucinace, změny srdeční frekvence a tlaku, pocení či slinění.

Zejména otravy muchomůrkou tygrovanou, kterých jsou letos evidovány již desítky, bývají svými  projevy až bizarní. „Setkali jsme se například s pacientem, který se při intoxikaci zmíněnou houbou sebepoškodil opakovanými údery hlavou do nábytku či podlahy, a dokonce si kromě několika tržných ran vyrazil také zub,“ popisuje Hanuš.

Záludný může být dvoufázový průběh otravy, typický pro naši nejnebezpečnější houbu, muchomůrku zelenou, kdy po prvních obtížích přichází přechodné jedno – až dvoudenní zlepšení, po kterém ale může dojít k rychlému rozvoji selhávání životně důležitých orgánů, jater a ledvin. Pokud pacient ve fázi prvních obtíží nevyhledá lékařskou pomoc a uchlácholí se tímto zlepšením, dostává se pak do nemocnice v závažném stavu, ohrožen na životě.

Optimální situace z hlediska lékaře pečujícího o otráveného pacienta nastává v případě, kdy pacient přichází ihned po vzniku obtíží, přináší s sebou zbytky plodnic nasbíraných hub či zbytek požitého pokrmu, nebo vzorek zvratků, a je doprovázen všemi osobami, které inkriminovaný pokrm jedli s ním. „Získaný biologický materiál i klinické údaje jsou pak analyzovány ve spolupráci s mykologem, přesná identifikace původce otravy pak umožňuje využít specifická léčebná opatření,“ dodává Hanuš.

Doporučení:  konzumujte jen houby, které bezpečně znáte,  v případě nejistoty využijte služeb některé mykologické poradny (například v Brně při Moravském zemském muzeu), nekombinujte konzumaci hub s požitím alkoholu,  uchovejte si vzorek z nasbíraných hub či připraveného pokrmu, při objevení obtíží neprodleně, vyhledejte lékařskou pomoc,  myslete na všechny, kteří se mohli potenciálně otrávit s vámi.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře