Reklama
reklama

Kouzelné bylinky na kašel a virózu

Kašel a rýmu nemá nikdo rád. Ovšem v období, kdy se střídají teploty ze dne na den, rána jsou chladná a odpoledne nevíte, kam s kabáty a svetry, se rýma a kašel vyhne málokomu. V takovém případě vsaďte na bylinky.

Zelené přírodní poklady. Tak říkají bylinkám ti, kteří objevili, nebo postupně objevují jejich léčivou moc. Jde o rostliny, které provázely lidstvo odnepaměti. A v dnešní době jsme jen zapomněli, k čemu všemu užitečnému lidem pomáhaly. Je proto znovu potřeba objevit jejich léčivý a voňavý svět. Bylinky nás provázely staletí a najednou, za posledních sto let, to jakoby někdo přestřihl a naše vědomosti o léčivé síle bylinek úplně zmizely. Roli ve zmizení bylinek určitě sehrálo umění vyrobit syntetická umělá léčiva, která působí silněji, rychleji, ale nepůsobí na tělo jako celek.

Odnepaměti se v lidovém léčitelství používá zázvor. Na sto procent zázvor pomůže od lehkého nachlazení, ale například i od nevolnosti v autě. Zázvor můžete použít do čaje, kdy v horké vodě necháte 10 minut louhovat kolečka zázvoru. Pokud zázvor do čaje nastrouháte, bude mít silnější a výraznější chuť.  Při nachlazení také pomůže čaj z lipového květu a mateřídoušky, sirup proti kašli z jitrocele nebo černého bezu a kloktání odvazu ze šalvěje lékařské.

Nedá se říci, že existuje bylina přímo na chřipku, některé však mohou pozitivně ovlivnit její průběh a tíži. Hned první "protichřipkovou" bylinu u nás mezi léčivky zpravidla neřadíme. Je jí bedrník anýz, používaný hlavně jako aromatické koření. Zhruba před rokem proběhla světovým tiskem zpráva, že anýz obsahuje chemickou látku strukturálně podobnou jednomu z antivirotik ničících virus chřipky.

K nejběžnějším léčivkám českých luhů a hájů patří bez černý. Jeho květy se používají v léčbě rýmy a katarů dýchacích cest. Dýchání osvěží také máta peprná, která podle některých zdrojů působí i proti bolestem hlavy. Další široce rozšířenou léčivkou či spíše léčivým stromem je lípa. Lipové květy se odedávna používají ke snížení horečky a podle některých zdrojů působí také mírně sedativně.

Oblíbenou léčivou rostlinou nejen v Čechách je šípková růže. Její plody se používají k přípravě šípkového čaje. V syrovém stavu má šípek vysoký obsah vitaminu C, který se uplatňuje během hojení a v některých složkách imunitního systému. Bohužel vysoké teploty, tj. horká voda používaná k přípravě nálevu, ničí až 90 % vitaminu C. Nicméně teplý čaj pomáhá uvolnit ucpané nosní dutiny a celkově přináší úlevu.

Existuje ještě mnoho dalších léčivek, jež se používají při léčbě nemocí, které primárně postihují dýchací cesty. Je to například šalvěj lékařská, tymián obecný, plicník lékařský a další. Základem ochrany před chřipkou přesto zůstává především důkladná prevence a v případě onemocnění pak odpovídající léčba.

Při léčbě bylinkami ale musíte počítat s tím, že bylina má delší nástup, ale také její účinky trvají déle než u léčiv.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře