Reklama
reklama

Kimči - zdravé zelí z Koreje vypálí všechny bacily

Chřipky, angíny, oslabená imunita. Takto každoročně vypadá začátek roku a následující chladné zimní měsíce. Pokud chcete vyzkoušet komplexní a účinný přírodní všelék a zároveň si zpestřit jídelníček, sáhněte po kimči, potravině, která se řadí mezi pět nejzdravějších jídel světa. Možná se díky němu ubráníte i nachlazenému kolegovi v práci či kašlajícím dětem a sami viróze nepodlehnete.

Kimči (nebo též kimchi) pochází původně z Koreje, na chuť mu ale přicházejí i jinde. Své místo v jídelníčku si postupně buduje i u nás. Jedná se o silně kořeněné kvašené zelí, které má svou specifickou a nezaměnitelnou chuť i velmi pronikavou vůni.

Pikantní pochoutka slouží nejčastěji jako příloha k hlavnímu jídlu, má ale i další využití. „Můžete ho jíst samostatně jako salát, přidat do zapékaných toastů nebo použít k dochucení guláše a omáček. Vynikající je polévka v různých podobách, například jako česká zelňačka,“ doporučuje Libor Nop, který kimči dle vlastního receptu vlastnoručně vyrábí a prodává.

Ve skutečnosti žádný správný recept na kimči neexistuje, přestože první zmínky o něm se objevují již 3000 let př. nl. Korejské hospodyňky mají většinou každá vlastní rodinný recept, který se dědí a vylepšuje z generace na generaci, stejně jako se u nás dědí třeba recept na tu nejlepší babiččinu svíčkovou. Pokud máte potřebné suroviny, je jen na vás, v jakém poměru je namícháte.

Hlavními ingrediencemi při výrobě jsou čínské zelí, bílá ředkev, koření a sůl. Koření představují zpravidla červené mleté chilli papričky, cibule, česnek, zázvor a rybí omáčka.

Takto vytvořená směs se nakládá na týdny či měsíce do velkých kameninových nádob a nechává se fermentovat. Obrovskou výhodou kimči tedy je, že jej nemusíte sníst hned. „V chladu vydrží chemicky neupravované kimči běžně několik měsíců. Fermentační proces stále probíhá a trochu mění chuť. Kimči je postupně kyselejší a méně pálivé,“ vysvětluje Nop.

Odpověď na otázku, proč je právě kimči tak zdravé, získáme snadno. Je to komplexní „živá“ potravina, která obsahuje vlákninu, laktobacily, proteiny, aminokyseliny a spoustu vitamínů a enzymů. Díky svému složení udržuje zdravý trávicí systém. Stimuluje chuť k jídlu a jeho užívání se projeví především na vaší vitalitě. Dokáže povzbudit a podpořit chuť do života.

V Brně již kimči také seženete, když víte, kde se po něm ptát. Ochutnat ho můžete například v japonské restauraci Ebisu, kde si ho majitelka vyrábí sama. Tato zdravá pochoutka se objevuje také na food-festivalech či farmářských trzích. Pokud si ho chcete nakoupit ve větším množství, zkuste domácí výrobu kimči ve Šlapanicích nebo e-shop.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře