Reklama
reklama

Kimči - zdravé zelí z Koreje vypálí všechny bacily

Chřipky, angíny, oslabená imunita. Takto každoročně vypadá začátek roku a následující chladné zimní měsíce. Pokud chcete vyzkoušet komplexní a účinný přírodní všelék a zároveň si zpestřit jídelníček, sáhněte po kimči, potravině, která se řadí mezi pět nejzdravějších jídel světa. Možná se díky němu ubráníte i nachlazenému kolegovi v práci či kašlajícím dětem a sami viróze nepodlehnete.

Kimči (nebo též kimchi) pochází původně z Koreje, na chuť mu ale přicházejí i jinde. Své místo v jídelníčku si postupně buduje i u nás. Jedná se o silně kořeněné kvašené zelí, které má svou specifickou a nezaměnitelnou chuť i velmi pronikavou vůni.

Pikantní pochoutka slouží nejčastěji jako příloha k hlavnímu jídlu, má ale i další využití. „Můžete ho jíst samostatně jako salát, přidat do zapékaných toastů nebo použít k dochucení guláše a omáček. Vynikající je polévka v různých podobách, například jako česká zelňačka,“ doporučuje Libor Nop, který kimči dle vlastního receptu vlastnoručně vyrábí a prodává.

Ve skutečnosti žádný správný recept na kimči neexistuje, přestože první zmínky o něm se objevují již 3000 let př. nl. Korejské hospodyňky mají většinou každá vlastní rodinný recept, který se dědí a vylepšuje z generace na generaci, stejně jako se u nás dědí třeba recept na tu nejlepší babiččinu svíčkovou. Pokud máte potřebné suroviny, je jen na vás, v jakém poměru je namícháte.

Hlavními ingrediencemi při výrobě jsou čínské zelí, bílá ředkev, koření a sůl. Koření představují zpravidla červené mleté chilli papričky, cibule, česnek, zázvor a rybí omáčka.

Takto vytvořená směs se nakládá na týdny či měsíce do velkých kameninových nádob a nechává se fermentovat. Obrovskou výhodou kimči tedy je, že jej nemusíte sníst hned. „V chladu vydrží chemicky neupravované kimči běžně několik měsíců. Fermentační proces stále probíhá a trochu mění chuť. Kimči je postupně kyselejší a méně pálivé,“ vysvětluje Nop.

Odpověď na otázku, proč je právě kimči tak zdravé, získáme snadno. Je to komplexní „živá“ potravina, která obsahuje vlákninu, laktobacily, proteiny, aminokyseliny a spoustu vitamínů a enzymů. Díky svému složení udržuje zdravý trávicí systém. Stimuluje chuť k jídlu a jeho užívání se projeví především na vaší vitalitě. Dokáže povzbudit a podpořit chuť do života.

V Brně již kimči také seženete, když víte, kde se po něm ptát. Ochutnat ho můžete například v japonské restauraci Ebisu, kde si ho majitelka vyrábí sama. Tato zdravá pochoutka se objevuje také na food-festivalech či farmářských trzích. Pokud si ho chcete nakoupit ve větším množství, zkuste domácí výrobu kimči ve Šlapanicích nebo e-shop.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře