Reklama
reklama

Jak připravit kolo na novou sezónu

Teplé dny se blíží a než vyrazíte za prvními cyklistickými zážitky, vyplatí se kolu po zimním spánku věnovat trochu pozornosti. Po několika měsících ve sklepě či garáži potřebuje i náš dvoukolý miláček připravit na novou sezónu. Na co se zaměřit?

Před první vyjížďkou věnujte kolu pozornost jako celku a zkontrolujte stav všech součástek a dotažení šroubů, vystačíte si u toho se základním vybavením. Poté přichází na řadu očista pohonu. Nejsnadnějším způsobem je důkladné vyčištění řetězu a zubů na převodnících i kazetě. Pomůže k tomu suchý hadřík, ideálně však speciální čistič určený na kola, snažte se však použít co nejméně vody. Stejnou péči pak věnujte i přehazovačkám, pedálům a sedlu. Poté zkontrolujte, zda je řetěz dostatečně namazán. Pokud na prstech zůstane jemný mastný film, máte hotovo. Častým nedostatkem jsou po dlouhodobém uložení kola podhuštěné pneumatiky, jejich tlak proto dofoukněte nožní pumpičkou či na jakékoliv benzínové pumpě. Příliš tvrdé pneumatiky připraví cyklisty na projížďkách o uživatelské pohodlí, podhuštěné naopak zvyšují riziko průrazu. Riziko defektu zvyšuje i příliš opotřebovaný plášť pneumatik, zmizel-li z běhounu vzorek, je čas na výměnu.

Dalším bodem v kontrolním hledáčku budou brzdy. Vždy záleží na jejich typu, snadno ale vyzkoušíte jejich účinnost pomalým rozjetím se a po pár metrech zabrzděním zvlášť přední a zadní brzdou. Brzdný účinek zhoršuje opotřebení brzdového obložení, mastnota či prach na plochách, otřete proto ráfky suchým hadříkem. Případné zásahy do brzdového systému ale vyžadují složitější zákrok, zavezte proto raději v tomto případě kolo do nejbližšího servisu. Pokud jste ještě zkontrolovali promazání lanek, výplet, odpruženou vidlici a zakonzervovali sedlo pomocí krému či oleje, můžete vyrazit. Potřebujete-li na vzdálenější cyklovýlet kolo dopravit autem, máte tři možnosti. Přeprava bicyklů uvnitř auta zabere mnoho místa a je nutné kolo především dobře upevnit, jinak hrozí posádce zranění.

Další variantou je pořízení nosiče, který můžete umístit na střechu či dozadu za vůz. Střešní nosiče ideálně pořizujte ve specializovaných obchodech, vybírat můžete mezi různými materiály, zajišťujícími zámky a upínacími mechanismy. Kvalitní nosič ulehčí i uchycení a poradí si s různými tvary rámů kol. Zadní nosiče se upevňují na páté dveře vozu, nevýhodou je jejich složitá instalace. Té se vyhnete využitím tažného zařízení, u tohoto způsobu přepravy jsou však vyšší pořizovací náklady.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře