Reklama
reklama

Jak připravit kolo na novou sezónu

Teplé dny se blíží a než vyrazíte za prvními cyklistickými zážitky, vyplatí se kolu po zimním spánku věnovat trochu pozornosti. Po několika měsících ve sklepě či garáži potřebuje i náš dvoukolý miláček připravit na novou sezónu. Na co se zaměřit?

Před první vyjížďkou věnujte kolu pozornost jako celku a zkontrolujte stav všech součástek a dotažení šroubů, vystačíte si u toho se základním vybavením. Poté přichází na řadu očista pohonu. Nejsnadnějším způsobem je důkladné vyčištění řetězu a zubů na převodnících i kazetě. Pomůže k tomu suchý hadřík, ideálně však speciální čistič určený na kola, snažte se však použít co nejméně vody. Stejnou péči pak věnujte i přehazovačkám, pedálům a sedlu. Poté zkontrolujte, zda je řetěz dostatečně namazán. Pokud na prstech zůstane jemný mastný film, máte hotovo. Častým nedostatkem jsou po dlouhodobém uložení kola podhuštěné pneumatiky, jejich tlak proto dofoukněte nožní pumpičkou či na jakékoliv benzínové pumpě. Příliš tvrdé pneumatiky připraví cyklisty na projížďkách o uživatelské pohodlí, podhuštěné naopak zvyšují riziko průrazu. Riziko defektu zvyšuje i příliš opotřebovaný plášť pneumatik, zmizel-li z běhounu vzorek, je čas na výměnu.

Dalším bodem v kontrolním hledáčku budou brzdy. Vždy záleží na jejich typu, snadno ale vyzkoušíte jejich účinnost pomalým rozjetím se a po pár metrech zabrzděním zvlášť přední a zadní brzdou. Brzdný účinek zhoršuje opotřebení brzdového obložení, mastnota či prach na plochách, otřete proto ráfky suchým hadříkem. Případné zásahy do brzdového systému ale vyžadují složitější zákrok, zavezte proto raději v tomto případě kolo do nejbližšího servisu. Pokud jste ještě zkontrolovali promazání lanek, výplet, odpruženou vidlici a zakonzervovali sedlo pomocí krému či oleje, můžete vyrazit. Potřebujete-li na vzdálenější cyklovýlet kolo dopravit autem, máte tři možnosti. Přeprava bicyklů uvnitř auta zabere mnoho místa a je nutné kolo především dobře upevnit, jinak hrozí posádce zranění.

Další variantou je pořízení nosiče, který můžete umístit na střechu či dozadu za vůz. Střešní nosiče ideálně pořizujte ve specializovaných obchodech, vybírat můžete mezi různými materiály, zajišťujícími zámky a upínacími mechanismy. Kvalitní nosič ulehčí i uchycení a poradí si s různými tvary rámů kol. Zadní nosiče se upevňují na páté dveře vozu, nevýhodou je jejich složitá instalace. Té se vyhnete využitím tažného zařízení, u tohoto způsobu přepravy jsou však vyšší pořizovací náklady.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře