Reklama
reklama

Výživové doplňky jsou jen potraviny, nechrání před nemocemi

Holdujete různým výživovým doplňkům, které slibují úlevu od nemoci a nepotřebujete na ně recept? Dejte si pozor. V žádném případě nemohou nahradit skutečné léky a pokud to jejich výrobci tvrdí, lžou.

Z výživových doplňků, které se většinou prodávají ve formě tabletek, a tedy nám připomínají léky, se stal výnosný byznys. Přispívají něj mnozí z nás s nadějí, že díky nim budou zdraví. Pravda je však jiná.

“Výrobek není v žádném případě lék. Je to potravina. Nemohou se mu přisuzovat schopnosti prevence a léčby nemocí,” upozornila Lenka Skalická z Úřadu veřejného zdravotnictví. Přitom mnohé takové “pilulky” nás v lékárně či v supermarketu vyjdou i na deset či dvacet eur, šmejdi na předváděcích akcích je dokonce nabízejí za několik stovek!

Hygienici úřadu prověřili v září 1 626 různých výživových doplňků, přičemž odhalili několik přešlapů. “Klamavou reklamu jsme zjistili při 85 kontrolovaných produktech, tedy přibližně u pěti procentech,” říká Skalická. Klamně označené výživové doplňky našli hygienici ve skladech u distributorů. “Pokud obal výživového doplňku nebo webstránka, která ho propaguje, tvrdí například, že léčí onemocnění střev či chrání před infarktem, je to zavádění zákazníka, je to klamavá reklama,” upozornila Skalická.

A jak to vypadá v lékárnách. “V létě byly u nás zástupci výrobců a distribučních firem, aby zkontrolovali každou jednu krabičku výživového doplňku. Při každém, kde bylo slovo léčí nebo prevence, vzali fix a toto označení začernily nebo přeznačili,” prozradil lékárník Jaroslav Glauca. “Tyto přelepené zda začerněné výživové doplňky jsme již prodali. Nyní máme nové dodávky, kde tato slova vůbec nejsou vytištěna. Výrobce už při tisku pozměnil text na obalu. Tedy označení jako léčí nebo prevence již na výživové doplňky nedali.”

“Výživové doplňky nesplňují kritéria, které se kladou na léky. Pokud jde například o křečové žíly, nedoporučuji k léčbě žádný z výživových doplňků, které aktuálně nabízejí lékárny. Jsou to nerozumně vynaložené peníze,” zdůraznil František Žernovický, cévní chirurg z Národního ústavu srdečních chorob v Bratislavě. Navíc taková samoléčba je podle něj nebezpečná. “Onemocnění se vůbec neléčí. Přitom již v raném stádiu třeba jít s křečovými žilami k lékaři. K léčbě křečových žil máme ověřený lék, který brzdí zánět v samotné tkáni. Dále jsou zde kompresivní punčoch . A u těžších pacientů lze udělat chirurgický zákrok nebo sklerotizaci,” doplnil chirurg Žernovický.

Upozorní vás lékárníci, že výživové doplňky nejsou léky a nepůsobí preventivně? V jedné z pražských lékáren jsme si ptali výživový doplněk působící preventivně na rakovinu prsu. Paní magistra bez váhání položila na pult dva výrobky. Na jejich obalu však nebylo uvedeno, že působí preventivně. “Teď tam sice není napsáno, že účinkují preventivně, ale já vím, na co to bylo určeno. Já vám to doporučuji v rámci prevence,” reagovala lékárnice na naše námitky. Stejné produkty nám nabídli i v další lékárně. Paní magistra nám na pult položila stejné produkty a argumentovala podobně: “Lidé říkají, že jim pomáhají. Mně osobně sice cysty v prsou nezmizely, ale naše gynekoložky říkají, že s tím mají dobré výsledky.”

TOP 12 lží o výživových doplňcích

1. Působí protizánětlivě.
2. Zmírňují bolesti svalů a kloubů.
3. Hubí choroboplodné mikroorganismy v trávicím traktu.
4. Léčí onemocnění střev.
5. Pomáhá v prevenci aterosklerózy – chrání cévy před hrubnutí a následnou neprůchodností.
6. Mají protirakovinný účinek – chrání před rakovinou prsu.
7. Chrání před infarktem a selháním srdce.
8. Chrání před vznikem ledvinových kamenů.
9. Má protivirové a antikarcinogenní účinky.
10. Brání nadměrné srážlivosti krve, je tedy prevencí před trombózou.
11. Léčí akné, dermatitidu, ekzémy a lupénku, léčí astma.
12. Preventivně působí při bolestech nohou, pocitu těžkých nohou, otocích, brnění, křečích dolních končetin a křečových žilách .

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře