Reklama
reklama

Posilování ramen: Ochablá ramena nejsou pěkná, ani projevem něžnosti

Proč posilovat ramena? Stav ramenních svalů má velký význam pro postavu, tvoří součást tvaru trupu, připomínající písmeno V. U žen nejsou ochablá ramena projevem něžnosti a ženskosti, ale znakem nedostatečné péče o svalový systém.

Příroda k nám může být při narození štědrá a dát nám do vínku velkou biakromiální šíři ramen, k tomu velký počet neuromotorických jednotek a vyšší počet rychlých svalových vláken. V takovém případě budeme s výsledky svého úsilí při posilování ramen spokojeni mnohem dříve, než v případě, že bude příroda svými dary šetřit. Ramena představují komplexní a složitou kosterně - svalovou strukturu. Z hlediska posilování se největší pozornost věnuje ovlivňování tvaru a velikosti deltových svalů, které se na vzhledu ramen a celé postavy nejvýrazněji podílejí.

Svaly pletence ramenního mají významnou funkci mobilní, protože zajišťují veškeré pohyby horní končetiny ve vztahu k trupu, ale také funkci fixační. Svaly ramene se aktivují i u cviků, zaměřených na rozvoj paží, zad a hrudníku. Jsou proto snadno zranitelné, často podléhají přetrénování a bezchybné provádění cviků na posilování ramen je ve fitcentrech spíše vzácností.

Do oblasti ramenního kloubu se však často přenáší i bolesti, jejichž příčina obvykle spočívá v jiných částech těla. Proto je třeba věnovat patřičnou pozornost nejen správnému cvičení, ale také případným bolestem, které mohou přecházet do chronického stavu, jsou-li neřešeny a mohou vést k závažným obtížím. Svalstvo ramen je však nutné posilovat, protože má výraznou tendenci k ochabování. Stupeň oslabení může u vnímavých jedinců vyvolat až stav luxace, kdy dochází k vymknutí kloubu i při mírné zátěži (například při oblékání kabátu ).

Síla a stabilita ramenního kloubu závisí do značné míry na svalech, které obtáčí celé kloubní pouzdro a označují se termínem „rotátorový límec“, nesprávná technika cvičení může vést k zánětu a poškození.

Z estetického hlediska vzhled oblasti ramen do značné míry závisí na vzájemném poměru rozvoje svalů hrudníku a zad a významně se podílí na „horním zkříženém syndromu".

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře