Reklama
reklama

Posilování ramen: Ochablá ramena nejsou pěkná, ani projevem něžnosti

Proč posilovat ramena? Stav ramenních svalů má velký význam pro postavu, tvoří součást tvaru trupu, připomínající písmeno V. U žen nejsou ochablá ramena projevem něžnosti a ženskosti, ale znakem nedostatečné péče o svalový systém.

Příroda k nám může být při narození štědrá a dát nám do vínku velkou biakromiální šíři ramen, k tomu velký počet neuromotorických jednotek a vyšší počet rychlých svalových vláken. V takovém případě budeme s výsledky svého úsilí při posilování ramen spokojeni mnohem dříve, než v případě, že bude příroda svými dary šetřit. Ramena představují komplexní a složitou kosterně - svalovou strukturu. Z hlediska posilování se největší pozornost věnuje ovlivňování tvaru a velikosti deltových svalů, které se na vzhledu ramen a celé postavy nejvýrazněji podílejí.

Svaly pletence ramenního mají významnou funkci mobilní, protože zajišťují veškeré pohyby horní končetiny ve vztahu k trupu, ale také funkci fixační. Svaly ramene se aktivují i u cviků, zaměřených na rozvoj paží, zad a hrudníku. Jsou proto snadno zranitelné, často podléhají přetrénování a bezchybné provádění cviků na posilování ramen je ve fitcentrech spíše vzácností.

Do oblasti ramenního kloubu se však často přenáší i bolesti, jejichž příčina obvykle spočívá v jiných částech těla. Proto je třeba věnovat patřičnou pozornost nejen správnému cvičení, ale také případným bolestem, které mohou přecházet do chronického stavu, jsou-li neřešeny a mohou vést k závažným obtížím. Svalstvo ramen je však nutné posilovat, protože má výraznou tendenci k ochabování. Stupeň oslabení může u vnímavých jedinců vyvolat až stav luxace, kdy dochází k vymknutí kloubu i při mírné zátěži (například při oblékání kabátu ).

Síla a stabilita ramenního kloubu závisí do značné míry na svalech, které obtáčí celé kloubní pouzdro a označují se termínem „rotátorový límec“, nesprávná technika cvičení může vést k zánětu a poškození.

Z estetického hlediska vzhled oblasti ramen do značné míry závisí na vzájemném poměru rozvoje svalů hrudníku a zad a významně se podílí na „horním zkříženém syndromu".

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře