Reklama
reklama

Posilování ramen: Ochablá ramena nejsou pěkná, ani projevem něžnosti

Proč posilovat ramena? Stav ramenních svalů má velký význam pro postavu, tvoří součást tvaru trupu, připomínající písmeno V. U žen nejsou ochablá ramena projevem něžnosti a ženskosti, ale znakem nedostatečné péče o svalový systém.

Příroda k nám může být při narození štědrá a dát nám do vínku velkou biakromiální šíři ramen, k tomu velký počet neuromotorických jednotek a vyšší počet rychlých svalových vláken. V takovém případě budeme s výsledky svého úsilí při posilování ramen spokojeni mnohem dříve, než v případě, že bude příroda svými dary šetřit. Ramena představují komplexní a složitou kosterně - svalovou strukturu. Z hlediska posilování se největší pozornost věnuje ovlivňování tvaru a velikosti deltových svalů, které se na vzhledu ramen a celé postavy nejvýrazněji podílejí.

Svaly pletence ramenního mají významnou funkci mobilní, protože zajišťují veškeré pohyby horní končetiny ve vztahu k trupu, ale také funkci fixační. Svaly ramene se aktivují i u cviků, zaměřených na rozvoj paží, zad a hrudníku. Jsou proto snadno zranitelné, často podléhají přetrénování a bezchybné provádění cviků na posilování ramen je ve fitcentrech spíše vzácností.

Do oblasti ramenního kloubu se však často přenáší i bolesti, jejichž příčina obvykle spočívá v jiných částech těla. Proto je třeba věnovat patřičnou pozornost nejen správnému cvičení, ale také případným bolestem, které mohou přecházet do chronického stavu, jsou-li neřešeny a mohou vést k závažným obtížím. Svalstvo ramen je však nutné posilovat, protože má výraznou tendenci k ochabování. Stupeň oslabení může u vnímavých jedinců vyvolat až stav luxace, kdy dochází k vymknutí kloubu i při mírné zátěži (například při oblékání kabátu ).

Síla a stabilita ramenního kloubu závisí do značné míry na svalech, které obtáčí celé kloubní pouzdro a označují se termínem „rotátorový límec“, nesprávná technika cvičení může vést k zánětu a poškození.

Z estetického hlediska vzhled oblasti ramen do značné míry závisí na vzájemném poměru rozvoje svalů hrudníku a zad a významně se podílí na „horním zkříženém syndromu".

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře