Reklama
reklama

Jak cvičit v létě? Nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin

Cvičení v přírodě může být při červencových teplotách docela komplikované. Abyste nezkolabovali, nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin a vhodné oblečení a vyvarujte se hodinám, kdy slunce pálí nejvíc.

Když s nadšením umisťujete míč do koše nebo přes síť, případně odpočíváte s přáteli na golfu, možná si ani nevšimnete, že teplota přelezla třicítku. Jenže – vaše tělo si všimlo. Pokud se svého oblíbeného venkovního sportu nechcete vzdát ani v letních měsících, dodržujte následující rady. Jinak riskujete zdravotní potíže.

Jak se vyhnout zdravotním potížím
Pokud se budete držet následujících pravidel, vaše tělo zůstane v klidu:
- Zpomalte. Jestliže jste zvyklí cvičit v místnosti nebo chladnějším počasí, nejprve o něco zvolněte tempo. A teprve až si vaše tělo na vedro zvykne, postupně zvyšujte intenzitu i délku cvičení. Jestliže užíváte pravidelně nějaké léky, zeptejte se lékaře, jestli vám sportování v žáru léta neublíží.
- Hodně pijte. Aby se tělo mohlo potit a tím pádem ochlazovat, potřebuje adekvátní hydrataci. Během cvičení proto pravidelně nasávejte vodu – dokonce i když zrovna žízeň nepociťujete. Jestliže navíc plánujete sportovat víc než hodinu, dejte si místo vody energetické nápoje, které tělu dodají sodík, chlorid a draslík, které během pohybu vypotíte. Naopak se vyhněte nápojům obsahujícím kofein nebo alkohol.
- Vhodně se oblečte. Lehké a prodyšné oblečení umožňuje lepší odpařování potu a ochlazování. Vyhněte se také tmavým barvám, do kterých víc pálí slunce. Hlavu ochrání lehký světlý šátek nebo čepice.
- Vyhněte se polednímu slunci. Cvičte ráno nebo večer, kdy je venku příjemnější vzduch. A pokud je to možné, provozujte sport ve stínu.
- Používejte ochranné krémy. Spálená kůže znesnadňuje tělu, aby se ochlazovalo.
- Mějte náhradní plán. Jestli vám vedro nebo vlhko prostě nedělá dobře, věnujte se přes léto takovým sportům, které můžete provozovat doma nebo v klimatizované tělocvičně.

Poznejte, kdy přestat
Během letního sportování se u vás také mohou objevit nejrůznější potíže způsobené horkem. Symptomy jsou následující:
- slabost
- bolest hlavy
- závrať
- svalové křeče
- nevolnost nebo zvracení
- zrychlený puls

Jestliže se u vás něco z výše zmíněného objeví, ihned přestaňte sportovat a jděte se schovat do stínu. Napijte se a omyjte si obličej a krk studenou vodou. Jestli se do druhého dne příznaky nezlepší, zajděte ke svému lékaři. A pokud vám teplota vyletí nad 39 stupňů, jděte k němu okamžitě.

Zdroj: Mayo Clinic

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře