Reklama
reklama

Jak cvičit v létě? Nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin

Cvičení v přírodě může být při červencových teplotách docela komplikované. Abyste nezkolabovali, nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin a vhodné oblečení a vyvarujte se hodinám, kdy slunce pálí nejvíc.

Když s nadšením umisťujete míč do koše nebo přes síť, případně odpočíváte s přáteli na golfu, možná si ani nevšimnete, že teplota přelezla třicítku. Jenže – vaše tělo si všimlo. Pokud se svého oblíbeného venkovního sportu nechcete vzdát ani v letních měsících, dodržujte následující rady. Jinak riskujete zdravotní potíže.

Jak se vyhnout zdravotním potížím
Pokud se budete držet následujících pravidel, vaše tělo zůstane v klidu:
- Zpomalte. Jestliže jste zvyklí cvičit v místnosti nebo chladnějším počasí, nejprve o něco zvolněte tempo. A teprve až si vaše tělo na vedro zvykne, postupně zvyšujte intenzitu i délku cvičení. Jestliže užíváte pravidelně nějaké léky, zeptejte se lékaře, jestli vám sportování v žáru léta neublíží.
- Hodně pijte. Aby se tělo mohlo potit a tím pádem ochlazovat, potřebuje adekvátní hydrataci. Během cvičení proto pravidelně nasávejte vodu – dokonce i když zrovna žízeň nepociťujete. Jestliže navíc plánujete sportovat víc než hodinu, dejte si místo vody energetické nápoje, které tělu dodají sodík, chlorid a draslík, které během pohybu vypotíte. Naopak se vyhněte nápojům obsahujícím kofein nebo alkohol.
- Vhodně se oblečte. Lehké a prodyšné oblečení umožňuje lepší odpařování potu a ochlazování. Vyhněte se také tmavým barvám, do kterých víc pálí slunce. Hlavu ochrání lehký světlý šátek nebo čepice.
- Vyhněte se polednímu slunci. Cvičte ráno nebo večer, kdy je venku příjemnější vzduch. A pokud je to možné, provozujte sport ve stínu.
- Používejte ochranné krémy. Spálená kůže znesnadňuje tělu, aby se ochlazovalo.
- Mějte náhradní plán. Jestli vám vedro nebo vlhko prostě nedělá dobře, věnujte se přes léto takovým sportům, které můžete provozovat doma nebo v klimatizované tělocvičně.

Poznejte, kdy přestat
Během letního sportování se u vás také mohou objevit nejrůznější potíže způsobené horkem. Symptomy jsou následující:
- slabost
- bolest hlavy
- závrať
- svalové křeče
- nevolnost nebo zvracení
- zrychlený puls

Jestliže se u vás něco z výše zmíněného objeví, ihned přestaňte sportovat a jděte se schovat do stínu. Napijte se a omyjte si obličej a krk studenou vodou. Jestli se do druhého dne příznaky nezlepší, zajděte ke svému lékaři. A pokud vám teplota vyletí nad 39 stupňů, jděte k němu okamžitě.

Zdroj: Mayo Clinic

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře